Popołudniowe Espresso: Rosja wstrzyma przesył ropy do krajów, które nałożyły na nią sankcje

Rosja wstrzyma przesył ropy do krajów, które nałożyły na nią sankcje

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 28. grudnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Papież Franciszek apeluje o modlitwę za emerytowanego papieża Benedykta XVI

W środę papież Franciszek, na zakończenie swojej audiencji generalnej, poprosił o modlitwę za Benedykta XVI, mówiąc, że emerytowany papież jest bardzo chory. „Chciałbym prosić was wszystkich o szczególną modlitwę za papieża emeryta Benedykta. […] Pamiętajcie o nim, ponieważ jest bardzo chory” – powiedział papież Franciszek.

95-letni Benedykt XVI był pierwszym od 600 lat papieżem, który złożył rezygnację, a jako główny czynnik ograniczający jego możliwości wykonywania obowiązków papieskich podał postępujący wiek i stan zdrowia. Benedykt mieszka obecnie w watykańskim klasztorze.

Rosja wstrzyma przesył ropy do krajów, które nałożyły na kraj sankcje

We wtorek Władimir Putin podpisał dekret, który który wprowadza zakaz dostaw ropy (i wszystkich produktów ropopochodnych) do krajów, które nałożyły sankcje (limit cenowy) na eksport paliw. Zakaz ma wejść w życie od 1 lutego 2023 r. W dekrecie wskazano jednak, że prezydent Rosji może udzielić „specjalnego pozwolenia” na dostawy.

Limit cenowy to mechanizm wprowadzony przez kraje UE, G7 i Australię. Zakłada on za ropę z Rosji – sprowadzaną drogą morską – nie można zapłacić więcej niż 60 dolarów za baryłkę. Zaczął on obowiązywać od 5 grudnia. Ograniczenia miały utrudnić Rosji finansowanie wojny na Ukrainie, przy zachowaniu stabilności dostaw energii na świecie.

Jak zaznaczają Rosjanie, negocjacje z Ukrainą będą mogły być podjęte tylko gdy cztery anektowane przez Rosję regiony (obwód chersoński, doniecki, ługański, zaporoski) zostaną uznane za rosyjskie. O tym w środę w rosyjskiej “1” mówi Siergiej Ławrow. W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik Kremla.

Kim DZONG UN wyznacza nowe cele militarne na 2023 rok

Podczas spotkania Partii Robotniczej przywódca Korei Północnej Kim DZONG UN przedstawił nowe cele dla wojska na rok 2023. Wojsko ma skupiać się min. ną kolejnych testach broni, wzmacnianiu sił obronnych i „walce z wrogiem”. Jak przekazała agencja AP, informując o rozbudowie potencjału militarnego, Kim Dzong Un miał prawdopodobnie na myśli rozszerzenie arsenału nuklearnego i wprowadzenie szeregu zaawansowanych technologicznie systemów uzbrojenia (takich jak pociski wielogłowicowe, bardziej precyzyjna broń dalekiego zasięgu, satelity szpiegowskie oraz zaawansowane drony). Kim Dzong Un chce także, aby Korea Północna została międzynarodowo uznana za mocarstwo nuklearne. Jak twierdzi Kim Dzong Un, jest to  niezbędne do zniesienia międzynarodowych sankcji.

Podczas swoich ostatnich, poniedziałkowych ćwiczeń wojsk Korei Północnej pięć bezzałogowych statków powietrznych przeleciało przez linię demarkacyjną (linia rozejmu) oddzielającą państwa koreańskie. Jeden ze statków doleciał nad północną część Seulu. Przez prawie pięć godzin wojsko południowokoreańskie bezskutecznie próbowało zestrzelić drony.

Prof. Pierre MANENT: Europy zmagania z wiarą
Prof. Pierre MANENT
Europy zmagania z wiarą

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Czy straciliśmy kolejny rok na powstrzymanie degradacji planety?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Popołudniowe Espresso: Książka, którą prezydent Emmanuel Macron ofiarował papieżowi Franciszkowi, nie jest polską stratą wojenną
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 grudnia 2022