
Prof. Piotr GLIŃSKI
Społeczeństwo bez tożsamości i pamięci nie sięgnie gwiazd
Nie istnieje innowacyjność i nie istnieje rozwój oparty na innowacyjności bez ścisłej relacji innowacyjności z kulturą, z dziedzictwem narodowym.

Paweł RABIEJ
Dziesięć powodów, dla których Polska powinna przyjąć uchodźców
W 2015 r. mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym napływem uchodźców do Europy, największym od II wojny światowej. Nie zamieciemy problemu pod dywan. Radykalizm i odmowa działania nie są rozwiązaniem. Rząd powinien podejmować działania, które nie osłabią pozycji Polski w Unii Europejskiej, a z drugiej strony — zapewnią ochronę podstawowych interesów narodowych.

Piotr SZETELNICKI
Sto idei dla Polski. System ochrony zdrowia powinniśmy zbudować niczym... twierdzę
Od nas tylko zależy, czy wbrew politycznym kalkulacjom i partykularnym interesom lokalnych i środowiskowych grup nacisku, spróbujemy zrealizować plan naprawczy, czy w którymś momencie nie będzie już innych scenariuszy, jak ostateczne tąpniecie całego systemu.

Prof. Leszek PACHOLSKI
Jak organizować naukę i uniwersytety? Część druga. Jak zatrudniać?
Kariera naukowa w Polsce w skrócie wygląda tak: na ostatnim roku studiów opiekun proponuje magistrantowi, aby „został na doktoranckich”. Już w tym określeniu, które stało się częścią akademickiej polszczyzny, mieści się ważna informacja o systemie. Na studia doktoranckie się nie „idzie”. Na studiach doktoranckich się zostaje.

Jarosław GWIZDAK
100 idei dla Polski. Reforma wymiaru sprawiedliwości
Co uprościłoby wymiar sprawiedliwości a sędziom Rzeczypospolitej Polskiej pozwoliło wykonywać swą służbę najlepiej i najefektywniej? Przekazanie niektórych prezentów wymagałoby zmian ustawodawczych, przekazanie innych — jedynie zmiany sposobu myślenia.

Jan SZOMBURG
Edukacja do dojrzałości
Do najważniejszej dziedziny urasta dziś szeroko rozumiana EDUKACJA. Nie jako towar, który można zestandaryzować i sprzedawać jak usługę, ale jako proces wzrostu do dojrzałości – zarówno tej indywidualnej, jak i zbiorowej.

Prof. Tadeusz TRZISZKA
100 idei dla Polski. Zielona Dolina Żywności i Zdrowia
Cele programu „Zielona Dolina Żywności i Zdrowia” są zbieżne z priorytetami Strategii Rozwoju Kraju 2020. Inicjatywa, która zrodziła się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, wpisuje się w Strategię Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do roku 2020 i aktualny program rządu, zwany planem Morawieckiego.