Prof. Ryszard BUGAJ: Czekając na IV RP
Prof. Ryszard BUGAJ

Prof. Ryszard BUGAJ

Czekając na IV RP

Program transformacji gospodarki podporządkowany został doktrynie neoliberalnej, traktowanej jako bezalternatywna. Również wybór modelu politycznej demokracji nie był poprzedzony szerszą refleksją.

Prof. Andrzej NOWAK: Niepodległość 2023
Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

Niepodległość 2023

Wolność i postęp pozostają także współcześnie hasłami, w imię których można skutecznie podważyć ideał niepodległości państwa, które oskarżane jest o łamanie wolności i blokowanie drogi postępowi

Prof. Michał KLEIBER: Mężowie stanu pilnie poszukiwani
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Mężowie stanu pilnie poszukiwani

Mąż stanu to ktoś postrzegany jako lider swej społeczności, gotowy podejmować niepopularne decyzje bez oglądania się na sondaże opinii publicznej.

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Polska, czyli unikalność kwalifikowana
Prof. Jacek HOŁÓWKA

Prof. Jacek HOŁÓWKA

Polska, czyli unikalność kwalifikowana

Po upadku komunizmu najpierw stworzyliśmy społeczeństwo obywatelskie, a następnie je zadusiliśmy. Cała oficjalna polityka jest fasadowa, deklaratywna i oparta na fikcji liberalnego państwa dobrobytu.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Polskość to tolerancja
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Polskość to tolerancja

Polska to tolerancja, kult wolności, heroiczna waleczność i sztuka wielkich artystów, którzy opowiadali światu, co to jest Polska, gdy jej nie było na mapie świata, i przygotowywali jej odrodzenie.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Po co nam historia?
Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Po co nam historia?

Moje refleksje są zbieżne z tezą Chantal Delsol, która stwierdziła, że mamy do czynienia z „agonią” cywilizacji zachodniej. Jako autor podręcznika licealnego, w którym zawarłem podobne oceny, stałem się obiektem pochwał, ale także niewiarygodnego ataku „uczonych” oskarżeń, pozwów sądowych i bezrozumnych inwektyw na skalę, która dowodzi tego, co nazywam relatywizmem histerycznym, będącym istotą rewolucji cywilizacyjnej toczącej Zachód.

Jan ROKITA: Samorząd terytorialny i jego wrogowie
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Samorząd terytorialny i jego wrogowie

Samorząd terytorialny – to w gruncie rzeczy jedyny doniosły i względnie trwały wkład, jaki w kształt ustrojowy Rzeczypospolitej wniosła myśl polityczna obozu solidarnościowego.

Andrzej DUDA: Bezpieczeństwo Polski musi być wyłączone z politycznego sporu
Andrzej DUDA

Andrzej DUDA

Bezpieczeństwo Polski musi być wyłączone z politycznego sporu

Wielokrotnie podczas mojej prezydentury apelowałem, żeby sprawy bezpieczeństwa Polski były wyłączone z politycznego sporu. Zwłaszcza w tak niespokojnym czasie, z jakim mamy aktualnie do czynienia. Kiedy 103 lata temu bolszewickie wojska zbliżały się do Warszawy, potrafiliśmy jako naród się zjednoczyć.

Prof. Grzegorz WROCHNA: Polska gospodarka kosmiczna
Prof. Grzegorz WROCHNA

Prof. Grzegorz WROCHNA

Polska gospodarka kosmiczna

Rozdrobnienie polskiego sektora kosmicznego może stać się zaletą, bo daje dużą elastyczność, umożliwia szybkie reagowanie na pojawienie się nowych technologii czy potrzeb rynkowych.

Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI: Apel o pakt społeczny – patriotyzm przyszłości
Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI

Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI

Apel o pakt społeczny – patriotyzm przyszłości

Najbardziej znany pakt społeczny to przykład irlandzki z 1987 r. (Programme for National Recovery), który okazał się skuteczny. Proponuję podobne rozwiązanie dla Polski – pisze prof. Krzysztof PAWŁOWSKI

Prof. Maria GINTOWT-JANKOWICZ: O odrodzeniu służby cywilnej
Prof. Maria GINTOWT-JANKOWICZ

Prof. Maria GINTOWT-JANKOWICZ

O odrodzeniu służby cywilnej

Byliśmy pionierami, działającymi w nieustannie zmieniającym się otoczeniu i pod silną presją czasu – pisze Maria GINTOWT-JANKOWICZ.

Jędrzej STĘPIEŃ: Prawdziwa edukacja w erze technologii
Jędrzej STĘPIEŃ

Jędrzej STĘPIEŃ

Prawdziwa edukacja w erze technologii

Kiedy Elon Musk w końcu zainstaluje już swój Neuralink w naszych głowach, a wizja Sugaty Mitry się ziści – że brak wiedzy stanie się tak samo mało istotny jak nieumiejętność powiedzenia, która godzina, gdy nie mamy zegarka – będziemy bezpieczni. I edukacja też będzie bezpieczna. Bo edukacja, prawdziwa edukacja, jest nieśmiertelna i jest na zawsze zapisana w języku.

Prof. Andrzej JAJSZCZYK: Dojrzałe państwo dojrzałych obywateli
Prof. Andrzej JAJSZCZYK

Prof. Andrzej JAJSZCZYK

Dojrzałe państwo dojrzałych obywateli

Niewątpliwie dojrzałość wiąże się z poczuciem własnej wartości, w tym zdolności do zaakceptowania własnej przeszłości – zarówno dumy z tego, co zrobiliśmy, jak i umiejętności przyznania się do własnych błędów oraz zdolności do wyciągnięcia z nich wniosków.

Prof. Arkady RZEGOCKI: Wolność i solidarność w polskim DNA
Prof. Arkady RZEGOCKI

Prof. Arkady RZEGOCKI

Wolność i solidarność w polskim DNA

Dni Dziedzictwa Polskiego to świętowanie przez cały maj. Świętowanie wielkich osiągnięć wolnościowych Rzeczypospolitej Obojga Narodów, świętowanie odzyskania niepodległości, świętowanie upadku komunizmu, świętowanie polskiego skoku gospodarczego ostatnich 30 lat.