Prof. Krzysztof SZCZERSKI: ONZ. Mikrokosmos pełen paradoksów
Prof. Krzysztof SZCZERSKI

Prof. Krzysztof SZCZERSKI

ONZ. Mikrokosmos pełen paradoksów

Współczesny świat obserwowany z perspektywy ONZ jest przestrzenią pełną podziałów, rywalizacji, napięć i konfliktów, a także uderzających obszarów ubóstwa, katastrof humanitarnych i łamania podstawowych praw człowieka.

Dominika COSIC: Apostoł Europy wartości. Wspomnienie o prof. Jerzym Łukaszewskim
Dominika COSIC

Dominika COSIC

Apostoł Europy wartości.
Wspomnienie o prof. Jerzym Łukaszewskim

Był ostatnim apostołem wspólnoty europejskiej, wspólnoty w duchu Schumana i Adenauera. Wspólnoty wartości. Unia Europejska, jeśli zostanie sprowadzona tylko do kwestii finansowych, stanie się martwą organizacją na wzór np. stowarzyszenia hodowców gołębi pocztowych. Ale wartości, o których mówił profesor, były tymi, które pierwotnie przyświecały ojcom Europy.

Prof. Mariusz WOŁOS: Walka o granicę wschodnią w cieniu konferencji wersalskiej
Prof. Mariusz WOŁOS

Prof. Mariusz WOŁOS

Walka o granicę wschodnią w cieniu konferencji wersalskiej

Polacy jechali na paryską konferencję pokojową w Wersalu z postulatami o wiele ambitniejszymi niż te realne, w pełni zdając sobie z tego sprawą. Jednak nawet mimo tego, wiele istotnych terenów ostatecznie nie weszło w skład terytorium Polski w granicach, których oczekiwaliśmy.

Piotr KOBIELSKI: Polska dyplomacja w czasie II wojny światowej
Piotr KOBIELSKI

Piotr KOBIELSKI

Polska dyplomacja w czasie II wojny światowej

Polska w momencie wybuchu wojny posiadała za granicą 10 ambasad i 20 poselstw, jak również rozbudowaną sieć zawodowych i honorowych urzędów konsularnych. Póżniej polska dyplomacja działała przy polskim emigracyjnym rządzie, tworzone były struktury analityczne MSZ, powstawały kolejne ambasady i konsulaty

Sir Brian URQUHART: Pierwszy sekretarz ONZ nadał nowe znaczenie słowu arystokrata
Sir Brian URQUHART

Sir Brian URQUHART

Pierwszy sekretarz ONZ nadał nowe znaczenie słowu arystokrata

W wieku 45 lat Gladwyn Jebb był już uznawany za legendę Biura Spraw Zagranicznych. Swoim wyglądem i postawą nadawał nowe znaczenie określeniu „arystokrata”. Był wysoki, smukły, elegancko ubrany i całkowicie pewny siebie, miał również oryginalne pomysły i lubił interesujących i mało znanych ludzi.

Marjorie PISANI: Oda do Polski. Jestem Polonofilką i jestem z tego dumna
Marjorie PISANI

Marjorie PISANI

Oda do Polski.
Jestem Polonofilką i jestem z tego dumna

Jestem Francuzką, urodzoną we Francji, z rodziców Francuzów. A jednak moimi ulubionymi kolorami są czerwony i biały, u mnie 1 maja trwa do 3 maja, znam na pamięć przepis na pierogi, zwiedziłam więcej polskich miast niż miast w moim własnym kraju. A słowa, których mi czasem brakuje, są posłańcami uczucia stanowiącego część języka uniwersalnego: języka serca.

Tomasz ORŁOWSKI: "Protokół dyplomatyczny. Między tradycją a nowoczesnością"
Tomasz ORŁOWSKI

Tomasz ORŁOWSKI

"Protokół dyplomatyczny. Między tradycją a nowoczesnością"

Polski historyk dyplomacji Edward Pałyga obrazowo napisał, że „protokół uchodzi za liturgię dyplomacji. Kryjąca się poza nim treść musi być dostatecznie ważna, a przekonanie o jej doniosłości dostatecznie silne, w przeciwnym bowiem razie – zewnętrzne przejawy protokołu musiałyby się wydać niezrozumiałym fetyszem lub niedorzecznością”. Mniej uroczyście nazywa się go często gramatyką dyplomacji międzynarodowej.

Javier SOLANA: "Uznanie Palestyny przez Unię Europejską zwiększyłoby szansę na pokój na Bliskim Wschodzie"
Javier SOLANA

Javier SOLANA

"Uznanie Palestyny przez Unię Europejską zwiększyłoby szansę na pokój na Bliskim Wschodzie"

Dżihadyzm kwitnie. Napięcia w stosunkach z Rosją rosną. Porozumienie między Iranem i grupą E3+3 (Wielka Brytania, Francja i Niemcy oraz Chiny, Rosja i USA) wciąż jest nieosiągalne, a polityka wewnętrzna każdego z uczestników negocjacji wprowadza dodatkowe komplikacje w i tak bardzo złożony proces. Łatwo więc o wniosek, że świat stopniowo traci stabilność. Ubiegły miesiąc przyniósł jednak kilka optymistycznych wydarzeń, warto więc przyjrzeć się im przez chwilę, by nie popaść w pesymizm.

Pierre BUHLER: “Do przyjaciół Polaków. List czwarty Ambasadora Francji”
Pierre BUHLER

Pierre BUHLER

“Do przyjaciół Polaków. List czwarty Ambasadora Francji”

O stosunkach pomiędzy Francją i Polską premier Valls powiedział, że są wyjątkowe. W deklaracjach oficjalnych przypomniał w tym kontekście, że Francja, której firmy zainwestowały dotąd w Polsce około 20 miliardów euro tworząc blisko 200 000 miejsc pracy, pragnie towarzyszyć Polsce w kolejnych etapach rozwoju przemysłu i techniki, czy to w wykorzystywaniu energetyki jądrowej, czy w produkcji uzbrojenia według najnowszych technologii.

Marek A.CICHOCKI: "Nowe otwarcie Putina"
Prof. Marek A. CICHOCKI

Prof. Marek A. CICHOCKI

"Nowe otwarcie Putina"

Putin o niczym innym nie myślał w swojej polityce od 1999 roku, jak o przyszłej wielkiej Rosji. Za to racjonalny Zachód myślał, że kupując od Putina gaz i ropę nie tylko robi świetny interes, ale pomaga zrozumieć rosyjskiemu przywódcy oraz milionom Rosjan, na czym polegają wszelkie dobrodziejstwa płynące ze status quo.

Pierre BUHLER: "Do przyjaciół Polaków. List drugi Ambasadora Francji"
Pierre BUHLER

Pierre BUHLER

"Do przyjaciół Polaków. List drugi Ambasadora Francji"

Nasze narody nie należą do tych, które łatwo zapominają o przeszłości, ryzykując przez to – jak mawiał Churchill – jej powtórne przeżycie. Natomiast bogatsze o pamięć o przeszłości budują swą przyszłość. Francja i Polska są razem w Sojuszu Północnoatlantyckim, razem w Unii Europejskiej, razem działają na rzecz bezpieczeństwa i obronności, bo w tej dziedzinie nasze kraje należą do tych, które, w Europie, przywiązują najwyższą wagę.

Stephen D.MULL: "Polska jest jednym z najlepszych sojuszników Ameryki na świecie"
Stephen D. MULL

Stephen D. MULL

"Polska jest jednym z najlepszych sojuszników Ameryki na świecie"

Amerykanie i Polacy mają wiele wspólnego. Hałaśliwą demokrację. Umiłowanie ludzkiej wolności. Dumę z historii. Patriotyzm. Pracowitych i innowacyjnych obywateli. Gotowość do stawania w obronie przyjaciół, niezgodę na to, by zostawiać kogokolwiek na polu walki.