Prof. Rafał ŁATKA: Prymas Stefan Wyszyński – przywódca Kościoła i Narodu
Prof. Rafał ŁATKA

Prof. Rafał ŁATKA

Prymas Stefan Wyszyński – przywódca Kościoła i Narodu

Zawsze wyżej stawiał naród niż państwo, ponieważ uważał, że polskość jest bytem trwalszym i znacznie głębiej osadzonym w rzeczywistości niż jakakolwiek struktura administracyjna powołana do życia przez obywateli.

Karol NAWROCKI: Największa armia podziemna świata
Karol NAWROCKI

Karol NAWROCKI

Największa armia podziemna świata

Wśród podziemnych armii, które rzuciły wyzwanie nazistowskim Niemcom, polska Armia Krajowa należała do największych. I spośród tych największych tylko ona – w odróżnieniu od sowieckiej i jugosłowiańskiej – walczyła o prawdziwą wolność i demokrację.

Clark YOUNG: Lekcja Jana Karskiego dla naszego świata
Clark YOUNG

Clark YOUNG

Lekcja Jana Karskiego dla naszego świata

Dziedzictwo Polaka Jana Karskiego, który bezskutecznie alarmował świat o tym, co Niemcy robili w Auschwitz, jest dziś moralnym wezwaniem do działania w obronie praw człowieka.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Armia Krajowa to coś więcej, niż "ruch oporu"
Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Armia Krajowa to coś więcej, niż "ruch oporu"

Jednym z największych sukcesów wywiadu AK było zlokalizowanie produkcji niemieckich pocisków V-1, dzięki czemu alianci mogli zniszczyć tę bazę w Peenemünde w marcu 1943 roku.

Prof. Waldemar GRABOWSKI: Rozkazy Armii Krajowej
Prof. Waldemar GRABOWSKI

Prof. Waldemar GRABOWSKI

Rozkazy Armii Krajowej

14 lutego obchodzimy 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, jednej z najlepiej zorganizowanych konspiracyjnych organizacji wojskowych w Europie, która walczyła z niemieckim okupantem.

Piotr DŁUGOŁĘCKI: To była jedna z największych akcji pomocy Żydom podczas II wojny światowej
Piotr DŁUGOŁĘCKI

Piotr DŁUGOŁĘCKI

To była jedna z największych akcji pomocy Żydom podczas II wojny światowej

19 maja 1943 r. zastępca sekretarza generalnego MSZ Gustaw Potworowski zwracał się do Aleksandra Ładosia: „Ministerstwo było ostatnio informowane przez organizacje żydowskie, jakoby istniała możność indywidualnego ratowania żydów przed uśmierceniem ich ze strony Niemców na zasadzie paszportów krajów Ameryki Południowej”.

Prof. Zbigniew BANIA: Jak Stanisław Koniecpolski zbudował drugi Zamość
Prof. Zbigniew BANIA

Prof. Zbigniew BANIA

Jak Stanisław Koniecpolski zbudował drugi Zamość

Stworzone przez Stanisława Koniecpolskiego Brody stały drugim po Zamościu centrum latyfundialnym w Rzeczypospolitej o tak wszechstronnie opracowanym programie funkcjonowania. W XVII w. to miasto zyskało wyjątkową rangę.

Emmanuel MACRON: Napoleon Bonaparte jest częścią nas
Emmanuel MACRON

Emmanuel MACRON

Napoleon Bonaparte jest częścią nas

Kochamy Napoleona, ponieważ jego życie ma smak tego, co możliwe, a jednocześnie jest zaproszeniem do podjęcia ryzyka, do zaufania swojej wyobraźni, do bycia w pełni sobą. Życie Napoleona jest także pieśnią rozumu.

Piotr LEGUTKO: Długi cień marca
Piotr LEGUTKO

Piotr LEGUTKO

Długi cień marca

W tej wojnie ofiarą padła cała Polska. Komunistom udało się napuścić na siebie ludzi wewnątrz kraju i na całe dekady zszargać jego wizerunek za granicą.

Zbigniew MENTZEL: Jak Leszek Kołakowski rozumiał nasz świat
Zbigniew MENTZEL

Zbigniew MENTZEL

Jak Leszek Kołakowski rozumiał nasz świat

Dla Kołakowskiego fakt, że komunizm się rozpadł, nie oznaczał „końca historii”, czyli bezterminowego trwania liberalnej demokracji. Zdaniem Kołakowskiego kultura liberalna z jeszcze większą niż komunizm konsekwencją doprowadza do zaniku wszystkich tych podpór, na których opiera się nasza cywilizacja.

Tymoteusz PAWŁOWSKI: Gdyby nie atak Rosjan, opór Polaków w 1939 r. trwałby do Bożego Narodzenia
Tymoteusz PAWŁOWSKI

Tymoteusz PAWŁOWSKI

Gdyby nie atak Rosjan, opór Polaków w 1939 r. trwałby do Bożego Narodzenia

1 września 1939 roku Wojsko Polskie stanęło do walki z Wehrmachtem, mając realne szanse na zwycięstwo. Kalkulacje szans opierały się na doświadczeniach z poprzednich wojen; na pomocy sojuszników; na olbrzymiej przestrzeni, którą musieli pokonać Niemcy; na warunkach pogodowych; na obliczeniach zdolności przewozowej sieci kolejowej. Szanse te zostały pogrzebane 17 września przez najazd Armii Czerwonej sprzymierzonej z Wehrmachtem. Warto jednak zastanowić się, jak dalej potoczyłaby się wojna, gdyby Sowieci nie stanęli po niemieckiej stronie 17 września. 

Roger MOORHOUSE: Stalin był oportunistą. Brał to, co oferował mu Hitler
Agaton KOZIŃSKIRoger MOORHOUSE

Agaton KOZIŃSKI
Roger MOORHOUSE

Stalin był oportunistą. Brał to, co oferował mu Hitler

Stalin przyglądał się brytyjsko-francuskiej reakcji na niemiecką inwazję na Polskę. Nie twierdzę, że bardziej zdecydowana brytyjska lub francuska odpowiedź na działania Niemców specjalnie zmieniłaby jego myślenie. Ostatecznie byłby szczęśliwy, gdyby wybuchła wojna aliantów z Niemcami – lecz brak jakiejkolwiek zdecydowanej alianckiej reakcji utwierdził go w przekonaniu, że nie ma się czego obawiać przed inwazją na Polskę w porozumieniu ze swoim nowym niemieckim sojusznikiem.

Dariusz KALIŃSKI: Dwa tygodnie bohaterskiej obrony przed IV rozbiorem Polski
Dariusz KALIŃSKI

Dariusz KALIŃSKI

Dwa tygodnie bohaterskiej obrony przed IV rozbiorem Polski

Razem z Armią Czerwoną na Polskę 17 września ruszyły też sowieckie służby bezpieczeństwa. Zadaniem enkawudzistów było tropienie i aresztowanie „najbardziej reakcyjnych” przedstawicieli polskiego społeczeństwa na zajętych przez Armię Czerwoną terytoriach.