

Michał KUCZMIEROWSKI
Wyprowadziliśmy wnioski. Pandemia wymusiła lepsze przygotowanie na kolejne kryzysy
Jedną z ważniejszych lekcji, jakie wynieśliśmy, jest przekonanie, że państwo musi mieć sprawne i skuteczne narzędzia, żeby realnie wzmacniać bezpieczeństwo swoich obywateli. Tylko w ten sposób będziemy zdolni realnie radzić sobie w kryzysie i być istotnym wsparciem dla sojuszników.

Jan ŚLIWA
Paszporty szczepionkowe - podejdźmy do sprawy spokojnie
Niektóre atrakcje w wesołym miasteczku nie są zalecane dla osób z chorobami serca. Przy wyjeździe do krajów tropikalnych wymagane są szczepienia. Człowieka ewidentnie chorego nie wpuszczą z innymi pasażerami do samolotu. Dlatego podejdźmy do sprawy spokojnie.

Parag KHANNA
Czy potrafimy zaplanować świat po pandemii?
Ekstremalne scenariusze dobrze się sprzedają: hegemonia USA 2.0, Chiny podbijają świat, nowa zimna wojna, III wojna światowa. Do wyboru, do koloru. Ale historia nie toczy się linearnie. Zwłaszcza w bardzo złożonym XXI wieku.

Prof. Stephen BULLIVANT
Walka z pandemią to innowacja przyniesiona przez chrześcijan
Prawdziwie chrześcijańskie wartości od dawna są zakorzenione w myśli Zachodu, lecz same społeczeństwa zachodnie często są już daleko od swoich założycielskich ideałów. Najbardziej jest to widoczne w kwestiach ochrony życia.

Guy SORMAN
Koronawirus wszystkich zaskoczył i wywołał panikę. Musimy opanować ten strach
Nie należy tworzyć sprzeczności między pandemią i gospodarką. To droga donikąd. Można walczyć z pierwszą, nie szkodząc drugiej. Dlatego potrzebny jest jasny komunikat: wszyscy maski na twarz i marsz do pracy.

Prof. Michael O’SULLIVAN
Wyrównanie. Co dalej po globalizacji?
Kryzys związany z koronawirusem uwydatnił pęknięcia na rozpadającym się globie – szybko rosnące zadłużenie, pogarszające się stosunki na linii Chiny – USA, załamanie globalizacji.

Agata KOŁODZIEJCZYK
Podróże w kosmos zmieniają przyszłość medycyny - już teraz
Z czasem każdy dom będzie wyposażony w sprzęt diagnostyki telemedycznej, a ludzie będą bardziej świadomi funkcjonowania własnego organizmu. To wszystko przed nami w rodzącej się epoce podbojów nowych światów.

Jakub WIECH
Dla tego pokolenia to koniec strefy komfortu
Pandemia COVID-19 może nauczyć najmłodsze, beztroskie pokolenia mieszkańców Zachodu odpowiedzialności. Niestety, w brutalny sposób.

Piotr ARAK
Pandenomics. A state of war
Pandenomics is the set of norms and rules that apply to the production, distribution and consumption of goods and services during the pandemic.

Karan KHEMKA
Parag KHANNA
Sześć przepowiedni na nowy porządek świata
Być może świat już wkrótce osiągnie „szczyt zachorowalności”. Jednak wychodzenie z kryzysu zajmie całe lata, a długofalowe skutki przybiorą sejsmiczny charakter.

Jan BŁOŃSKI
Epidemia obnażyła bezradność „millenialsów” wobec kryzysu. I nic w tym dziwnego.
Moje pokolenie nie jest przygotowane do sytuacji kryzysowej. Ale czy można mieć o to do nas pretensje? Od urodzenia wmawiano nam, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, a głównym problemem jest nasza roszczeniowość

Michał KŁOSOWSKI
Co czytać? Lektury na czas kwarantanny (4)
W pełni subiektywną listę tego, co warto czytać podczas kwarantanny, w czwartej odsłonie poleceń przedstawia Michał KŁOSOWSKI

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Jeśli nie pomożemy słabiej przygotowanym, biednym państwom w opanowaniu zagrożenia, pandemii nie pokonamy
Jeśli problemy mają kraje o wysoko rozwiniętym systemie opieki zdrowotnej, jak Stany Zjednoczone czy Włochy, to czego mogą oczekiwać kraje takie jak Uganda, Ekwador czy Boliwia?

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Wszystkie grzechy Ekwadoru
Ekwador trafił na nagłówki mediów na całym świecie za sprawą dramatycznych doniesień o zwłokach zalegających na ulicach Guayaquil, które nie nadąża z pogrzebami osób zmarłych.

Prof. Stanisław KOZIEJ
Amerykańsko-chińska gra o tron. Globalny konflikt hegemoniczny XXI wieku w cieniu koronawirusa
Rywalizacja hegemoniczna między USA i Chinami przybierać będzie coraz bardziej charakter raczej konfrontacyjny niż kooperacyjny. Spośród możliwych jej scenariuszy najbardziej prawdopodobny na nadchodzące dekady wydaje się neozimnowojenny scenariusz niezbrojnej konfrontacji politycznej, poniżej progu otwartej wojny zbrojnej.

Youssef IGROUANE
Niezależne media w walce z koronawirusem
Kryzys weryfikuje naszą rzeczywistość pod wieloma względami. Także pokazuje, gdzie media są potrzebne, a gdzie zastępują je obywatele lub – niestety – państwo

Prof. Kazimierz DZIUBKA
Czy COVID-19 zmieni świat polityki?
Kryzys pandemiczny ukazał ścisłą współzależność między polityką i naturą. Ale efekty starcia logik rozwoju obu światów życia mogą pójść w dwóch różnych kierunkach.

Mariola SERAFIN
Historia Grobu Pańskiego
25 marca 2020 roku, w święto Zwiastowania Pańskiego, Bazylika Bożego Grobu została zamknięta. Jej ponowne otwarcie nastąpi dopiero po ustaniu pandemii wywołanej koronawirusem. Tak więc niech w te święta towarzyszy nam pozdrowienie: Na przyszły rok przy Grobie Pański!

Prof. Dariusz DOLIŃSKI
Pierwsze polskie badania postaw wobec koronawirusa
Wyraźna większość ludzi żywi przekonanie, że dobre rzeczy zdarzą się z większym prawdopodobieństwem im niż przeciętnej osobie ich płci, w ich wieku, a złe rzeczy raczej zdarzą się innym. Kanadyjski psycholog Neil Weinstein nazwał tę zbiorową iluzję nierealistycznym optymizmem.

Grzegorz GORTAT
„Nic już nie będzie takie jak dawniej”. Czy aby na pewno?
Pandemia niemal z dnia na dzień cofnęła nas na linię startu. Zatrzymała wyścig po jeszcze lepsze smartfony, jeszcze bardziej inteligentne samochody, jeszcze większe apartamenty, jeszcze więcej „lajków”.