Sondaże wyborów prezydenckich we Francji 2027. Najnowsze wyniki

OSTATNIA AKTUALIZACJA 12 PAŹDZIERNIKA 2026 R
Najnowsze uwzględnione w tym zestawieniu badanie Toluna Harris Interactive dla M6 i RTL, opublikowane 12 października 2026 r., daje Marine Le Pen od 35 do 37 proc. w pięciu konfiguracjach pierwszej tury wyborów prezydenckich 2027, a Jean-Lucowi Mélenchonowi od 18 do 19 proc. W dwóch hipotetycznych finałach Le Pen otrzymuje 56 proc. przeciw Édouardowi Philippe’owi i 67 proc. przeciw Mélenchonowi, przy czym są to odsetki deklarowanych ważnych głosów. Kolejność konkurentów zależy od listy kandydatów, a różnica jednego punktu między Mélenchonem i samodzielnym Philippe’em nie rozstrzyga awansu do drugiej tury. Polityczne znaczenie wyników oraz odrębne badanie zaufania w sprawie siły nabywczej przedstawia październikowa analiza sondaży Marine Le Pen.
.Na tej stronie gromadzimy najnowsze wyniki pierwszej i drugiej tury, opisujemy zmiany trendów oraz zachowujemy wcześniejsze badania w archiwum, nie przedstawiając żadnego sondażu jako prognozy wyniku wyborów.
Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się 18 kwietnia 2027 r., a druga 2 maja 2027 r. Pełny kalendarz, listę kandydatów i zasady głosowania przedstawia nasze kompendium wyborów prezydenckich we Francji 2027. Niniejsze opracowanie pełni inną funkcję: jest stale aktualizowanym centrum wszystkich najważniejszych sondaży dotyczących francuskiej elekcji.
Październikowy barometr Verian i oceny predyspozycji prezydenckich
Październikowy barometr Verian dla „Le Figaro Magazine”, zrealizowany przez internet od 27 do 29 września 2026 r. na reprezentatywnej metodą kwotową próbie 1000 dorosłych mieszkańców Francji, uzupełnia obraz kampanii o ocenę cech kandydatów. Marine Le Pen otrzymuje 38 proc. pozytywnych ocen kompetencji do sprawowania prezydentury, 41 proc. w reprezentowaniu kraju oraz po 39 proc. w wizji przyszłości i zdolności podejmowania potrzebnych decyzji. Édouard Philippe uzyskuje odpowiednio 30, 28, 27 i 27 proc., zajmując drugie miejsce we wszystkich czterech kategoriach. Są to odsetki pozytywnych ocen poszczególnych osób, których nie należy wpisywać do tabel pierwszej ani drugiej tury.
W porównaniu z początkiem cyklu ocena kompetencji Philippe’a obniżyła się z 40 do 30 proc., podczas gdy w przypadku Le Pen zmieniła się z 39 do 38 proc. W ostatniej fali oboje stracili w tym wskaźniku, odpowiednio cztery i dwa punkty procentowe, dlatego zwiększenie różnicy między nimi wynika z silniejszego spadku oceny byłego premiera. Szczegółowe wyniki, metodologię oraz zmianę pozycji Gabriela Attala i Brunona Retailleau przedstawiamy w analizie październikowego barometru Verian „Marine LE PEN prowadzi w barometrze Verian, PHILIPPE traci, RETAILLEAU w górę”.
Najnowszy sondaż wyborów prezydenckich we Francji 2027
Toluna Harris Interactive dla M6 i RTL z 5–8 października 2026 r.
Marine Le Pen prowadzi we wszystkich pięciu testowanych konfiguracjach pierwszej tury z wynikiem od 35 do 37 proc., natomiast Jean-Luc Mélenchon uzyskuje od 18 do 19 proc. Przy równoczesnym starcie Édouarda Philippe’a i Gabriela Attala Mélenchon ma 18 proc., Philippe 13 proc., a Attal 5 proc. Gdy Philippe sam reprezentuje centrum, przy kandydaturze Raphaëla Glucksmanna, otrzymuje 17 proc. wobec 18 proc. Mélenchona, co pozostawia rywalizację o drugie miejsce w granicach niepewności pomiaru.
| Hipotetyczna druga tura | Marine Le Pen | Rywal |
|---|---|---|
| Le Pen i Édouard Philippe | 56 proc. | 44 proc. |
| Le Pen i Jean-Luc Mélenchon | 67 proc. | 33 proc. |
Badanie przeprowadzono online od 5 do 8 października 2026 r. wśród 2004 osób wpisanych na listy wyborcze, wyłonionych z reprezentatywnej próby 2348 dorosłych mieszkańców Francji, metodą kwotową i z ważeniem odpowiedzi. Raport podaje dla wyników ogółem margines błędu od około 1,4 do 3,1 punktu procentowego, zależnie od mierzonego odsetka, a sondaż opisuje deklaracje z czasu badania. W porównaniu z falą z 22–24 września Le Pen traci jeden punkt w pojedynku z Philippe’em i dwa punkty w pojedynku z Mélenchonem, zaś od 27 do 32 proc. badanych, zależnie od wariantu finału, deklaruje abstencję albo głos biały lub nieważny.
Źródło: Toluna Harris Interactive dla M6 i RTL, raport opublikowany 12 października 2026 r.
Ifop-Fiducial dla Le Figaro, LCI i Sud Radio z 25–29 września 2026 r.
Marine Le Pen zajmuje pierwsze miejsce we wszystkich trzech przedstawionych konfiguracjach, natomiast układ rywalizacji o drugą pozycję zależy od obecności Édouarda Philippe’a i Gabriela Attala. Przy ich równoczesnym starcie Philippe otrzymuje 16 proc., Attal 8 proc., a Jean-Luc Mélenchon 15 proc., dlatego różnicy jednego punktu między dwoma najwyżej notowanymi rywalami Le Pen nie należy traktować jako rozstrzygnięcia. Gdy Philippe sam reprezentuje centrum, uzyskuje 21 proc. wobec 16 proc. Mélenchona, podczas gdy samodzielny Attal ma 15 proc. i dzieli z liderem Francji Nieujarzmionej drugą pozycję.
| Kandydat | Philippe i Attal startują razem | Philippe jedynym kandydatem centrum | Attal jedynym kandydatem centrum |
|---|---|---|---|
| Marine Le Pen | 32 proc. | 33 proc. | 34 proc. |
| Édouard Philippe | 16 proc. | 21 proc. | nie testowano |
| Gabriel Attal | 8 proc. | nie testowano | 15 proc. |
| Jean-Luc Mélenchon | 15 proc. | 16 proc. | 15 proc. |
| Raphaël Glucksmann | 11 proc. | 11 proc. | 13 proc. |
| Bruno Retailleau | 7 proc. | 8 proc. | 10 proc. |
| Marine Tondelier | 3 proc. | 3 proc. | 4 proc. |
| Fabien Roussel | 2,5 proc. | 2,5 proc. | 2,5 proc. |
| Éric Zemmour | 4 proc. | 3,5 proc. | 3,5 proc. |
| Nicolas Dupont-Aignan | 1 proc. | 1,5 proc. | 2 proc. |
| Nathalie Arthaud | 0,5 proc. | 0,5 proc. | 1 proc. |
Źródło: Ifop-Fiducial dla „Le Figaro”, LCI i Sud Radio; realizacja badania 25–29 września 2026 r. Trzy konfiguracje przedstawione w tabeli „Le Figaro”.
.W porównaniu z analogicznymi konfiguracjami sierpniowej fali Philippe zyskuje 1,5 punktu procentowego przy równoczesnym starcie Attala oraz trzy punkty jako jedyny przedstawiciel centrum. Marine Le Pen traci jeden punkt w pierwszym wariancie, a w dwóch pozostałych utrzymuje wynik, co wskazuje na stabilizację jej notowań w tych porównaniach. Tabela obejmuje trzy konfiguracje, podczas gdy omówienie całego badania podaje dla Le Pen przedział od 31 do 36 proc. w dziesięciu hipotezach; szczegóły i znaczenie tych różnic przedstawia tekst „Marine LE PEN na czele sondażu Ifop. PHILIPPE przed ATTALEM”.
Toluna Harris Interactive dla RTL i M6. Badanie z 22–24 września 2026 r.
Toluna Harris Interactive sprawdziła warianty pierwszej tury i dwa hipotetyczne pojedynki finałowe. Marine Le Pen zajmuje pierwszą pozycję z wynikiem od 35 do 36 proc.; Jean-Luc Mélenchon uzyskuje 18 proc. wobec 16 proc. Édouarda Philippe’a w opisywanych wariantach z kandydaturą Raphaëla Glucksmanna albo François Hollande’a. Glucksmann otrzymuje od 10 do 11 proc., Hollande od 7 do 8 proc., natomiast Bruno Retailleau osiąga 10 proc. przy kandydaturze Gabriela Attala oraz od 8 do 9 proc. przy kandydaturze Philippe’a. Rezultat każdego polityka należy odnosić do konkretnego zestawu nazwisk, a dwupunktowa przewaga w walce o drugie miejsce nie przesądza o awansie do finału.
| Hipotetyczna druga tura | Marine Le Pen | Rywal |
|---|---|---|
| Le Pen i Édouard Philippe | 57 proc. | 43 proc. |
| Le Pen i Jean-Luc Mélenchon | 69 proc. | 31 proc. |
We wcześniejszej wrześniowej fali tej samej pracowni stosunek głosów wynosił odpowiednio 55 do 45 proc. oraz 67 do 33 proc.; różnica dwóch punktów procentowych w każdym pojedynku jest wynikiem pomiarów, a nie dowodem na utrwalenie się trendu. Ankietę przeprowadzono przez internet w dniach 22–24 września wśród 1974 dorosłych mieszkańców Francji dobranych metodą kwotową, a podawany margines błędu wynosi od 1 do 2,3 punktu procentowego. O tym, co te wyniki mówią o starciu z Philippe’em oraz możliwości wejścia Mélenchona do finału, piszemy szerzej w tekście „Marine LE PEN zwiększa przewagę nad Édouardem PHILIPPE’EM”.
Cluster17 dla Politico. Badanie z 15–16 września 2026 r.
Cluster17 sprawdził trzy układy kandydatów, w których Marine Le Pen zajmuje pierwsze miejsce z wynikiem od 30 do 31 proc. Przy udziale Édouarda Philippe’a i Raphaëla Glucksmanna były premier oraz Jean-Luc Mélenchon uzyskują po 19 proc., a Glucksmann 12 proc. Kiedy Philippe’a zastępuje Gabriel Attal, Mélenchon osiąga 20 proc., Glucksmann 14 proc., Attal 13,5 proc., natomiast Le Pen pozostaje przy 31 proc. W trzecim wariancie, z François Hollande’em zamiast Glucksmanna i Davidem Lisnardem wśród kandydatów, Philippe oraz Mélenchon otrzymują po 19,5 proc., a Le Pen 30 proc.
| Wariant pierwszej tury | Marine Le Pen | Jean-Luc Mélenchon | Kandydat centrum | Inni ważni kandydaci |
|---|---|---|---|---|
| Philippe i Glucksmann | 31 proc. | 19 proc. | Philippe 19 proc. | Glucksmann 12 proc.; Retailleau 7,5 proc. |
| Attal i Glucksmann | 31 proc. | 20 proc. | Attal 13,5 proc. | Glucksmann 14 proc.; Retailleau 9,5 proc. |
| Philippe, Hollande i Lisnard | 30 proc. | 19,5 proc. | Philippe 19,5 proc. | Hollande 7,5 proc.; Retailleau 7,5 proc.; Lisnard 5 proc. |
Badanie przeprowadzono online 15–16 września 2026 r. wśród 1943 osób wpisanych na listy wyborcze, z wyjściowej próby 2045 dorosłych mieszkańców Francji; intencję głosowania wyraziło odpowiednio 1733, 1723 i 1729 osób w trzech wariantach. Remis o drugie miejsce nie wyznacza jeszcze finalisty, ponieważ wyniki są zaokrąglone i obarczone marginesem błędu, a o wyborze prezydenta rozstrzygnęłaby ewentualna druga tura, której Cluster17 tutaj nie badał. Więcej o różnicy między prowadzeniem w pierwszym głosowaniu a zwycięstwem w całych wyborach: „Marine LE PEN wygrywa w pierwszej turze. Ale będą dwie”. Źródło i metodologia: Cluster17 dla Politico.
Ipsos BVA dla „Le Monde”. Badanie z 3–9 września 2026 r.
Ipsos BVA i CESI École d’ingénieurs sprawdziły dla „Le Monde”, CEVIPOF, Fondation Jean-Jaurès i Institut Montaigne sześć konfiguracji pierwszej tury. Badanie przeprowadzono online na reprezentatywnej metodą kwotową próbie 13 060 pełnoletnich mieszkańców Francji wpisanych na listy wyborcze, natomiast poszczególne wyniki intencji głosowania obliczono wśród od 8984 do 9445 osób pewnych udziału i wskazujących kandydata.
W każdym wariancie prowadzi Marine Le Pen z wynikiem od 33 do 35 proc. Jean-Luc Mélenchon uzyskuje od 15,5 do 17 proc., Édouard Philippe od 14 do 21 proc., Gabriel Attal od 6 do 15,5 proc., Raphaël Glucksmann od 11,5 do 13,5 proc., Olivier Faure od 4,5 do 5,5 proc., a Bruno Retailleau od 7 do 10,5 proc. Rozpiętość wyników Philippe’a i Attala pokazuje, że o obsadzie drugiej tury może przesądzić liczba kandydatów dawnego obozu Emmanuela Macrona.
| Wariant pierwszej tury | Marine Le Pen | Jean-Luc Mélenchon | Kandydat centrum | Kandydat PS i Place Publique | Bruno Retailleau |
|---|---|---|---|---|---|
| Glucksmann, Attal i Philippe | 33 proc. | 15,5 proc. | Philippe 14 proc.; Attal 6 proc. | Glucksmann 11,5 proc. | 7 proc. |
| Glucksmann i Philippe | 33,5 proc. | 15,5 proc. | Philippe 17,5 proc. | Glucksmann 12,5 proc. | 8 proc. |
| Glucksmann i Attal | 34 proc. | 15,5 proc. | Attal 13 proc. | Glucksmann 13,5 proc. | 10 proc. |
| Faure, Attal i Philippe | 34 proc. | 16,5 proc. | Philippe 16 proc.; Attal 7,5 proc. | Faure 4,5 proc. | 7 proc. |
| Faure i Philippe | 34,5 proc. | 16,5 proc. | Philippe 21 proc. | Faure 5 proc. | 7,5 proc. |
| Faure i Attal | 35 proc. | 17 proc. | Attal 15,5 proc. | Faure 5,5 proc. | 10,5 proc. |
W czterech konfiguracjach drugie miejsce zajmuje Mélenchon, natomiast Philippe wyprzedza go w dwóch wariantach, w których Attal nie uczestniczy. Gdy obaj byli premierzy startują równocześnie, ich łącznego wyniku nie wolno traktować jako wyniku jednego hipotetycznego kandydata, ponieważ wycofanie nazwiska zmienia również zachowanie wyborców lewicy i prawicy.
Badanie pokazuje ponadto, że poparcie dla Le Pen wynosi 43 proc. wśród wyborców w wieku od 50 do 59 lat i około 38 proc. wśród osób w wieku od 40 do 49 lat oraz powyżej sześćdziesiątego roku życia. Wśród osób w wieku od 18 do 34 lat prowadzi natomiast Mélenchon, szczególnie wyraźnie w grupie od 18 do 24 lat. Polityczny kontekst tych wyników przedstawiamy szerzej w analizie „Nastroje Francuzów przed wyborami 2027. Lęk, gniew i oczekiwanie zmiany”.
OpinionWay dla JDD. Publikacja z 5 września 2026 r.
Marine Le Pen otrzymuje od 33 do 35 proc. poparcia w pierwszej turze w konfiguracjach przedstawionych w omówieniu badania OpinionWay dla „Le Journal du Dimanche”. Zajmuje pierwsze miejsce w każdym z opisanych wariantów, natomiast układ rywalizacji za nią zależy od obecności konkurentów zabiegających o podobny elektorat. Podane przedziały dotyczą różnych list kandydatów, dlatego nie należy traktować ich jako jednego wspólnego wyniku głosowania.
Według „JDD” Jean-Luc Mélenchon zajmuje drugie miejsce w dwóch z trzech analizowanych konfiguracji. Édouard Philippe wyprzedza go w wariancie, w którym nie startuje Gabriel Attal. Wynik ten wskazuje na znaczenie rozdrobnienia centrum, ale nie oznacza, że wycofanie jednego polityka automatycznie zapewniłoby drugiemu awans do finału.
Raphaël Glucksmann uzyskuje w opisanych konfiguracjach od 11 do 13 proc. Bruno Retailleau otrzymuje 11 proc. w wariancie z Attalem oraz 8 proc. w wariancie z Philippe’em. Rezultaty te należy odczytywać wraz z informacją o składzie danej listy kandydatów, ponieważ wybór reprezentanta centrum wpływa również na notowania sąsiednich obozów.
Osobne dane dotyczą osób, które zagłosowały na Emmanuela Macrona w pierwszej turze w 2022 r. W konfiguracji obejmującej jednocześnie Philippe’a i Attala wybiera ich odpowiednio 39 i 18 proc. tego elektoratu. W odrębnych wariantach przytoczonych przez „JDD” Philippe przyciąga 52 proc., a Attal 35 proc. dawnych wyborców Macrona. Nie są to ogólnokrajowe wyniki pierwszej tury, lecz deklaracje wewnątrz określonej grupy.
Wśród seniorów Marine Le Pen uzyskuje według tego samego omówienia 78 proc. w hipotetycznej drugiej turze przeciwko Mélenchonowi, 60 proc. przeciwko Attalowi i 55 proc. przeciwko Philippe’owi. Wartości te dotyczą wyłącznie starszych wyborców i nie mogą być wpisywane do tabeli wyników dla całej Francji. Historyczne tło poparcia tej grupy przedstawiamy w analizie „Marine LE PEN zdobywa seniorów”.
Polityczne znaczenie poszczególnych konfiguracji oraz rywalizację wewnątrz centrum omawiamy szerzej w tekście „Marine LE PEN prowadzi. Sondaż OpinionWay ostrzega francuskie centrum”. Przedstawione wyniki opisują deklaracje wyborców, a nie przewidywany rezultat wyborów. Ostateczna lista kandydatów, kampania i frekwencja mogą zmienić zarówno kolejność pierwszej tury, jak i rozkład głosów w finale.
Elabe z 26–28 sierpnia 2026 r.
Wcześniejszym badaniem intencji wyborczych jest sondaż Elabe przeprowadzony dla BFMTV i „La Tribune Dimanche” od 26 do 28 sierpnia 2026 r. na próbie 1501 dorosłych mieszkańców Francji metropolitalnej, w tym 1378 osób wpisanych na listy wyborcze. Instytut sprawdził sześć różnych konfiguracji pierwszej tury, ponieważ wynik każdego polityka zależy również od tego, czy w sąsiednim obozie wystartuje jeden kandydat, czy kilku konkurentów dzielących podobny elektorat. W każdym wariancie zdecydowanie prowadzi Marine Le Pen z poparciem od 34 do 35,5 proc.
Poniższa tabela przedstawia pierwszy z wariantów Elabe, w którym o głosy centrum zabiega Édouard Philippe, socjaldemokrację reprezentuje Raphaël Glucksmann, a kandydatem Republikanów jest Bruno Retailleau. Jest to jeden konkretny scenariusz badania, dlatego nie należy łączyć jego wyników z procentami pochodzącymi z innych konfiguracji.
| Kandydat | Ugrupowanie lub obóz | Poparcie |
| Marine Le Pen | Zjednoczenie Narodowe | 34 proc. |
| Édouard Philippe | Horizons i centrum | 17 proc. |
| Jean-Luc Mélenchon | Francja Niepokorna | 14 proc. |
| Raphaël Glucksmann | Place Publique i socjaldemokracja | 11,5 proc. |
| Bruno Retailleau | Republikanie | 6,5 proc. |
| Éric Zemmour | Reconquête | 4 proc. |
| Marine Tondelier | Zieloni | 3,5 proc. |
| Fabien Roussel | Francuska Partia Komunistyczna | 3 proc. |
| Nicolas Dupont-Aignan | Debout la France | 3 proc. |
| Dominique de Villepin | Kandydatura niezależna | 2 proc. |
| Nathalie Arthaud | Lutte Ouvrière | 1,5 proc. |
Źródło i metodologia: Elabe; nota techniczna Komisji Sondażowej
.W pozostałych konfiguracjach tego samego badania Marine Le Pen uzyskuje od 34 do 35,5 proc., Édouard Philippe od 17 do 20,5 proc., gdy jest jedynym ważnym kandydatem swojego obozu, Jean-Luc Mélenchon od 14 do 14,5 proc., a Raphaël Glucksmann od 11,5 do 14 proc. Gabriel Attal zdobywa 12–12,5 proc., kiedy zastępuje Philippe’a, lecz spada do 6,5 proc., gdy obaj startują jednocześnie. Bruno Retailleau osiąga od 6 do 9,5 proc., co dobrze pokazuje, jak silnie wynik Republikanów zależy od obsady centrum i centroprawicy.
Polityczne znaczenie badania Elabe nie ogranicza się do potwierdzenia przewagi Marine Le Pen, ponieważ pokazuje ono jednocześnie cofnięcie Jean-Luka Mélenchona, poprawę wyniku Raphaëla Glucksmanna oraz przewagę Édouarda Philippe’a nad Gabrielem Attalem w rywalizacji o reprezentowanie centrum. Osobna analiza przedstawia wszystkie sześć konfiguracji pierwszej tury, przepływy elektoratów oraz cztery warianty finału, w których kandydatka Zjednoczenia Narodowego wygrywa z każdym sprawdzanym rywalem. Więcej w tekście „Marine Le Pen wygrywa z każdym rywalem w sondażu Elabe”.
Kto prowadzi w sondażach przed wyborami we Francji?
Marine Le Pen pozostaje liderem pierwszej tury w nowej fali Ifop-Fiducial, otrzymując od 31 do 36 proc. wskazań w zależności od konfiguracji. W trzech wariantach przedstawionych w tabeli jej wynik wynosi od 32 do 34 proc., natomiast we wcześniejszym badaniu Toluna Harris Interactive było to od 35 do 36 proc. Różnica między pracowniami nie stanowi jednak miary zmiany poparcia, ponieważ nie porównujemy dwóch fal tego samego badania z identycznymi zestawami kandydatów.
Bardziej otwarta pozostaje rywalizacja o drugie miejsce, w której nowa fala Ifop wzmacnia pozycję Édouarda Philippe’a wobec Gabriela Attala. Philippe osiąga 21 proc. jako jedyny przedstawiciel centrum, ale przy równoczesnym starcie Attala ma 16 proc. wobec 15 proc. Jean-Luca Mélenchona. Oznacza to, że wybór kandydata centrum ma istotne znaczenie dla układu pierwszej tury, lecz obecne deklaracje nie gwarantują nikomu awansu do finału.
Sondaże wskazują zatem nie na jeden przesądzony pojedynek, lecz na kilka rywalizacji prowadzonych równolegle. Édouard Philippe i Gabriel Attal walczą o dominację w dawnym obozie prezydenckim, Jean-Luc Mélenchon i Raphaël Glucksmann o pierwszeństwo na lewicy, a Bruno Retailleau próbuje obronić samodzielną przestrzeń Republikanów pomiędzy centrum a Zjednoczeniem Narodowym. Każda dodatkowa kandydatura może obniżyć wynik polityka o kilka punktów, które w walce o drugie miejsce mogą okazać się decydujące.
Sondaże drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji
Najnowsza symulacja Toluna Harris Interactive daje Marine Le Pen 57 proc. wobec 43 proc. Édouarda Philippe’a i 69 proc. wobec 31 proc. Jean-Luka Mélenchona. Wyniki obu pojedynków przedstawia tabela w otwierającym tę stronę podrozdziale o badaniu z 22–24 września, a szczegóły zmiany względem poprzedniej fali omawia materiał „Marine LE PEN zwiększa przewagę nad Édouardem PHILIPPE’EM”. Poniżej wcześniejsze badania Elabe, Ifop-Fiducial i Toluna Harris Interactive – jako archiwum, gdyż dotyczą odmiennych terminów i konfiguracji.
W badaniu z 26–28 sierpnia 2026 r. Elabe sprawdził cztery możliwe pojedynki drugiej tury. Marine Le Pen prowadzi w każdym z nich, przy czym najmniejszą przewagę ma nad Édouardem Philippe’em, a największą nad Jean-Lukiem Mélenchonem. Wyniki są liczone wśród osób wyrażających zamiar oddania głosu na jednego z dwojga kandydatów; osobno od 22 do 28 proc. badanych, zależnie od wariantu, nie wskazało żadnego z nich, deklarując absencję, głos biały albo nieważny.
| Hipotetyczny pojedynek | Wynik Marine Le Pen | Wynik konkurenta |
| Marine Le Pen i Édouard Philippe | 52,5 proc. | 47,5 proc. |
| Marine Le Pen i Gabriel Attal | 57 proc. | 43 proc. |
| Marine Le Pen i Raphaël Glucksmann | 57 proc. | 43 proc. |
| Marine Le Pen i Jean-Luc Mélenchon | 69,5 proc. | 30,5 proc. |
Źródło i metodologia: Elabe 26–28 sierpnia 2026; pełna nota techniczna
.Dwa pozostałe sierpniowe badania potwierdzają przewagę Marine Le Pen w hipotetycznej drugiej turze, ale różnią się skalą tej przewagi. Ifop-Fiducial daje jej 52 do 48 proc. nad Philippe’em, 54 do 46 proc. nad Attalem, 55 do 45 proc. nad Glucksmannem, 54 do 46 proc. nad François Hollande’em oraz 58 do 42 proc. nad Retailleau. Toluna Harris Interactive pokazuje natomiast wynik 55 do 45 proc. w pojedynku z Philippe’em, 57 do 43 proc. z Attalem oraz 68 do 32 proc. z Mélenchonem.
Nie należy jednak przedstawiać tych liczb jako przewidywanego wyniku wyborów. Druga tura odbędzie się dopiero 2 maja 2027 r., jej obsada nie jest znana, a zachowanie wyborców zależeć będzie od kampanii, frekwencji, debaty między finalistami i przepływów głosów po pierwszej turze. Dodatkowo różnice rzędu kilku punktów mogą częściowo mieścić się w przedziałach niepewności właściwych dla badań reprezentatywnych.
Porównanie trzech badań z sierpnia 2026 r.
| Instytut i termin | Marine Le Pen | Najważniejsi rywale | Najważniejszy wniosek |
| Elabe 26–28 sierpnia | 34–35,5 proc. | Philippe 17–20,5; Mélenchon 14–14,5; Glucksmann 11,5–14 | Philippe najczęściej drugi; Le Pen prowadzi w czterech testach drugiej tury |
| Ifop-Fiducial 24–25 sierpnia | 33–35 proc. | Philippe 14,5–21; Mélenchon 16–19; Glucksmann 11–18 | Walka o drugie miejsce jest zależna od konfiguracji centrum i lewicy |
| Toluna Harris Interactive 18–19 sierpnia | 35–38 proc. | Mélenchon 16–17; Philippe 14–19; Attal 8–15; Glucksmann 10–11 | Jednoczesny start Philippe’a i Attala otwiera Mélenchonowi drogę do drugiej tury |
Źródło i metodologia: Elabe; Ifop-Fiducial w Komisji Sondażowej; Toluna Harris Interactive
.Zestawienie pokazuje, dlaczego nie wolno tworzyć jednej tabeli przez wybieranie najwyższych albo najniższych wyników z różnych wariantów. Instytuty testują odmienne listy kandydatów, a poparcie dla Philippe’a, Attala, Glucksmanna czy Retailleau zmienia się wyraźnie zależnie od tego, kto jeszcze znajduje się na karcie wyborczej. Właściwym sposobem czytania sondaży jest porównywanie kolejnych fal tego samego instytutu i możliwie podobnej konfiguracji.
Co zmieniło się od wiosny 2026 roku?
Wiosną 2026 r. część badań zakładała, że kandydatem Zjednoczenia Narodowego może zostać Jordan Bardella, ponieważ sytuacja prawna Marine Le Pen nie była rozstrzygnięta. Po orzeczeniu sądu apelacyjnego z 7 lipca i ogłoszeniu tego samego dnia przez Marine Le Pen kandydatury najnowsze badania zaczęły koncentrować się właśnie na niej. Oznacza to, że sondaże Bardelli nie straciły wartości historycznej, ale nie powinny być dziś pokazywane jako aktualny wariant podstawowy.
Drugą zmianą jest przesunięcie ciężaru rywalizacji z pytania, czy RN wejdzie do drugiej tury, na pytanie, kto zajmie drugie miejsce. W marcu Édouard Philippe potrafił jeszcze wygrywać z kandydatem RN w części symulacji drugiej tury, natomiast trzy sierpniowe badania dają przewagę Marine Le Pen także w pojedynku z byłym premierem. Nie oznacza to, że wynik został rozstrzygnięty, ale pokazuje osłabienie mechanizmu automatycznego łączenia się elektoratów przeciwko RN, określanego we Francji jako front republikański.
Trzecią zmianą jest zwiększenie konkurencji na lewicy i w centrum. Mélenchon pozostaje zdolny do uzyskania kilkunastu procent i korzysta z rozproszenia umiarkowanych rywali, lecz Glucksmann próbuje budować alternatywę socjaldemokratyczną, a François Hollande nadal pojawia się w badanych scenariuszach. W centrum Philippe zachowuje przewagę nad Attalem, jednak równoległy start obu polityków radykalnie zmniejsza szanse całego obozu na wejście do drugiej tury.
Marine Le Pen czy Jordan Bardella
Na początku września 2026 r. oficjalnie deklarowaną kandydatką Zjednoczenia Narodowego jest Marine Le Pen. Po wyroku apelacyjnym ogłosiła start w wyborach i złożyła kasację, a Jordan Bardella ma uczestniczyć w kampanii jako jej najważniejszy partner polityczny. Dlatego bieżące zestawienie sondaży powinno pokazywać Marine Le Pen jako kandydatkę RN, natomiast wcześniejsze badania z Bardellą należy przechowywać w archiwum z dokładną datą i informacją, w jakiej sytuacji politycznej były przeprowadzane.
Bardella pozostaje jednak jednym z najpopularniejszych polityków francuskiej prawicy, a jego wcześniejsze wyniki pomagają ocenić potencjał wyborczy RN niezależnie od nazwiska kandydata. Pełny profil polityka przedstawiamy w opracowaniu Kim jest Jordan Bardella, natomiast przebieg sprawy sądowej Marine Le Pen wyjaśniamy w materiale Proces Marine Le Pen.
Najważniejsi kandydaci i rywalizacja o drugą turę
Édouard Philippe pozostaje najlepiej notowanym kandydatem centrum i umiarkowanej prawicy. Jego przewagą są doświadczenie premiera, rozpoznawalność oraz możliwość przejmowania części wyborców dawnego obozu Macrona i Republikanów. Największym zagrożeniem dla Philippe’a nie jest jednak wyłącznie Marine Le Pen, lecz również rozdrobnienie własnego zaplecza przez kandydatury Gabriela Attala i innych polityków centrum.
Jean-Luc Mélenchon dysponuje najbardziej zwartym elektoratem radykalnej lewicy i w części sierpniowych wariantów znajduje się bardzo blisko drugiego miejsca. Jego problemem pozostaje wysoki poziom odrzucenia poza własnym obozem, co w symulacjach drugiej tury prowadzi do wyjątkowo dużej przewagi Marine Le Pen. Z kolei Raphaël Glucksmann próbuje połączyć wyborców socjaldemokratycznych z częścią umiarkowanego centrum, ale najpierw musi wygrać rywalizację o reprezentowanie tej części lewicy.
Bruno Retailleau jest kandydatem Republikanów, lecz jego wyniki wahają się w zależności od obecności Philippe’a i Attala. Gdy centrum wystawia silnego polityka przyciągającego część tradycyjnej prawicy, Retailleau pozostaje na poziomie kilku procent; w korzystniejszej konfiguracji zbliża się do 10–12 proc. Jego kampania będzie więc jednocześnie próbą odbudowania LR i walką o to, aby wyborcy prawicy nie uznali głosu na Marine Le Pen albo Philippe’a za bardziej użyteczny.
Jak czytać sondaże wyborcze we Francji?
Sondaż jest fotografią deklaracji z chwili badania, a nie prognozą wyniku wyborów. Instytuty pytają reprezentatywne próby dorosłych mieszkańców lub osób wpisanych na listy wyborcze, a następnie stosują wagi uwzględniające między innymi wiek, płeć, zawód, region oraz wcześniejsze zachowania wyborcze. W przypadku intencji głosowania często bierze się pod uwagę wyłącznie osoby deklarujące odpowiednio wysokie prawdopodobieństwo udziału w wyborach.
Najważniejsze są cztery informacje: data realizacji badania, liczebność próby, dokładna lista kandydatów oraz odsetek osób niewskazujących żadnego wyboru. Wyniku Philippe’a w wariancie, w którym nie startuje Attal, nie należy bezpośrednio porównywać z wynikiem z wariantu obejmującego obu polityków. Podobnie rezultat Glucksmanna zmienia się zależnie od obecności Hollande’a, innych kandydatów socjalistycznych oraz konfiguracji centrum.
Margines błędu nie jest jedną stałą liczbą i zależy od wielkości próby oraz poziomu badanego poparcia. W nocie Elabe dla próby około tysiąca osób wynosi on orientacyjnie od 1,4 punktu przy wyniku 5 proc. do 3,1 punktu przy wyniku bliskim 50 proc.; przy większej próbie niepewność jest odpowiednio mniejsza. Dlatego przewaga jednego albo dwóch punktów często nie pozwala przesądzić rzeczywistej kolejności kandydatów.
Archiwum sondaży Francja 2027
Sierpień 2026
Sierpień przyniósł trzy duże badania intencji wyborczych. Toluna Harris Interactive w pomiarze z 18–19 sierpnia dawał Marine Le Pen od 35 do 38 proc., Ifop-Fiducial w badaniu z 24–25 sierpnia od 33 do 35 proc., a Elabe w pomiarze z 26–28 sierpnia od 34 do 35,5 proc. Wszystkie trzy instytuty wskazywały przewagę kandydatki RN w testowanych pojedynkach drugiej tury, lecz różniły się oceną układu sił między Philippe’em, Mélenchonem, Glucksmannem i Attalem.
Lipiec 2026
Po wyroku apelacyjnym i deklaracji startu Marine Le Pen ukazały się badania wykonane w nowej sytuacji politycznej. Elabe dawał jej od 34 do 35,5 proc. w pierwszej turze oraz 52 do 48 proc. w pojedynku z Philippe’em, Toluna Harris Interactive od 34 do 36 proc. i wynik 51 do 49 proc. przeciwko Philippe’owi, natomiast Ifop wskazywał około 36 proc. w pierwszej turze oraz przewagę nad wszystkimi sprawdzanymi rywalami. Lipcowe pomiary były pierwszym wyraźnym sygnałem, że kandydatura Marine Le Pen nie została osłabiona samą decyzją sądu apelacyjnego.
Maj i czerwiec 2026
W badaniu Ipsos bva przeprowadzonym 27–28 maja kandydat RN, zależnie od tego, czy testowano Marine Le Pen, czy Jordana Bardellę, uzyskiwał od 31 do 36 proc. Édouard Philippe otrzymywał od 13 do 14,5 proc. przy jednoczesnym starcie Attala i od 17,5 do 19 proc., gdy był jedynym z tej dwójki. Czerwcowy sondaż OpinionWay dla „Journal du Dimanche” również wskazywał kandydata RN na pierwszym miejscu z wynikiem od 33 do 35 proc., a walkę o drugą turę określał jako rywalizację centrum, Mélenchona i Glucksmanna.
Marzec 2026
Po wyborach samorządowych OpinionWay dawał Jordanowi Bardelli 52 proc. w drugiej turze wobec 48 proc. dla Édouarda Philippe’a. Elabe w badaniu z 25–27 marca pokazywał odwrotną kolejność: Philippe 51,5 proc. i Bardella 48,5 proc., a w wariancie z Marine Le Pen odpowiednio 53 i 47 proc. Te wyniki należy zachować jako punkt odniesienia, ponieważ porównanie z latem 2026 r. pokazuje zmianę na korzyść kandydatki RN w testach drugiej tury.
Co może jeszcze zmienić układ sondaży?
Największe znaczenie będzie miała ostateczna lista kandydatów. Jeżeli centrum wystawi jednocześnie Philippe’a i Attala, a lewica kilku konkurentów, próg wejścia do drugiej tury może obniżyć się, wzmacniając znaczenie twardych i zdyscyplinowanych elektoratów. Jeżeli natomiast któryś z obozów przeprowadzi skuteczne prawybory albo zawrze porozumienie, wynik wspólnego kandydata nie musi być prostą sumą obecnych notowań, ale może istotnie zmienić kolejność.
Drugim czynnikiem jest frekwencja. Sondaże drugiej tury pokazują wysoki odsetek wyborców rozważających abstencję albo głos biały, zwłaszcza w pojedynkach budzących silne odrzucenie po obu stronach. Kampania mobilizacyjna może zatem mieć równie duże znaczenie jak przepływy głosów między kandydatami.
Trzecim czynnikiem będą kwestie programowe, które dopiero zaczynają porządkować kampanię: siła nabywcza, zadłużenie i deficyt, bezpieczeństwo, migracja, ochrona zdrowia, emerytury, edukacja oraz miejsce Francji w Europie i świecie. Sondaże intencji wyborczych mierzą rezultat aktualnego etapu rywalizacji, lecz nie wyjaśniają samodzielnie, który temat przesunie wyborców w kolejnych miesiącach. Dlatego materiał ten będzie aktualizowany po każdym istotnym badaniu, z zachowaniem dat, metodologii i wcześniejszych wyników.
Najważniejsze pytania i odpowiedzi
Kto prowadzi w najnowszych sondażach wyborów prezydenckich we Francji 2027?
Marine Le Pen prowadzi w badaniu Ifop-Fiducial przeprowadzonym od 25 do 29 września 2026 r., uzyskując od 31 do 36 proc. wskazań w dziesięciu hipotezach pierwszej tury. W trzech przedstawionych wyżej konfiguracjach otrzymuje od 32 do 34 proc., a pozycja jej konkurentów zależy przede wszystkim od składu kandydatów centrum. Wynik pierwszej tury należy odróżniać od osobnych symulacji pojedynków finałowych, które przedstawiamy w części dotyczącej drugiej tury.
Kto może wejść do drugiej tury razem z Marine Le Pen?
Najczęściej drugie miejsce zajmują Édouard Philippe albo Jean-Luc Mélenchon. W części konfiguracji do walki zbliżają się Raphaël Glucksmann i Gabriel Attal, lecz ich wyniki zależą od liczby konkurentów po tej samej stronie sceny politycznej.
Czy Marine Le Pen może kandydować w wyborach 2027?
Marine Le Pen ogłosiła kandydaturę 7 lipca 2026 r. po wyroku sądu apelacyjnego i złożyła kasację. Na początku września 2026 r. pozostaje oficjalnie deklarowaną kandydatką Zjednoczenia Narodowego, choć jej sytuacja prawna nadal jest elementem kampanii.
Czy Jordan Bardella jest kandydatem na prezydenta Francji?
Po deklaracji Marine Le Pen Bardella nie jest podstawowym kandydatem RN w najnowszych badaniach intencji wyborczych. Pozostaje jej najważniejszym partnerem politycznym i wcześniejsze sondaże z jego nazwiskiem nadal pokazują potencjał wyborczy partii w alternatywnym scenariuszu.
Czy Marine Le Pen wygrałaby drugą turę?
Sierpniowe badania dają jej przewagę we wszystkich opublikowanych pojedynkach, ale sondaże nie są prognozą wyniku. Najbardziej wyrównany pozostaje wariant z Édouardem Philippe’em, w którym przewaga Le Pen zależnie od badania wynosi od czterech do dziesięciu punktów.
Kiedy odbędą się wybory prezydenckie we Francji w 2027 roku?
Pierwsza tura odbędzie się 18 kwietnia 2027 r., a druga 2 maja 2027 r. Daty zostały oficjalnie ustalone przez francuski rząd.
Dlaczego wyniki kandydatów różnią się między tabelami?
Instytuty sprawdzają różne zestawy nazwisk. Kandydat może uzyskać wyższy wynik, gdy jest jedynym reprezentantem swojego obozu, i znacznie niższy, gdy rywalizuje o podobnych wyborców z drugim silnym politykiem.
Jak często aktualizowane są sondaże Francja 2027?
Strona jest aktualizowana po publikacji każdego istotnego badania intencji wyborczych pierwszej lub drugiej tury. Najnowsze dane trafiają na górę, a wcześniejsze pomiary pozostają w archiwum, aby można było śledzić zmianę trendów.
Pełne kompendium wyborów we Francji 2027
Sondaże są tylko jednym z elementów kampanii. Pełną mapę kandydatów, kalendarz, zasady wyborów oraz analizę najważniejszych scenariuszy przedstawiamy w opracowaniu Wybory prezydenckie we Francji w 2027 r. Kompendium wiedzy. Rozwinięcie zagadnień ustrojowych i programowych zawiera również materiał Wybory we Francji 2027. Najważniejsze pytania i odpowiedzi.
Oddzielnie analizujemy także scenariusze zwycięstwa i odpowiedź na pytanie, kto wygra wybory prezydenckie we Francji. Rozdzielenie tych funkcji jest celowe: niniejsza strona pozostaje aktualnym i możliwie neutralnym rejestrem badań, natomiast szersze opracowania wyjaśniają polityczne znaczenie kandydatur, programów i możliwych koalicji.
Źródło i metodologia: Elabe; Ifop-Fiducial; Toluna Harris Interactive; francuska Komisja Sondażowa; oficjalny kalendarz wyborów
Arkadiusz Jordan
Paryż



