Jan ŚLIWA: Kandydat Zemmour
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Kandydat Zemmour

O Zemmourze obecnie mówią wszyscy. Zapełnia wielkie sale na tysiąc osób, książki podpisuje godzinami. I słucha ludzi, a ci mu mówią, że go potrzebują i na niego liczą. Niektórzy widzą w nim prawie zbawcę. Oczywiście są tam tylko jego zwolennicy, ale jest ich niemało.

Jean-Paul OURY: Wszyscy przeciw Fillonowi. Kulisy kampanii we Francji
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

Wszyscy przeciw Fillonowi.
Kulisy kampanii we Francji

Ktoś niezorientowany we francuskiej polityce, widząc jak każdego tygodnia przed wyborami media są w stanie informować o jakiejś nowej aferze, dotyczącej jednego i tego samego kandydata, mógłby być pod wrażeniem skuteczności dziennikarstwa śledczego i systemu, który umożliwia prześwietlanie kandydatów.

Michał BONI: "Platforma musi wypluć z siebie "ciepłą wodę w kranie" i zaproponować zmianę"
Michał BONI

Michał BONI

"Platforma musi wypluć z siebie "ciepłą wodę w kranie" i zaproponować zmianę"

Pycha wywołana sukcesem sprawiła, że przymknięto oko na to, że ludzie mogą chcieć więcej i przede wszystkim — inaczej: w języku równości człowieka, obywatela, podmiotu oraz całej maszynerii władzy. Z emocjonalnego punktu widzenia polska władza odleciała — do tych pokoików w restauracji „Sowa i Przyjaciele”.

Eryk MISTEWICZ: "Odbudowa powagi państwa. Reset polskiej polityki? Pierwsze wnioski z wyborów"
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

"Odbudowa powagi państwa. Reset polskiej polityki? Pierwsze wnioski z wyborów"

Partia, z której list będzie startował Sławomir Nowak, przegra z kretesem jesienne wybory parlamentarne. Niezależnie od tego, czy będzie to partia Marka Biernackiego, Ryszarda Petru, Rafała Dutkiewicza, Katarzyny Kalaty, Grzegorza Schetyny, Łukasza Gibały, Leszka Balcerowicza, Sławomira Sierakowskiego, Radosława Sikorskiego, Ewy Kopacz, czy Pawła Kukiza. Bez względu na to, jaka to będzie partia, Sławomir Nowak przyniesie jej klęskę.

Michał BONI: "Polska polityka tuż po"
Michał BONI

Michał BONI

"Polska polityka tuż po"

Historia podarowała szeroko pojętemu pokoleniu Solidarności wielki prezent. Mazowiecki zostawał premierem, gdy miał 64 lata, Tusk miał wtedy 32 lata, różniło ich półtora pokolenia. Ale byli — byliśmy — z jednego pokoleniowego pnia. Kaczyńscy, Pawlak, Wałęsa, Geremek, Lewandowski, Bielecki i Kwaśniewski, Miller, Cimoszewicz. To pokolenie dzisiaj fizycznie i symbolicznie — chcemy tego czy nie — zamyka drzwi za sobą.

Katarzyna KALATA, Eryk MISTEWICZ: Rozmowa o „tym kraju”
Eryk MISTEWICZKatarzyna KALATA

Eryk MISTEWICZ
Katarzyna KALATA

Rozmowa o „tym kraju”

Katarzyna KALATA: Wydaje mi się, że coś się zaczęło dziać w naszym kraju. Nie wiem, jak to się skończy. Nie wiem też, jak to nazwać. Wiem, że góra zawsze pęka od rysy. Wiem, że wszystko jakoś się odkłada, że wszystko działa, rezonuje. Wszyscy są już wkurzeni. Słyszę to wśród moich znajomych. Różnymi rzeczami są wkurzeni. Ale są wkurzeni. Ludzie są autentycznie wkurzeni. Ludzie mają dość.

Kazimierz KRUPA: "Rola prezydenta w gospodarce, czyli co ma woźny do rektora uniwersytetu"
Kazimierz KRUPA

Kazimierz KRUPA

"Rola prezydenta w gospodarce, czyli co ma woźny do rektora uniwersytetu"

Zwykło się mówić, że prezydent to najważniejsza osoba w naszym państwie, ale tak naprawdę to „niewiele może” bo mamy system w którym władzę sprawuje rząd, a prezydent, co najwyżej, może być jego notariuszem i podpisywać decyzje. Stąd już tylko krok do pogardliwego stwierdzenia, że jedynie reprezentuje i pełni rolę strażnika żyrandola. Nic bardziej mylnego.

Michał KOBOSKO: "Kampania wyborcza w okopach"
Michał KOBOSKO

Michał KOBOSKO

"Kampania wyborcza w okopach"

Stany Zjednoczone, źle dziś postrzegane w kilku stolicach europejskich, stanowią ostatnią flankę obrony przed ekspansją putinizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Po drugiej stronie jest najnowocześniejsze uzbrojenie made in Russia, tysiące rosyjskich najemników i ogromny wysiłek szkoleniowy służący przekształceniu rzeszy buntowników w regularną armię w ciągu zaledwie kilku miesięcy.