Prof. Seth LAZAR
Etyka przełomu. O przyszłości AI
Generatywne narzędzia AI zmienią nasze społeczeństwo w dziwny, cudowny i niepokojący sposób. Czy filozofia może pomóc nam nad nimi zapanować?
Prof. Michał KLEIBER
Niekontrolowany rozwój AI jest zagrożeniem dla ludzkości
Wielu ekspertów pisze i mówi na temat sztucznej inteligencji, używając sformułowania: „AI – korzyści czy zagrożenia?”. Uważam takie alternatywne sformułowanie za nietrafne, ponieważ właściwa według mnie jest koniunkcja: „AI – korzyści i zagrożenia”.
Prof. Jacek HOŁÓWKA
Czy superkomputer może mieć zmysł metafizyczny?
Superkomputer nie pozwoliłby żadnemu intruzowi, by nam psuł humor podejrzeniami, że otaczający nas świat jest fikcją.
Eryk MISTEWICZ
Trzymajmy się dobrych mediów
Jesteśmy elitą, my czytelnicy i twórcy wysokojakościowych treści. A jeśli tak, to naszym obowiązkiem jest nieść kaganek oświaty. Wciąż, od stuleci, niezmiennie – w rozmowie z Barbarą STEFAŃSKĄ mówi Eryk MISTEWICZ.
Mathias RISSE
Aby przetrwać, potrzebujemy cierpliwości, elastyczności i inteligencji
Etycy nadal nie zgadzają się co do podstawowych zasad moralności, do tego stopnia, że nie wiadomo, czy superinteligencje nie uznałyby wyeliminowania ludzkości za coś niewłaściwego.
Prof. Jacek HOŁÓWKA
Komputerowa kompulsja i wolna wola
Nauki komputerowe w powiązaniu z psychologią kliniczną już wniosły znaczny wkład do zrozumienia moralnych postaw i zachowań. W przyszłości ten związek może się okazać jeszcze ważniejszy.
Jim McDERMOTT
ChatGPT nie jest sztuczną inteligencją. To zwykłe złodziejstwo
Programy takie jak ChatGPT to kolejne bezlitosne przejawy korupcji późnego kapitalizmu – pisze Jim McDERMOTT.
Eliezer YUDKOWSKY
Siła inteligencji
Niedocenienie inteligencji pociąga za sobą niedoszacowanie potencjalnej potęgi sztucznej inteligencji.
Garri KASPAROW
Człowiek plus maszyna
Dzięki nowym technologiom nie straciliśmy wolnej woli; zyskaliśmy czas, z którym jeszcze nie wiemy, co robić. Życie jest inne, a to, co inne, bywa niepokojące. Nie znaczy to jednak, że jest szkodliwe.
John MAEDA
Krytyka pracy zdalnej. Maszyny są zaprogramowane, by przekraczać horyzonty wyznaczane przez ludzi, nie po to, by je poszerzać
W przypadku zadań wymagających nastawienia na wzrost oraz zdolności inspirowania organizacji do rozwoju, o jakim nikomu się nie śniło, tryb pracy zdalnej zdecydowanie nie wystarczy.
Agata KOŁODZIEJCZYK
Podróże w kosmos zmieniają przyszłość medycyny - już teraz
Z czasem każdy dom będzie wyposażony w sprzęt diagnostyki telemedycznej, a ludzie będą bardziej świadomi funkcjonowania własnego organizmu. To wszystko przed nami w rodzącej się epoce podbojów nowych światów.
Prof. Maciej CHOROWSKI
How Can Poland's Economy Make Use of New Technologies?
The transformation of the Polish economy into the so-called Industry 4.0 will not spontaneously happen by solely saturating public, private and industrial space with new technologies bought at falling prices.
Ewa FABIAN
Algorytmy nie tworzą muzyki
Automat nie ma potrzeby tworzenia muzyki, nie tworzy jej sam z siebie dla samej przyjemności usłyszenia dźwięków, by nie pozostawać w ciszy, nie podejmuje wyzwania stopniowego przekraczania swoich ograniczeń. Muzyka nie jest celem. Być może dlatego muzyka tworzona komputerowo nie budzi szczególnego entuzjazmu.
Abishur PRAKASH
Polish AI-Labs (PAILS). A New Way To Trade
AI-Labs could become Poland’s “silk roads” in the 21st century and offer the world a new alternative to trade, with and through Poland.
Aleksandra SOWA
Natalia MARSZAŁEK
Literatura 3.0. Odwrócony efekt motyla. Przyszłość (oby) nieprzyszła Kosika
U Kosika bohaterowie giną, znikają, są manipulowani, porywani, starzeją się i umierają. I gdzie tu pozytywne zakończenie? Jest w tym jednak dobre przesłanie, jak w filmie Jurassic Park: natura znajdzie drogę, by ominąć nałożone restrykcje. „Uczymy się walczyć z przeciwnikiem, który przerasta nas o rzędy poziomów inteligencji”.
Ewa FABIAN
Trzy mity o Sztucznej Inteligencji
Sposób funkcjonowania sieci neuronowych i niezwykłe efekty, jakie pozwalają one osiągnąć, powinny nas doprowadzić do redefinicji samego pojęcia sztucznej inteligencji.
Eryk MISTEWICZ
Sztuczna Inteligencja - kto skorzysta?
Nie rozumiem twierdzenia: oddajemy dane obywateli, a wy sobie je bierzcie i róbcie na nich biznes. Nie jest to ani transparentne, ani uczciwe, ani bezpieczne. Jeśli bowiem możemy sprawić, płacąc Sztucznej Inteligencji, aby działała tak, jak to opłaciliśmy, nie jest to świat oparty na wartościach, nie jest też światem uczciwym, nie mówiąc już o tym, że po prostu nie jest światem dobrym.
Nick BOSTROM
Superinteligencja. Jaki system wartości powinniśmy jej wszczepić?
Możemy się mylić w kwestiach moralnych. Możemy błędnie rozpoznać, co jest dla nas dobre. Możemy nawet nie zrozumieć, czego tak naprawdę pragniemy. Wydaje się, że określenie celu ostatecznego wymaga przedarcia się przez gąszcz najeżonych trudnościami problemów filozoficznych. Wybór celu ostatecznego dla superinteligentnych maszyn, które ukształtują przyszłość całej ludzkości, jest okolicznością zupełnie dla nas nową.
Nick BOSTROM
Superinteligencja (2). Przewaga AI nad homo sapiens?
Bardzo to krępujące dla naszego gatunku, ale prawa Asimova pozostały naszym szczytowym osiągnięciem w tym zakresie przez ponad pół wieku — i to pomimo oczywistych problemów powstających przy tym podejściu, z których część została przeanalizowana przez samego Asimova w jego kolejnych utworach.