Jan MAJCHROWSKI: Przeciw uzbrojonym analfabetom
Jan MAJCHROWSKI

Jan MAJCHROWSKI

Przeciw uzbrojonym analfabetom

Z lat PRL-u pamiętam takie hasło: „Październik miesiącem oszczędności”.  Założyłem sobie wtedy książeczkę SKO (Szkolnej Kasy Oszczędności), by po pewnym czasie (gdy zorientowałem się, że absolutnie nic mi ona nie daje), z niemałym trudem i ku wyraźnemu niezadowoleniu nauczycielki, która się tą Kasą opiekowała, wypłacić wszystkie te oszczędności i schować do własnej skarbonki.

Éric ZEMMOUR: Francuskie samobójstwo
Éric ZEMMOUR

Éric ZEMMOUR

Francuskie samobójstwo

Zaślepiło nas i zdeprawowało namiętne zapatrzenie w rewolucję. Wpojono nam, że Francja zrodziła się w 1789 roku – pisze Éric Zemmour.

François-René de CHATEAUBRIAND: O rewolucji, wolności i władzy
François-René de CHATEAUBRIAND

François-René de CHATEAUBRIAND

O rewolucji, wolności i władzy

Wybucha u nas rewolucja, przygotowana zepsuciem obyczajów i zbłąkaniem umysłów. W imię praw obala się religię i moralność; wyrzeka się doświadczenia i obyczaju ojców; kruszy się groby przodków, świętą podstawę wszelkiego trwałego rządu, aby na niepewnym rozumie wznieść społeczeństwo bez przeszłości i bez przyszłości,

Przemysław PREKIEL: Kobiety rewolucji
Przemysław PREKIEL

Przemysław PREKIEL

Kobiety rewolucji

Rewolucja 1905 roku jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski początku XX wieku. O istocie jej znaczenia świadczy fakt, iż wydarzenia z tego czasu upamiętniono na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie pod nazwą „Akcje zbrojne 1904–1908”. Niedocenianą rolę odegrały w niej kobiety, nie tylko pomagając, ale również prowadząc walkę na pierwszej linii – pisze Przemysław PREKIEL.

Jan ŚLIWA: Lud i elity. Ludzie stąd i ludzie znikąd
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Lud i elity.
Ludzie stąd i ludzie znikąd

W medialnym mainstreamie role są jednoznacznie rozdzielone. Bohaterem pozytywnym jest postępowa elita, niosąca przed masami kaganek oświaty, jeżeli te zechcą z tego skorzystać. Rolą ludu jest słuchać mądrzejszych i na nich głosować, by zachowana była zewnętrzna forma demokracji, a i by wygrywali ci co trzeba.

Prof. Agnieszka LEGUCKA: Rosja Nawalnego to przedwczesny scenariusz
Prof. Agnieszka LEGUCKA

Prof. Agnieszka LEGUCKA

Rosja Nawalnego to przedwczesny scenariusz

Who is Mr Nawalny?”. To pytanie nie schodzi z czołówek mediów zagranicznych. Znaleźliśmy się w niesamowitej bańce informacyjnej na temat możliwej zmiany sytuacji w Rosji. Trzeba tę bańkę rozbić, aby zrozumieć, co faktycznie dzieje się za wschodnią granicą i jakie to ma znaczenie dla naszego państwa.

Lee EDWARDS: Jaka rewolucja? Jerzy Waszyngton, nie Maximilien de Robespierre
Lee EDWARDS

Lee EDWARDS

Jaka rewolucja?
Jerzy Waszyngton, nie Maximilien de Robespierre

Lewica rutynowo szkaluje i niszczy ikony kultury. Wandale niszczą posąg Junipera Serry, XVIII-wiecznego misjonarza i katolickiego świętego. HBO usunęło ze swojego serwisu klasyk kinematografii Przeminęło z wiatrem. Czy nadchodzi kolej na Huckleberry’ego Finna?

Mateusz KRAWCZYK: Czy uda się uniknąć rewolucji?
Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Czy uda się uniknąć rewolucji?

Złość młodych na to, jak urządzony został świat, rośnie. Jest to emocja pozbawiona głębszej refleksji, popularna i masowa, i dlatego niebezpieczna dla trwałości społeczeństw.

Łukasz KOŁTUNIAK: Praska wiosna 50. lat później
Łukasz KOŁTUNIAK

Łukasz KOŁTUNIAK

Praska wiosna 50. lat później

Wiosną 1969 roku fenomenalna drużyna czechosłowackich hokeistów ogrywa ZSRR. W Pradze świętuje 100 tysięcy ludzi. Padają hasła „Precz z okupantem”, „Sowieci do domu”. W tłumie pojawiają się prowokatorzy. Dochodzi do ataku na siedzibę Aerofłotu. To będzie koniec Praskiej Wiosny.

Katarzyna UCZKIEWICZ: O autorytecie, czyli krótkie spodnie Vaclava Havla
Katarzyna UCZKIEWICZ

Katarzyna UCZKIEWICZ

O autorytecie,
czyli krótkie spodnie Vaclava Havla

Kiedy w rocznicę śmierci Havla podwijamy nogawki spodni, czcimy w ten sposób nie tylko jego samego, ale także nasz modelowy obraz męża stanu, jakiego pragnęlibyśmy mieć w każdym kraju – który może nawet chodzić w zbyt krótkich spodniach, ale nigdy w krótkich spodenkach.

Maria STEPAN: Człowiek to człowiek, śmierć to śmierć. Czarny czwartek
Maria STEPAN

Maria STEPAN

Człowiek to człowiek, śmierć to śmierć. Czarny czwartek

Już wiemy, że strzelają snajperzy. Są gdzieś w hotelu, na budynkach rządowych. Przebiegamy na drugą stronę Instytuckiej. Za barykadą siedzi grupka „majdanowców” gotowych odeprzeć szturm. Jeszcze nie wiemy, że żadnego szturmu nie będzie. Że jeszcze Berkut?, wojsko?, najemnicy? – do dziś nie wiadomo – zabiją kolejne osoby, a potem uciekną. Ludzie znów pokazują mi łuski po kulach i metalowe tarcze podziurawione jak sito.

Prof. Krzysztof KAWALEC: Rewolucja? Kłopoty z diagnozą
Prof. Krzysztof KAWALEC

Prof. Krzysztof KAWALEC

Rewolucja? Kłopoty z diagnozą

„Władza jest rzeczą łakomą; pokusa jej monopolizowania przez grupy najsilniejsze (lub nawet przejściowo faworyzowane przez upływ wydarzeń) mogą zatruć atmosferę na lata, naznaczając relacje w obrębie elit piętnem wzajemnej nieufności, podejrzeń i oskarżeń, poza ich kręgiem zaś powiększając grono rozczarowanych” – o rewolucji, jej fazach i powtarzających się schematach pisze prof. Krzysztof Kawalec.

Katarzyna KALATA, Eryk MISTEWICZ: Rozmowa o „tym kraju”
Eryk MISTEWICZKatarzyna KALATA

Eryk MISTEWICZ
Katarzyna KALATA

Rozmowa o „tym kraju”

Katarzyna KALATA: Wydaje mi się, że coś się zaczęło dziać w naszym kraju. Nie wiem, jak to się skończy. Nie wiem też, jak to nazwać. Wiem, że góra zawsze pęka od rysy. Wiem, że wszystko jakoś się odkłada, że wszystko działa, rezonuje. Wszyscy są już wkurzeni. Słyszę to wśród moich znajomych. Różnymi rzeczami są wkurzeni. Ale są wkurzeni. Ludzie są autentycznie wkurzeni. Ludzie mają dość.

Joschka FISCHER: "Ukraińska wpadka Europy"
Joschka FISCHER

Joschka FISCHER

"Ukraińska wpadka Europy"

„Nie można winić Putina za to, że umiejętnie dąży do własnej interpretacji rosyjskich interesów. Wina za ukraińską porażkę spada wyłącznie na przywódców UE, którzy tak źle reprezentowali interesy Wspólnoty. Teatralne gesty i niewiele znaczące oświadczenia nie są w stanie ukryć zaniedbań Europy w dbałości o własne interesy strategiczne, co nie pomoże Unii w stosunkach z Rosją”.