Zdjęcie okładkowe wpisu Prof. Waldemar POTKAŃSKI: Wiatr rewolucji 1905 r. i jego konsekwencje z polskiej perspektywy historycznej. Refleksje w 120. rocznicę tych wydarzeń.

Wiatr rewolucji 1905 r. i jego konsekwencje z polskiej perspektywy historycznej. Refleksje w 120. rocznicę tych wydarzeń.

Nieomal niezauważalnie, przynajmniej w głównym nurcie, obchodzimy w tym roku 120. rocznicę tzw. pierwszej rewolucji rosyjskiej lub w bardziej upowszechnionej w Polsce formule – rewolucji 1905 r. Większości z nas, gdy mowa o rewolucji w Rosji, przychodzą skojarzenia z tą „drugą” z 1917 r., po której doszło do faktycznego przewrotu i upadku Cesarstwa Rosyjskiego, zastąpionego komunistyczną utopią, nazywaną od 1922 r. Związkiem Sowieckim.

Éric ZEMMOUR: Francuskie samobójstwo

Francuskie samobójstwo

Zaślepiło nas i zdeprawowało namiętne zapatrzenie w rewolucję. Wpojono nam, że Francja zrodziła się w 1789 roku – pisze Éric Zemmour.

Przemysław PREKIEL: Kobiety rewolucji

Kobiety rewolucji

Rewolucja 1905 roku jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski początku XX wieku.

Łukasz KOŁTUNIAK: Praska wiosna 50. lat później

Praska wiosna 50. lat później

Wiosną 1969 roku fenomenalna drużyna czechosłowackich hokeistów ogrywa ZSRR. W Pradze świętuje 100 tysięcy ludzi.

Prof. Krzysztof KAWALEC: Rewolucja? Kłopoty z diagnozą

Rewolucja? Kłopoty z diagnozą

"Władza jest rzeczą łakomą; pokusa jej monopolizowania przez grupy najsilniejsze (lub nawet przejściowo faworyzowane przez upływ wydarzeń) mogą zatruć...

Katarzyna KALATA, Eryk MISTEWICZ: Rozmowa o „tym kraju”

Rozmowa o „tym kraju”

Katarzyna KALATA: Wydaje mi się, że coś się zaczęło dziać w naszym kraju. Nie wiem, jak to się skończy. Nie wiem też, jak to nazwać.

Joschka FISCHER: "Ukraińska wpadka Europy"

"Ukraińska wpadka Europy"

"Nie można winić Putina za to, że umiejętnie dąży do własnej interpretacji rosyjskich interesów.