Prof. Marek KORNAT: Poczdamska lekcja historii
Prof. Marek KORNAT

Prof. Marek KORNAT

Poczdamska lekcja historii

Teza historyków doby PRL o „wielkim zwycięstwie”, jakie odnosiła Polska w Poczdamie dzięki poparciu ZSRR, nie ma oparcia w rzeczywistości.

Karol NAWROCKI: Katyńska blizna
Karol NAWROCKI

Karol NAWROCKI

Katyńska blizna

Wiosną 1940 roku Sowieci zgładzili bez wyroku sądowego kwiat polskiej inteligencji. Dziś rosyjskie władze chciałyby widzieć w tej zbrodni pospolite przestępstwo, które podlega przedawnieniu.

Andrzej DUDA: Zginęli za wierność Polsce
Andrzej DUDA

Andrzej DUDA

Zginęli za wierność Polsce

Zbrodnia katyńska to jeden z najbardziej okrutnych aktów wojennego terroru, jakich w czasie II wojny światowej doświadczyła Polska. Powszechnie znane są zbrodnie hitlerowskich Niemiec, popełnione na okupowanych przez nie ziemiach polskich, począwszy od 1939 roku, na czele z Zagładą Żydów. Zbrodnie sowieckie, równie przerażające i haniebne, nadal pozostają mniej znane w świecie.

Prof. Wojciech MATERSKI: Zbrodnia katyńska – to było ludobójstwo
Prof. Wojciech MATERSKI

Prof. Wojciech MATERSKI

Zbrodnia katyńska – to było ludobójstwo

Dla Rosjan 22 tysiące polskich ofiar tej zbrodni to kropla w morzu w porównaniu z milionami ich rosyjskich ofiar po 1917 r., które nie przeszkadzają im czcić pamięci Lenina i Stalina. Trudno być optymistą, jeśli chodzi o przyszłość takiego państwa i narodu, i nie przejawiać niepokoju o los państw z nim sąsiadujących.

Kaja KALLAS: W Estonii wszyscy wiedzą, co oznacza Katyń
Kaja KALLAS

Kaja KALLAS

W Estonii wszyscy wiedzą, co oznacza Katyń

W Estonii wszyscy wiedzą, co oznacza Katyń. Mój kraj podczas II wojny światowej i w późniejszych latach także doświadczył licznych okrucieństw. Sowiecka Rosja deportowała dziesiątki tysięcy Estończyków na Syberię.

Karol NAWROCKI: Zbrodnia ludobójstwa nie ulega przedawnieniu
Karol NAWROCKI

Karol NAWROCKI

Zbrodnia ludobójstwa nie ulega przedawnieniu

W dniu 13 kwietnia 1943 roku ogłoszono potworną wiadomość. To właśnie wtedy odkryto szczątki tysięcy obywateli II RP. W Lesie Katyńskim pod Smoleńskiem, w zachodniej części Rosji, odkryto masowy grób.

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Ustrój rozumnej debaty
Prof. Jacek HOŁÓWKA

Prof. Jacek HOŁÓWKA

Ustrój rozumnej debaty

Polityka może ponownie stać się areną współpracy i porozumienia, a nie tylko walki i stawiania partnerom niespełnialnych żądań

Jan MAJCHROWSKI: Przeciw uzbrojonym analfabetom
Jan MAJCHROWSKI

Jan MAJCHROWSKI

Przeciw uzbrojonym analfabetom

Z lat PRL-u pamiętam takie hasło: „Październik miesiącem oszczędności”.  Założyłem sobie wtedy książeczkę SKO (Szkolnej Kasy Oszczędności), by po pewnym czasie (gdy zorientowałem się, że absolutnie nic mi ona nie daje), z niemałym trudem i ku wyraźnemu niezadowoleniu nauczycielki, która się tą Kasą opiekowała, wypłacić wszystkie te oszczędności i schować do własnej skarbonki.

Prof. Andrzej NOWAK: Putin jako (anty)historyk
Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

Putin jako (anty)historyk

Rosja w narracji zaprezentowanej już przed kilkoma laty przez Władimira Putina znowu okazała się ofiarą, a w Katyniu Polacy wyszli na oprawców.

Wydanie 494 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 494 Wszystko co Najważniejsze

Nie minęło wiele czasu: zaledwie trzydzieści lat temu, we wrześniu 1993 roku, ostatni rosyjski żołnierz wyszedł z Polski. To dziwna rocznica, bliska i odległa jednocześnie. Rosyjska wojna na Ukrainie sprawiła, że echa spraw zdawać by się mogło odległych i zamkniętych, powróciły. Historia się nie skończyła.

Popołudniowe Espresso: Rosyjskie samochody nie wjadą do Łotwy i Estonii
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rosyjskie samochody nie wjadą do Łotwy i Estonii

Łotwa zamknęła przedostatnie czynne przejście graniczne z Białorusią i zakazała wjazdu na jej terytorium pojazdów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi. Ten sam zakaz zaczął obowiązywać od środy od godziny 10 czasu lokalnego (9 czasu polskiego) w Estonii. Zakaz wjazdu do kraju samochodów na rosyjskich tablicach rejestracyjnych podjęto na podstawie wytycznych Komisji Europejskiej.

Prof. Piotr GLIŃSKI: Naszym obowiązkiem jest pamiętać
Prof. Piotr GLIŃSKI

Prof. Piotr GLIŃSKI

Naszym obowiązkiem jest pamiętać

Wrzesień to miesiąc zajmujący szczególne miejsce w pamięci i świadomości historycznej Polaków. To czas refleksji nad dramatycznymi doświadczeniami narodu polskiego w XX w., czas dwóch rocznic, których obchody przypominają nam o tym, jak kruche są często podstawy naszego spokojnego, codziennego życia, jak ważna jest czujność w obliczu rosnących imperialnych ambicji zewnętrznych wrogów i jak wielka jest wartość samodzielnego bytu państwowego, zdolności do obrony tego, co w naszym życiu najważniejsze – naszych rodzin, dorobku pokoleń; życia i wolności.

Prof. Konstantyn SIGOW: Dziesięć lekcji na przyszłość
Prof. Konstantyn SIGOW

Prof. Konstantyn SIGOW

Dziesięć lekcji na przyszłość

Kilka najważniejszych zasad wynikających z doświadczenia przeszłości, które pozwolą dobrze przejść przez teraźniejszość i przygotować przyszłość.

Krzysztof SZUJECKI: Gest Kozakiewicza. Sport i polityka
Krzysztof SZUJECKI

Krzysztof SZUJECKI

Gest Kozakiewicza.
Sport i polityka

Władysław Kozakiewicz, jeden z najwybitniejszych w historii polskich tyczkarzy, któremu kontuzja odebrała szansę na wysoką pozycję na olimpiadzie w Montrealu w 1976 r., pojechał na igrzyska olimpijskie do Moskwy w roli faworyta. I nie zawiódł kibiców w kraju, sięgając po złoto, ale dla poprawy samopoczucia Polaków zrobił o wiele więcej. Właśnie mijają 43 lata od pokazania Wielkiemu Bratu z Moskwy tzw. „gestu Kozakiewicza”.