

Jan MAJCHROWSKI
Przeciw uzbrojonym analfabetom
Z lat PRL-u pamiętam takie hasło: „Październik miesiącem oszczędności”. Założyłem sobie wtedy książeczkę SKO (Szkolnej Kasy Oszczędności), by po pewnym czasie (gdy zorientowałem się, że absolutnie nic mi ona nie daje), z niemałym trudem i ku wyraźnemu niezadowoleniu nauczycielki, która się tą Kasą opiekowała, wypłacić wszystkie te oszczędności i schować do własnej skarbonki.

Prof. Stéphane COURTOIS
Rosyjska twarz komunizmu. Przemoc, terror i niewola
Dlaczego współczesny komunizm, który pojawił się w 1917 roku, prawie natychmiast przekształcił się w krwawą dyktaturę, a następnie w zbrodniczy reżim?

Prof. Andrzej NOWAK
Putin jako (anty)historyk
Rosja w narracji zaprezentowanej już przed kilkoma laty przez Władimira Putina znowu okazała się ofiarą, a w Katyniu Polacy wyszli na oprawców.

Andrzej KOŁODZIEJ
Spółki joint venture. Jak po 1989 r. Rosja próbowała utrzymać kontrolę nad Polską
Zgoda na utworzenie polsko-rosyjskich spółek joint venture absolutnie zamknęłaby starania Polski o wejście do NATO.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 494 Wszystko co Najważniejsze
Nie minęło wiele czasu: zaledwie trzydzieści lat temu, we wrześniu 1993 roku, ostatni rosyjski żołnierz wyszedł z Polski. To dziwna rocznica, bliska i odległa jednocześnie. Rosyjska wojna na Ukrainie sprawiła, że echa spraw zdawać by się mogło odległych i zamkniętych, powróciły. Historia się nie skończyła.

Prof. Marek KORNAT
Dlaczego wojsko rosyjskie opuściło Polskę dopiero w 1993, a nie w 1989 roku?
Dopóki w polskich granicach stacjonowały rosyjskie wojska, Polska była państwem zmierzającym do niepodległości, ale jeszcze nie niepodległym.

Popołudniowe Espresso
Rosyjskie samochody nie wjadą do Łotwy i Estonii
Łotwa zamknęła przedostatnie czynne przejście graniczne z Białorusią i zakazała wjazdu na jej terytorium pojazdów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi. Ten sam zakaz zaczął obowiązywać od środy od godziny 10 czasu lokalnego (9 czasu polskiego) w Estonii. Zakaz wjazdu do kraju samochodów na rosyjskich tablicach rejestracyjnych podjęto na podstawie wytycznych Komisji Europejskiej.

Prof. Piotr GLIŃSKI
Naszym obowiązkiem jest pamiętać
Wrzesień to miesiąc zajmujący szczególne miejsce w pamięci i świadomości historycznej Polaków. To czas refleksji nad dramatycznymi doświadczeniami narodu polskiego w XX w., czas dwóch rocznic, których obchody przypominają nam o tym, jak kruche są często podstawy naszego spokojnego, codziennego życia, jak ważna jest czujność w obliczu rosnących imperialnych ambicji zewnętrznych wrogów i jak wielka jest wartość samodzielnego bytu państwowego, zdolności do obrony tego, co w naszym życiu najważniejsze – naszych rodzin, dorobku pokoleń; życia i wolności.

Patryk PALKA
„Operacja polska” NKWD pozostaje wciąż zbrodnią nierozliczoną
„Operacja polska” NKWD z lat 1937–1938 była ludobójstwem, w wyniku którego śmierć poniosło co najmniej 111 091 niewinnych osób. To wydarzenie nie mniej ważne i nie mniej godne upamiętniania niż zbrodnia katyńska czy rzeź wołyńska.

Prof. Marek KORNAT
Każda inna decyzja mogła być tylko gorsza. Układ Sikorski-Majski
Decyzja, przed jaką stanął generał Sikorski 30 lipca 1941 r., była jedną z najtrudniejszych jakie przychodziło samodzielnie podejmować polskim mężom stanu jeśli nie w całej historii Polski, to na pewno w jej porozbiorowej i dwudziestowiecznej dobie.

Prof. Konstantyn SIGOW
Dziesięć lekcji na przyszłość
Kilka najważniejszych zasad wynikających z doświadczenia przeszłości, które pozwolą dobrze przejść przez teraźniejszość i przygotować przyszłość.

Krzysztof SZUJECKI
Gest Kozakiewicza. Sport i polityka
Władysław Kozakiewicz, jeden z najwybitniejszych w historii polskich tyczkarzy, któremu kontuzja odebrała szansę na wysoką pozycję na olimpiadzie w Montrealu w 1976 r., pojechał na igrzyska olimpijskie do Moskwy w roli faworyta. I nie zawiódł kibiców w kraju, sięgając po złoto, ale dla poprawy samopoczucia Polaków zrobił o wiele więcej. Właśnie mijają 43 lata od pokazania Wielkiemu Bratu z Moskwy tzw. „gestu Kozakiewicza”.

Edward LUCAS
Historia jako broń
Podejście Niemiec to wynik nałożenia się problemów ze zrozumieniem różnych powiązanych ze sobą aspektów historii – pisze Edward LUCAS.

Prof. Jurij SZAPOWAŁ
Hołodomoru nie można przemilczeć, nie można zignorować
Odnalezione dokumenty archiwalne dają podstawę do wniosku, że hołodomor była zaplanowaną egzekucją chłopów ukraińskich mającą charakter ludobójstwa.

Popołudniowe Espresso
64,2 proc. Polaków przeciwko przyjęciu waluty euro
64,2 procent Polaków jest przeciwna przyjęciu euro przez Polskę, a tylko 24,5 proc. ankietowanych chce zastąpienia złotego wspólną europejską walutą

Kamil DWORACZEK
W cieniu radioaktywnej chmury. Konsekwencje katastrofy czarnobylskiej w Polsce
W mediach, a następnie w literaturze, wciąż mówiono i pisano o katastrofie w Czarnobylu. W rzeczywistości feralna elektrownia, poza nazwą, z Czarnobylem miała niewiele wspólnego. Najbliższym jej miastem, położonym w odległości kilku kilometrów, była licząca blisko 45 tys. mieszkańców Prypeć.

Jarosław PAŁKA
Polskie wojska operacyjne w Układzie Warszawskim
W czasach zimnej wojny polscy żołnierze w ramach wielkiej ofensywy wojsk podległych Moskwie, mieli zdobywać północną część RFN, Danię, Holandię i Belgię. O polskich planach operacyjnych i tzw. systemie obronnym PRL pisze Jarosław PAŁKA.

Eryk MISTEWICZ
My wiemy, co będzie dalej
Każdy Polak zna te zdjęcia odkopywanych ludzkich zwłok ze śladami po strzałach w tył głowy z bliskiej odległości, ciał wydobywanych z piachu, ze zbiorowych dołów wypełnianych wapnem, w środku lasu, aby szybciej zniknęły po nich ślady. Tylko że nie pochodzą one z 2022 roku, ale z roku 1940. I nie były zrobione w Buczy, ale czterysta kilometrów dalej, w Katyniu, Ostaszkowie, Smoleńsku. Każdy Polak, każdy mieszkaniec Europy Środkowej zna te nazwy. Tekst opublikowany na łamach dziennika „Le Figaro” 6 maja 2022 r.

Ian BOND
Przewrót, który ostatecznie unicestwił Związek Radziecki. Co mówi nam o Rosji Putina?
Pucz moskiewski doprowadził do rozpadu ZSRR i demokratycznego wyboru Borysa Jelcyna na prezydenta Rosji. Jednak dziś na Kremlu rządzą spadkobiercy spiskowców, a nie ich demokratyczni przeciwnicy. Dlaczego?

George FRIEDMAN
Rosja Putina podąża ścieżką, którą wcześniej szedł ZSRR
Upadek Związku Radzieckiego nie doprowadził do spełnienia rosyjskiego marzenia: transformacji w nowoczesny kraj europejski. Rosja nadal pozostaje znaczącą potęgą militarną, ale jest niewystarczająco silna, aby narzucić swoją wolę innym, wykorzystując do tego potencjał wojskowy. Nie może przecież zrazić do siebie takich państw jak Wielka Brytania, która mogłaby odmówić jej dostępu do swoich rynków. Podobnie jak Sowieci w latach 80., Rosjanie są dzisiaj zakładnikami geopolityki i rzeczywistości gospodarczej. To sprawia, że jest im coraz trudniej kontrolować sytuację wokół siebie. Putin oczywiście zdaje sobie z tego sprawę. Rozumie także, które kraje są dla niego ważne. I one też o tym wiedzą.