Agresja
Putina

Anonymus walczy z Rosją

Anonymus walczy z Rosją

Kolektyw hakerski Anonymous oficjalnie prowadzi wojnę cybernetyczną przeciwko rosyjskiemu rządowi. Taki komunikat pojawił się na Twitterowym profilu największej hakerskiej grupy, działającej na świecie.

.Rozsiani po całym świecie hakerzy, którzy określają siebie jako Anonymous oświadczyli, że stoją za zablokowaniem strony Russia Today News oraz rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Udało im się także m.in. przechwycić rosyjskie systemu łączności, zablokować strony rządowe, a nawet rosyjską telewizję. Anonymous walczy z Rosją!

Zaczęło się to kilkanaście godzin po tym, jak Jegor Aushev, właściciel firmy zajmującej się obroną infrastruktury krytycznej, która współpracuje z ukraińskim rządem, opublikował w Internecie apel. Jak przyznaje agencji Reuters wystosował go na prośbę wysokiego urzędnika z Ministerstwa Obrony. Attache obrony w ambasadzie Ukrainy w Waszyngtonie poproszony o odniesienie się do sprawy stwierdził, że nie może potwierdzić ani zanegować tej informacji.

Aushev opisuje, że złożony z ochotników system obrony cybernetycznej będzie podzielony na defensywne i ofensywne jednostki, których celem będzie zabezpieczenie ważnych obiektów infrastruktury. W 2015 roku w wyniku cyberataku na ukraińską elektrownię 225 tys. obywateli straciło prąd.

Ekspert ds. bezpieczeństwa internetowego Robert Potter na łamach portalu ABC zwrócił uwagę, że otwarta cyberwojna prowadzona przez służby danego kraju prowadziła by do eskalacji konfliktu.

Każda aktywność cybernetyczna, która jest koncepcyjnie anonimowa i której można zaprzeczyć, ma większe szanse powodzenia, ponieważ nie spowoduje eskalacji sytuacji między krajami, komentuje Robert Potter.

Sytuacja jest o tyle nietypowa, że do tej pory grupa atakowała m.in. amerykańskie instytucje jak CIA. Teraz grupa Anonymous walczy z Rosją argumentując, że sposób prowadzenia przez Putina wojny na Ukrainy, napaść na Ukrainę, jest sprzeczny z jakimikolwiek zasadami cywilizowanego świata.

W ostatnich godzinach rosyjska strona Russia Today News została zaatakowana przez grupę hakerów Anonymous przy wykorzystaniu rozproszonej odmowy usługi DDoS. Podobne wydarzenie miało miejsce po atakach w Paryżu, kiedy Anonymous ujawniał dane osób powiązanych z ISIS oraz atakował ich konta na Twitterze.

Oprac. Mikołaj Czyż

Warto przeczytać: Ufaj jedynie tym ludziom, z którymi sam chcesz się kontaktować

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 lutego 2022