Prof. Aleksander SURDEJ: Dziesięć prac prezydenta Emmanuela Macrona.  Innowacje dla nowoczesnego przemysłu
Prof. Aleksander SURDEJ

Prof. Aleksander SURDEJ

Dziesięć prac prezydenta Emmanuela Macrona.
Innowacje dla nowoczesnego przemysłu

Po dekadach rynkowego fundamentalizmu wiemy na pewno, że bez środków publicznych nie pojawiłoby się wiele przełomowych lub inkrementalnych innowacji, a gdyby się pojawiły, to z dużym opóźnieniem i z uszczerbkiem dla społecznego dobrobytu. Wiemy jednak również, że nie wystarczy posługiwanie się metaforami „państwa stratega” czy „państwa przedsiębiorcy”, aby administracja danego kraju dokonywała trafnych wyborów, w jakie obszary i w jakie podmioty gospodarcze inwestować środki publiczne.

Prof. Teodor SEDLARSKI: Trójmorze jest naszą wspólną szansą
Prof. Teodor SEDLARSKI

Prof. Teodor SEDLARSKI

Trójmorze jest naszą wspólną szansą

Badania naukowe i innowacje odgrywają kluczową rolę w strategii rozwoju i zatrudnienia Unii Europejskiej. Stymulowanie działań w tych sektorach pozwoli opracować odpowiednie rozwiązania umożliwiające sprostanie istotnym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo energetyczne, zdrowie publiczne, warunki życia i pracy.

Prof. Meelis KITSING: Scenariusze dla innowacyjnego Trójmorza
Prof. Meelis KITSING

Prof. Meelis KITSING

Scenariusze dla innowacyjnego Trójmorza

Nowe sposoby współpracy pomiędzy ekosystemami innowacji w regionie Trójmorza mają szansę odegrać zasadniczą rolę w procesie budowania wspólnych inicjatyw w sektorach cyfrowym, energetycznym i rozwoju infrastruktury transportowej – pisze prof. Meelis KITSING.

Prof. Adam GLAPIŃSKI: Stabilizacja i wyzwania po pandemii
Prof. Adam GLAPIŃSKI

Prof. Adam GLAPIŃSKI

Stabilizacja i wyzwania po pandemii

Bank centralny dowiódł swojej skuteczności w ograniczaniu skutków ekonomicznych pandemii i dowiedzie jej ponownie, prowadząc roztropną politykę przywracania gospodarki na ścieżkę szybkiego wzrostu przy zachowaniu stabilności cen i równowagi makroekonomicznej.

Prof. Aleksander SURDEJ: Innowacje - twórczy składnik twórczej destrukcji
Prof. Aleksander SURDEJ

Prof. Aleksander SURDEJ

Innowacje - twórczy składnik twórczej destrukcji

W Korei Południowej liczba robotów na 10000 zatrudnionych w przemyśle wynosi 855, tym tropem podąża też Japonia z 364 robotami, a za nią Niemcy (346) i Szwecja (277). Francja pozostaje znacznie w tyle z 177 robotami na 10000 pracowników w przemyśle, łudzona chyba przekonaniem, że masowa imigracja będzie zapewniać tanich pracowników.

Prof. Piotr TRYJANOWSKI, prof. Martin HROMADA: Innowacji nie da się zaprogramować. Życie samo znajduje najlepsze rozwiązania
Prof. Martin HROMADAProf. Piotr TRYJANOWSKI

Prof. Martin HROMADA
Prof. Piotr TRYJANOWSKI

Innowacji nie da się zaprogramować. Życie samo znajduje najlepsze rozwiązania

Rewolucje w innowacjach, takie największe, tym razem mogą mieć miejsce na peryferiach. Mamy więc szansę. Robić coś tylko dobrze albo nawet doskonale to nie jest recepta na innowacje. Próbować, mylić się i ponownie próbować, kombinować, pozwolić myślom z różnych dziedzin zapładniać się. Wstawać po upadku, otrzepać się z kurzu wcześniejszych nieudanych prób i działać z podniesioną głową. To nie jest proste – ani psychologicznie, ani wizerunkowo.

Prof. Andrzej JAJSZCZYK: Polska nauka przegrywa wyścig
Prof. Andrzej JAJSZCZYK

Prof. Andrzej JAJSZCZYK

Polska nauka przegrywa wyścig

Dominujący w naszym kraju model kariery, w którym absolwent uczelni robi w niej doktorat, potem habilitację, aby w końcu zostać tam profesorem jest antyinnowacyjny, prowadzi do skostnienia myśli naukowej, a także sprzyja tworzeniu patologicznych układów osobowych.

Prof. Jean-Pierre BOURGUIGNON: Europa robi wielkie rzeczy, gdy działa odważnie! Szef Europejskiej Rady Badań Naukowych o Starym Kontynencie
Prof. Jean-Pierre BOURGUIGNON

Prof. Jean-Pierre BOURGUIGNON

Europa robi wielkie rzeczy, gdy działa odważnie!
Szef Europejskiej Rady Badań Naukowych o Starym Kontynencie

Potrzebujemy miejsca dla naukowców na swobodny rozwój ich badań. Chodzi o stworzenie odpowiedniego środowiska, które zachęci ludzi do wymyślania najlepszych projektów. Badaczom nie można powiedzieć, co mają robić, gdyż w ten sposób zabijemy naukę. Świetne i rewolucyjne rozwiązania i odkrycia nie są na życzenie. Musimy zapewniać naukowcom swobodę prowadzenia badań, bez obciążania ich biurokracją.

Prof. David MILLER: Zagonić naukę do pracy!
Prof. David MILLER

Prof. David MILLER

Zagonić naukę do pracy!

Funkcja nauki w technologii jest taka sama jak funkcja doświadczenia w nauce: eliminowanie błędów.

Małgorzata JANKOWSKA: Społeczny survival. Zamiast się bać, możesz się przygotować
Małgorzata JANKOWSKA

Małgorzata JANKOWSKA

Społeczny survival.
Zamiast się bać, możesz się przygotować

W przeciwieństwie do Londynu, gdzie mieszkańcy biorą udział w ćwiczebnych ewakuacjach z metra, w Polsce organizuje się ćwiczenia, które służą doskonaleniu współdziałania służb, ale bez udziału istotnego uczestnika wydarzeń: obywatela. Obywatele muszą uczestniczyć w treningach – choćby po to, żeby zdać sobie sprawę z faktu, że banalna awaria może przeistoczyć się w poważną sytuację kryzysową, jeśli jej uczestnicy nie będą się stosować do zaleceń.

Marcin OCIEPA: Konstytucja Biznesu i 100 zmian dla firm
Marcin OCIEPA

Marcin OCIEPA

Konstytucja Biznesu i 100 zmian dla firm

Rząd szuka obszarów, w których rozsądne działania podatkowe i zmiany prawne będą miały największy wpływ na gospodarkę. Konstytucja Biznesu razem z pakietem „100 zmian dla firm” oraz rozwiązaniami rozszerzającymi zachęty inwestycyjne na terenie całej Polski tworzą spójny system wspierania każdego rodzaju przedsiębiorczości w Polsce – mikroprzedsiębiorstw, MŚP, w tym także firm rodzinnych.

Lech WŁASAK: Mosty z kompozytu. Wytrzymałe, trwałe, innowacyjne
Lech WŁASAK

Lech WŁASAK

Mosty z kompozytu. Wytrzymałe, trwałe, innowacyjne

Projekt badawczy „Com-bridge – Innowacyjny most z kompozytów FRP”, współfinansowany przez NCBR w ramach programu Demonstrator+, pozwolił na wybudowanie dwóch innowacyjnych mostów na terenie powiatu rzeszowskiego. Zostały one oddane do użytkowania na początku i końcu 2016 r., czyli 3 lata od oficjalnego rozpoczęcia projektu. Jednak w rzeczywistości bazowały one na wynikach wcześniej prowadzonych prac.