Teo VAFIDIS: Kuchnia smaku. Seres. Tu wszystko się zaczęło
Teo VAFIDIS

Teo VAFIDIS

Kuchnia smaku.
Seres. Tu wszystko się zaczęło

Historia gastronomii sięga zamierzchłych czasów. Tymi, którzy odkryli techniki kulinarne, rozwinęli je i wzbogacili, byli Grecy. Dla nich jedzenie to nie tylko zaspokojenie głodu, to także sposób życia, zdrowie, długowieczność, rozrywka, dobre relacje, przyjemność zmysłowa.

Marta "Marika" KOSAKOWSKA: Prowincja to stan świadomości
Marta

Marta "Marika" KOSAKOWSKA

Prowincja to stan świadomości

Dziś z Łomżą kojarzy się przeważnie tylko piwo i ewentualnie McDonald’s, w którym się staje w drodze na Mazury. Szkoda. Wyobrażam sobie czasem jej przedwojenną wspaniałość, picie porannej kawy w Hotelu Metropol, wybieranie kapelusza lub rękawiczek na Długiej, spacer ulicą Dworną w lekkiej jasnej sukience, lakierkowych pantofelkach i z parasolką przeciwsłoneczną nad głową.

Kelly McGONIGAL: Siła stresu (4). Fobia społeczna. Czy są granice akceptacji lęku?
Kelly McGONIGAL

Kelly McGONIGAL

Siła stresu (4).
Fobia społeczna. Czy są granice akceptacji lęku?

Często się spotykam z takim oto pytaniem: „Ta cała akceptacja stresu sprawdza się tylko wtedy, kiedy nie doświadcza się prawdziwego lęku, prawda?”. U źródeł tego pytania leży takie oto przekonanie: „Prawdziwy lęk jest bardzo, bardzo zły. Dlatego muszę się go pozbyć. Jeżeli go zaakceptuję, nie dam rady. Muszę go pokonać albo to on zje mnie”.

Kelly McGONIGAL: Siła stresu (3). Zagrożenie zamieniaj w wyzwanie
Kelly McGONIGAL

Kelly McGONIGAL

Siła stresu (3).
Zagrożenie zamieniaj w wyzwanie

Różnica między chroniczną reakcją na zagrożenie a stałą reakcją na wyzwanie nie dotyczy wyłącznie tego, czy umie się wygłosić dobrą mowę albo zachować skupienie podczas egzaminu, czy też nie. Ta różnica może odnosić się do tego, czy doświadcza się przytłoczenia, czy wzmocnienia przez codzienny stres. Czy będzie się miało zawał serca po pięćdziesiątce, czy też dożyje się dziewięćdziesiątki w dobrym zdrowiu.

Chris GUILLEBEAU: Trzy historie. Trójka ludzi. I trzy pasje
Chris GUILLEBEAU

Chris GUILLEBEAU

Trzy historie. Trójka ludzi. I trzy pasje

Gdy po samodzielnym rejsie do Anglii i z powrotem w wieku trzynastu lat Laura ogłosiła, że za rok planuje opłynąć całą kulę ziemską, władze przydzieliły jej opiekę kuratorską. Laura uciekła na wyspę Saint Martin, lecz została znaleziona i odesłana do Holandii. W końcu wytoczyła władzom proces, który wygrała, dzięki czemu mogła rozpocząć wyprawę.

Kelly McGONIGAL: Siła stresu (2). Stres nierozłącznym elementem szczęścia?
Kelly McGONIGAL

Kelly McGONIGAL

Siła stresu (2).
Stres nierozłącznym elementem szczęścia?

Z badań naukowych wynika, że mniej stresujące życie wcale nie czyni ludzi tak szczęśliwymi, jak się tego spodziewają. Ludzie są szczęśliwsi, kiedy są bardziej zajęci, a nawet kiedy są zmuszani do brania na siebie więcej, niż przyjęliby dobrowolnie. Właśnie faktem radykalnego spadku liczby zajęć można by tłumaczyć, dlaczego u emerytów ryzyko depresji wzrasta aż o 40%.

Ken ROBINSON: Uchwycić żywioł. O tym jak znalezienie pasji zmienia wszystko
Ken ROBINSON

Ken ROBINSON

Uchwycić żywioł.
O tym jak znalezienie pasji zmienia wszystko

Bycie w swoim Żywiole zależy od odnalezienia naszych własnych, charakterystycznych talentów i pasji. Dlaczego większość ludzi ich nie znalazła? Jednym z najważniejszych powodów jest to, że większość ludzi ma bardzo ograniczone pojęcie o swoich własnych naturalnych zdolnościach.

Monika KOTLAREK: Medycyna 3.0. Jak wspierać chorego?
Monika KOTLAREK

Monika KOTLAREK

Medycyna 3.0. Jak wspierać chorego?

Na podstawie swojego doświadczenia i rozmów z wieloma bliskimi pacjentów, stworzyłam listę konkretnych porad, gestów i zachowań, które bliski na pewno doceni, a Państwo będziecie mogli go wesprzeć bez poczucia niezręczności.

Kelly McGONIGAL: Siła stresu. Jak stresować się mądrze i z pożytkiem dla siebie
Kelly McGONIGAL

Kelly McGONIGAL

Siła stresu.
Jak stresować się mądrze i z pożytkiem dla siebie

Być może spocone dłonie, potrzeba moralnego wsparcia czy ruminacje uchodziły dotąd w Twoich oczach za objawy nazbyt silnego stresu, za oznaki tego, że niezbyt dobrze sobie radzisz z napięciem. A czy teraz jesteś w stanie pomyśleć o nich inaczej, czyli jak o sygnałach świadczących o tym, że ciało i mózg udzielają Ci pomocy?

Chris GUILLEBEAU: Trzysta maratonów. Ale po co?
Chris GUILLEBEAU

Chris GUILLEBEAU

Trzysta maratonów. Ale po co?

W opowieści Homera Odyseusz pokonuje w trakcie swojej dwudziestoletniej wyprawy niezliczone trudności. Opiera się urokowi syren, unika stania się przekąską cyklopów i stacza ciężką walkę po powrocie do domu. Doświadcza także sporej dawki monotonii, gdy kolejne dni zlewają się w jeden nierozróżnialny ciąg. Nigdy jednak nie ustaje w wędrówce i cały czas brnie do przodu.

Agnieszka PRZYCHODZKA-DZIEKOŃSKA: Zatrzymana w ruchu, ale nie w życiu
Agnieszka PRZYCHODZKA-DZIEKOŃSKA

Agnieszka PRZYCHODZKA-DZIEKOŃSKA

Zatrzymana w ruchu, ale nie w życiu

Z perspektywy czasu ten październikowy dzień wiele zmienił w jej życiu. Gorzej tańczy, nie biega, za to bardziej czuje, więcej widzi — ma czas na obserwowanie świata. Pielęgnuje w sobie szacunek wobec siebie i tego, co ją spotkało. To zapewne największy z darów tego doświadczenia. Zatrzymana w ruchu wykorzystuje inne możliwości; dziś nie ma to takiego znaczenia, jak bardzo jesteśmy sprawni fizycznie.

Laura VANDERKAM: Sześć sekretów udanego weekendu.  Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem
Laura VANDERKAM

Laura VANDERKAM

Sześć sekretów udanego weekendu.
Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem

Jeżeli chcesz odnieść sukces w dzisiejszym świecie, musisz zawsze w poniedziałek być wypoczęty i gotowy do pracy. A jedynym sposobem, żeby to osiągnąć, jest uczynienie z weekendów czegoś, co Cię będzie odmładzać, a nie wykańczać albo rozczarowywać. Laura Vanderkam przedstawia sześć sekretów udanego weekendu.

Chris GUILLEBEAU: Szczęście w poszukiwaniach. O misji, celu i życiu z pasją.
Chris GUILLEBEAU

Chris GUILLEBEAU

Szczęście w poszukiwaniach.
O misji, celu i życiu z pasją.

Zaakceptowanie powołania polega na staniu się najlepszym w jakiejś dziedzinie lub robieniu czegoś, czego Twoim zdaniem nikt inny nie potrafi. Nie do końca chodzi o rywalizację polegającą na pokonaniu innych ludzi. Raczej jest to kwestia sprostania własnym standardom tego, co według Ciebie jest prawdziwe. Niektórzy z nas znajdują swoją misję, ale czasem to misja znajduje nas.

Marek KACPRZAK: "Biblioteka Umberta Eco"
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

"Biblioteka Umberta Eco"

Każde zdanie, każde słowo, które napotkał, rodziło w jego umyśle setki pytań o sens, znaczenie i pochodzenie. Łączył je i eksperymentował, jednocześnie dochodząc, a właściwie próbując dochodzić do prawdy. Poznał sposób myślenia filozofów, przywódców, literatów, ale też języki i kultury. Właśnie to, jak traktował słowo, jak je rozumiał, a wręcz wielbił, czyniło go tym, kim był.

Russ ROBERTS: "Czytając Adama Smitha (2). O bogactwie i moralności"
Russ ROBERTS

Russ ROBERTS

"Czytając Adama Smitha (2). O bogactwie i moralności"

Bank, który pragnie być Twoim przyjacielem, kłamie. Kontakty handlowe w dzisiejszym świecie wiążą się nieuchronnie z dystansem fizycznym i emocjonalnym. Zbyt wielu ludzi, z którymi wchodzimy w interakcje, znajduje się tak daleko od nas, że nigdy ich nie zobaczymy. Jeżeli ufamy tym osobom, to tylko ze względu na kontekst konkurencji, reputacji, chęci kontynuowania kontaktów i współpracy, jak również kar przewidzianych prawem za defraudację czy kradzież.

Geoff MULGAN: "Uczmy się szczęścia"
Geoff MULGAN

Geoff MULGAN

"Uczmy się szczęścia"

Coraz częściej okazuje się, że pozytywny wpływ na samopoczucie mogą mieć podejmowane w szkołach akcje promujące odporność czy empatię. Poziom szczęścia może też zależeć od rozwiązań urbanistycznych, zwłaszcza tych, dzięki którym skraca się czas dojazdów albo maleją obawy przed przestępczością. Uczynienie świata miejscem szczęśliwszym leży w mocy jednostek i rządów. Łzy świata nie muszą być wartością stałą.

Piotr ORAWSKI: "Piękno muzyki (48). Dialektyka samotności"
Piotr ORAWSKI

Piotr ORAWSKI

"Piękno muzyki (48). Dialektyka samotności"

Być może najbardziej złowrogie jest to, że każdy z nas prędzej czy później na samotność będzie skazany. Starość, niedołężność, choroba to w naszym świecie konieczność, z którą wielu z nas musi się zmierzyć. Jest to zawsze doznanie samotności.

Jarosław KORDZIŃSKI: "O mózgu. O rozmowach. O życiu szczęśliwym"
Jarosław KORDZIŃSKI

Jarosław KORDZIŃSKI

"O mózgu. O rozmowach. O życiu szczęśliwym"

Profesor Jerzy Vetulani zachęca do tego, żeby być osobą żywą i ciekawą świata, praktykować od czasu do czasu głodówki i pić czerwone wino, dzięki czemu nasze chromosomy mniej się zużywają, a my starzejemy się wolniej. Do tego dodać należy jeszcze jeszcze kobiety, taniec i śpiew, czyli wysiłek fizyczny oraz konieczny wysiłek intelektualny.