Wydanie 534 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 534 Wszystko co Najważniejsze

Gniew może mieć różną formę. W ostatnich wyborach we Francji gniew przełożył się na społeczne poparcie dla radykalnych partii: najpierw w wyborach europejskich a potem parlamentarnych.

Rafał LEŚKIEWICZ: Mówiąc o historii, patrzymy w przyszłość
Rafał LEŚKIEWICZ

Rafał LEŚKIEWICZ

Mówiąc o historii, patrzymy w przyszłość

Historia to nasze korzenie, tożsamość, tradycja. Nie można zrozumieć teraźniejszości bez sięgania do historii, nie można też spoglądać w przyszłość bez refleksji historycznej. To wydaje się oczywiste. Jednak coraz częściej młodzi ludzie unikają pobierania lekcji o przeszłości, bo forma, w jakiej są im oferowane, nie jest dla nich atrakcyjna.

Giovanni CUCCI SJ: Postczłowiek i transczłowiek. Jaka antropologia przyszłości?
Giovanni CUCCI SJ

Giovanni CUCCI SJ

Postczłowiek i transczłowiek. Jaka antropologia przyszłości?

Odkrycia i badania technologiczne oraz farmaceutyczne dają impuls do tworzenia nowych scenariuszy, nieustannie pobudzając wyobraźnię i refleksję filozoficzną. Jednym z efektów tego zjawiska jest powstanie ruchów transhumanizmu i posthumanizmu, które od dawna znajdują się w centrum zainteresowania mediów. Jednak rozmaite interpretacje tych dwóch terminów i tego, co je odróżnia, nastręczają pewnych trudności.

Prof. Chantal DELSOL: Kryzys migracyjny, czyli wnioski z upadku Cesarstwa Rzymskiego
Prof. Chantal DELSOL

Prof. Chantal DELSOL

Kryzys migracyjny, czyli wnioski z upadku Cesarstwa Rzymskiego

Bardzo wielu Europejczyków wpada dziś w przerażenie, rodzaj nieposkromionej obawy przed utratą samych siebie, zbiorowej histerii, lęku przed upadkiem własnej kultury. Z tego zresztą bierze się wzrost poparcia dla partii zwanych populistycznymi. – pisze prof. Chantal DELSOL

Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI: Edukacja a sztuczna inteligencja
Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI

Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI

Edukacja a sztuczna inteligencja

Czy da się powierzyć sztucznej inteligencji uczenie mądrości? Uważam, że to może być osiągane tylko w indywidualnych relacjach mistrz – uczeń.

Rishi SUNAK i Elon MUSK: Dokąd zmierza świat?
Elon MUSKRishi SUNAK

Elon MUSK
Rishi SUNAK

Dokąd zmierza świat?

W najgłośniejszej w ostatnim czasie debacie o sztucznej inteligencji, technologii i przyszłości, jaka odbyła się w londyńskim Lancaster House, dyskutowali Rishi SUNAK i Elon MUSK

Wydanie 501 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 501 Wszystko co Najważniejsze

Kolejne czerwone paski nie znikają z ekranów. Kto z Państwa ma jeszcze telewizor w domu, ten wie. Na świecie dzieje się tyle, że wymieniać można długo: wojny, rewolucje, kryzysy. Ale przecież dzieje się też dużo dobra.

Wydanie 498 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 498 Wszystko co Najważniejsze

W najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” piszemy o Polsce przyszłości, którą w pięknych barwach maluje Redaktor Naczelny, prof. Michał KLEIBER pisząc o „dobrostanie jutra”. Igor JANKE rysuje zaś w tym numerze cel dla przyszłych pokoleń: znaleźć się wśród trzech najważniejszych krajów Unii Europejskiej.

Eryk MISTEWICZ: Polacy się wyprostowali
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Polacy się wyprostowali

Gdy dziennikarze zagranicznych mediów pytają, co zrobią Polacy, jaki czynnik jest najważniejszy w ich decyzjach, odpowiadam krótko: Polacy się wyprostowali

Wydanie 497 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 497 Wszystko co Najważniejsze

Zachęcam Państwa, aby razem z naszymi autorami zastanowić się nad możliwymi scenariuszami dla świata. Miles YU, główny doradca ds. Chin sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, twierdzi że wielkiej wojny z Chinami jeszcze nie będze. Brytyjscy eksperci William COURTNEY i Peter A. WILSON wieszczą zaś, że w przyszłości to Polska i Ukriana będą wraz z NATO bronic centrum Europy na pierwszej linii frontu. Serdecznie polecam oba te teksty!

Jacques ATTALI: Problem z przyszłością
Jacques ATTALI

Jacques ATTALI

Problem z przyszłością

Przyszłość jawi się jako mrzonka (rzadko zresztą sielankowa), a w odniesieniu do możliwych rozwiązań mnożą się prognozy pesymistyczne czy wręcz wieszczące zawalenie się wszystkiego.

Prof. Anna WOJCIUK: Imperia wiedzy w stosunkach międzynarodowych
Prof. Anna WOJCIUK

Prof. Anna WOJCIUK

Imperia wiedzy w stosunkach międzynarodowych

Oświata i nauka wyraźnie należą do dziedzin życia, w których zderzenia odmiennych wartości z porządkami aksjologicznymi są dziś szczególnie wyczuwalne, a ich wynik będzie miał decydujący wpływ na przyszłość państw, społeczeństw i stosunków międzynarodowych.

Prof. Jacek KORONACKI: Zachód spychany w przepaść bezsensu
Prof. Jacek KORONACKI

Prof. Jacek KORONACKI

Zachód spychany w przepaść bezsensu

Powrót do normalności, której dokładny kształt nie sposób przewidzieć, będzie wymagał wysiłku pokoleń. Zachodnie Kościoły chrześcijańskie już w większości skapitulowały przed naporem rzeczników postprawdy. I dziś zbyt mała i zbyt zmarginalizowana jest klasycznie myśląca Reszta, by ów powrót do normalności mógł trwać tylko jedno pokolenie.

Julian CRIBB: Koniec polityki
Prof. Julian CRIBB

Prof. Julian CRIBB

Koniec polityki

Paraliż. Atrofia. Inercja. Konsternacja. Terminy te opisują stan rządów na całym świecie, zmagających się z kryzysem egzystencjalnym, którego nie rozumieją i wobec którego zmiany kursu wydają się bezsilne.

Marek DIETL: Polska dla kolejnych pokoleń
Marek DIETL

Marek DIETL

Polska dla kolejnych pokoleń

Naszą misją powinno być wykorzystanie naszych cywilizacyjnych szans. Mamy ku temu wszelkie potrzebne instrumenty – pisze Marek DIETL

Philip TETLOCK: Prognozowanie i przewidywanie przyszłości
Philip TETLOCK

Philip TETLOCK

Prognozowanie i przewidywanie przyszłości

Moje badanie pokazało, że w wielu pytaniach z dziedziny polityki i ekonomii przeciętny ekspert uzyskiwał niewiele lepszy wynik niż osoba, która podawałaby odpowiedzi, zwyczajnie zgadując.

David DJAÏZ: Nowy model Francji
David DJAÏZ

David DJAÏZ

Nowy model Francji

Francja potrzebuje nowego modelu społecznego. Nie będącego kopią rozwiązań z innych państw, tylko opartego na francuskiej demografii, geografii, historii, kulturze, języku, wierzeniach i mitach.

Rafael YUSTE, Darío GIL: Dlaczego nauka powinna zrewolucjonizować świat polityki
Darío GILRafael YUSTE

Darío GIL
Rafael YUSTE

Dlaczego nauka powinna zrewolucjonizować świat polityki

Kryzysy wymagają alternatywnych mechanizmów przywództwa, finansowania i koordynacji między instytucjami. Zamiast rekrutować naukowców na przywódców politycznych, musimy zaszczepić myślenie naukowe w nowych i istniejących instytucjach.

Prof. Mauro GUILLÉN: Trendy, które ukształtują świat w 2030 roku
Prof. Mauro GUILLÉN

Prof. Mauro GUILLÉN

Trendy, które ukształtują świat w 2030 roku

Zanim się zorientujemy, w większości krajów będzie więcej dziadków niż wnuków. Rynki klasy średniej w Azji będą łącznie większe niż w Stanach Zjednoczonych i Europie razem wziętych. Kobiety będą posiadać więcej majątku niż mężczyźni.

Johan NORBERG: Stare dobre czasy - są teraz
Johan NORBERG

Johan NORBERG

Stare dobre czasy - są teraz

Pożywką dla strachu i nostalgii jest ten rodzaj postrzegania świata, na bazie którego Donald Trump zbudował swoją kampanię prezydencką. Spośród ludzi, którzy w Wielkiej Brytanii zagłosowali za Brexitem, 58% twierdzi, że obecnie żyje im się gorzej niż 30 lat temu.

Nie dla antysemityzmu i manipulowania prawdą dla polityki Biskupi Europy o Auschwitz
Abp Stanisław GĄDECKIKard. Angelo BAGNASCOKard. Jean-Claude HOLLERICHKard. Vincent NICHOLS

Abp Stanisław GĄDECKI
Kard. Angelo BAGNASCO
Kard. Jean-Claude HOLLERICH
Kard. Vincent NICHOLS

Nie dla antysemityzmu i manipulowania prawdą dla polityki
Biskupi Europy o Auschwitz

To tu doprowadzono do ostatecznych granic tezę o zasadniczej nierówności ludzi. Tu naziści przywłaszczyli sobie władzę decydowania, kto jest człowiekiem, a kto nim nie jest. Tu eutanazja spotkała się z eugeniką. Auschwitz-Birkenau stanowi rezultat systemu opartego na ideologii narodowego socjalizmu, która oznaczała deptanie godności człowieka jako obrazu Boga. Dość podobnie postępował również inny totalitaryzm, a mianowicie komunizm, który także zebrał wielomilionowe śmiertelne żniwo.

Andrzej KASSENBERG: Dekada ekologicznych wyzwań
Andrzej KASSENBERG

Andrzej KASSENBERG

Dekada ekologicznych wyzwań

Nadchodząca dekada to poważne wyzwania dla Polski dotyczące ochrony środowiska w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Prof. Zygmunt KĄCKI: Utracone bogactwo polskiej przyrody
Prof. Zygmunt KĄCKI

Prof. Zygmunt KĄCKI

Utracone bogactwo polskiej przyrody

W Polsce 42 gatunki wymarły, a 124 taksony są krytycznie zagrożone wymarciem. Na Dolnym Śląsku 34 proc. flory jest zagrożone wymarciem, 63 taksony wymarły, 98 jest krytycznie zagrożonych, 90 wymiera, natomiast 144 są narażone na wymarcie. Według najnowszych danych, opublikowanych w maju 2019 roku, milion gatunków roślin i zwierząt na świecie jest zagrożonych wyginięciem.

Brice ERBLAND: Roboty-zabójcy. Kim będą żołnierze jutra?
Brice ERBLAND

Brice ERBLAND

Roboty-zabójcy. Kim będą żołnierze jutra?

Amerykańska wojskowa agencja badawczo-rozwojowa DARPA prognozuje nawet, że wysoko rozwinięta sztuczna inteligencja, mogąca podejmować autonomiczne decyzje na polu bitwy, powstanie do 2030 roku. Autonomia intelektualna żołnierzy-robotów jest niczym Święty Graal, boską interwencją zdolną tchnąć świadomość w posągi tworzone przez piewców nowoczesnej sztuki wojennej.

o. Ludwik WIŚNIEWSKI: Jakiej Polski chcemy?
o. Ludwik WIŚNIEWSKI

o. Ludwik WIŚNIEWSKI

Jakiej Polski chcemy?

Zbudowaliśmy polski dom, ale nie zadbaliśmy, aby go zbudować na fundamencie podstawowych wartości, uznawanych przez ogół obywateli. Pozwolę sobie podjąć próbę nazwania tych wartości.