Wydanie 501 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 501 Wszystko co Najważniejsze

Kolejne czerwone paski nie znikają z ekranów. Kto z Państwa ma jeszcze telewizor w domu, ten wie. Na świecie dzieje się tyle, że wymieniać można długo: wojny, rewolucje, kryzysy. Ale przecież dzieje się też dużo dobra.

Wydanie 498 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 498 Wszystko co Najważniejsze

W najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” piszemy o Polsce przyszłości, którą w pięknych barwach maluje Redaktor Naczelny, prof. Michał KLEIBER pisząc o „dobrostanie jutra”. Igor JANKE rysuje zaś w tym numerze cel dla przyszłych pokoleń: znaleźć się wśród trzech najważniejszych krajów Unii Europejskiej.

Eryk MISTEWICZ: Polacy się wyprostowali
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Polacy się wyprostowali

Gdy dziennikarze zagranicznych mediów pytają, co zrobią Polacy, jaki czynnik jest najważniejszy w ich decyzjach, odpowiadam krótko: Polacy się wyprostowali

Wydanie 497 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 497 Wszystko co Najważniejsze

Zachęcam Państwa, aby razem z naszymi autorami zastanowić się nad możliwymi scenariuszami dla świata. Miles YU, główny doradca ds. Chin sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, twierdzi że wielkiej wojny z Chinami jeszcze nie będze. Brytyjscy eksperci William COURTNEY i Peter A. WILSON wieszczą zaś, że w przyszłości to Polska i Ukriana będą wraz z NATO bronic centrum Europy na pierwszej linii frontu. Serdecznie polecam oba te teksty!

Jacques ATTALI: Problem z przyszłością
Jacques ATTALI

Jacques ATTALI

Problem z przyszłością

Przyszłość jawi się jako mrzonka (rzadko zresztą sielankowa), a w odniesieniu do możliwych rozwiązań mnożą się prognozy pesymistyczne czy wręcz wieszczące zawalenie się wszystkiego.

Prof. Anna WOJCIUK: Imperia wiedzy w stosunkach międzynarodowych
Prof. Anna WOJCIUK

Prof. Anna WOJCIUK

Imperia wiedzy w stosunkach międzynarodowych

Oświata i nauka wyraźnie należą do dziedzin życia, w których zderzenia odmiennych wartości z porządkami aksjologicznymi są dziś szczególnie wyczuwalne, a ich wynik będzie miał decydujący wpływ na przyszłość państw, społeczeństw i stosunków międzynarodowych.

Prof. Jacek KORONACKI: Zachód spychany w przepaść bezsensu
Prof. Jacek KORONACKI

Prof. Jacek KORONACKI

Zachód spychany w przepaść bezsensu

Powrót do normalności, której dokładny kształt nie sposób przewidzieć, będzie wymagał wysiłku pokoleń. Zachodnie Kościoły chrześcijańskie już w większości skapitulowały przed naporem rzeczników postprawdy. I dziś zbyt mała i zbyt zmarginalizowana jest klasycznie myśląca Reszta, by ów powrót do normalności mógł trwać tylko jedno pokolenie.

Julian CRIBB: Koniec polityki
Prof. Julian CRIBB

Prof. Julian CRIBB

Koniec polityki

Paraliż. Atrofia. Inercja. Konsternacja. Terminy te opisują stan rządów na całym świecie, zmagających się z kryzysem egzystencjalnym, którego nie rozumieją i wobec którego zmiany kursu wydają się bezsilne.

Marek DIETL: Polska dla kolejnych pokoleń
Marek DIETL

Marek DIETL

Polska dla kolejnych pokoleń

Naszą misją powinno być wykorzystanie naszych cywilizacyjnych szans. Mamy ku temu wszelkie potrzebne instrumenty – pisze Marek DIETL

Philip TETLOCK: Prognozowanie i przewidywanie przyszłości
Philip TETLOCK

Philip TETLOCK

Prognozowanie i przewidywanie przyszłości

Moje badanie pokazało, że w wielu pytaniach z dziedziny polityki i ekonomii przeciętny ekspert uzyskiwał niewiele lepszy wynik niż osoba, która podawałaby odpowiedzi, zwyczajnie zgadując.

David DJAÏZ: Nowy model Francji
David DJAÏZ

David DJAÏZ

Nowy model Francji

Francja potrzebuje nowego modelu społecznego. Nie będącego kopią rozwiązań z innych państw, tylko opartego na francuskiej demografii, geografii, historii, kulturze, języku, wierzeniach i mitach.

Rafael YUSTE, Darío GIL: Dlaczego nauka powinna zrewolucjonizować świat polityki
Darío GILRafael YUSTE

Darío GIL
Rafael YUSTE

Dlaczego nauka powinna zrewolucjonizować świat polityki

Kryzysy wymagają alternatywnych mechanizmów przywództwa, finansowania i koordynacji między instytucjami. Zamiast rekrutować naukowców na przywódców politycznych, musimy zaszczepić myślenie naukowe w nowych i istniejących instytucjach.

Prof. Mauro GUILLÉN: Trendy, które ukształtują świat w 2030 roku
Prof. Mauro GUILLÉN

Prof. Mauro GUILLÉN

Trendy, które ukształtują świat w 2030 roku

Zanim się zorientujemy, w większości krajów będzie więcej dziadków niż wnuków. Rynki klasy średniej w Azji będą łącznie większe niż w Stanach Zjednoczonych i Europie razem wziętych. Kobiety będą posiadać więcej majątku niż mężczyźni.