

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 501 Wszystko co Najważniejsze
Kolejne czerwone paski nie znikają z ekranów. Kto z Państwa ma jeszcze telewizor w domu, ten wie. Na świecie dzieje się tyle, że wymieniać można długo: wojny, rewolucje, kryzysy. Ale przecież dzieje się też dużo dobra.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 498 Wszystko co Najważniejsze
W najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” piszemy o Polsce przyszłości, którą w pięknych barwach maluje Redaktor Naczelny, prof. Michał KLEIBER pisząc o „dobrostanie jutra”. Igor JANKE rysuje zaś w tym numerze cel dla przyszłych pokoleń: znaleźć się wśród trzech najważniejszych krajów Unii Europejskiej.

Eryk MISTEWICZ
Polacy się wyprostowali
Gdy dziennikarze zagranicznych mediów pytają, co zrobią Polacy, jaki czynnik jest najważniejszy w ich decyzjach, odpowiadam krótko: Polacy się wyprostowali

Igor JANKE
Nigdy jeszcze nie zaszliśmy tak daleko w rozwoju. Nigdy nie żyło nam się tak dobrze i nie byliśmy tak atrakcyjnym miejscem do życia i inwestowania
Naszym celem powinno być doprowadzenie Polski do miejsca, w którym będzie jednym z trzech państw mających największy wpływ na kształt i politykę Unii Europejskiej, jedną z najsilniejszych na kontynencie gospodarek.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 497 Wszystko co Najważniejsze
Zachęcam Państwa, aby razem z naszymi autorami zastanowić się nad możliwymi scenariuszami dla świata. Miles YU, główny doradca ds. Chin sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, twierdzi że wielkiej wojny z Chinami jeszcze nie będze. Brytyjscy eksperci William COURTNEY i Peter A. WILSON wieszczą zaś, że w przyszłości to Polska i Ukriana będą wraz z NATO bronic centrum Europy na pierwszej linii frontu. Serdecznie polecam oba te teksty!

Jacques ATTALI
Problem z przyszłością
Przyszłość jawi się jako mrzonka (rzadko zresztą sielankowa), a w odniesieniu do możliwych rozwiązań mnożą się prognozy pesymistyczne czy wręcz wieszczące zawalenie się wszystkiego.

Prof. Michał KLEIBER
Rok, w którym optymizm będzie na wagę złota
Po przeszło dwu latach pandemii nadającej na całym świecie kształt wydarzeniom rolę tę przejęła obecnie wojna na Ukrainie.

Prof. Anna WOJCIUK
Imperia wiedzy w stosunkach międzynarodowych
Oświata i nauka wyraźnie należą do dziedzin życia, w których zderzenia odmiennych wartości z porządkami aksjologicznymi są dziś szczególnie wyczuwalne, a ich wynik będzie miał decydujący wpływ na przyszłość państw, społeczeństw i stosunków międzynarodowych.

Prof. Jacek KORONACKI
Zachód spychany w przepaść bezsensu
Powrót do normalności, której dokładny kształt nie sposób przewidzieć, będzie wymagał wysiłku pokoleń. Zachodnie Kościoły chrześcijańskie już w większości skapitulowały przed naporem rzeczników postprawdy. I dziś zbyt mała i zbyt zmarginalizowana jest klasycznie myśląca Reszta, by ów powrót do normalności mógł trwać tylko jedno pokolenie.

Prof. Julian CRIBB
Koniec polityki
Paraliż. Atrofia. Inercja. Konsternacja. Terminy te opisują stan rządów na całym świecie, zmagających się z kryzysem egzystencjalnym, którego nie rozumieją i wobec którego zmiany kursu wydają się bezsilne.

Marek DIETL
Polska dla kolejnych pokoleń
Naszą misją powinno być wykorzystanie naszych cywilizacyjnych szans. Mamy ku temu wszelkie potrzebne instrumenty – pisze Marek DIETL

Philip TETLOCK
Prognozowanie i przewidywanie przyszłości
Moje badanie pokazało, że w wielu pytaniach z dziedziny polityki i ekonomii przeciętny ekspert uzyskiwał niewiele lepszy wynik niż osoba, która podawałaby odpowiedzi, zwyczajnie zgadując.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 435 "Wszystko co Najważniejsze". Nowe opisanie świata
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem „Wszystko co Najważniejsze” zatytułowanym „Nowe opisanie świata”.

Mikołaj A. CZYŻ
Prof. Andrzej ZYBERTOWICZ
#RozmowyNajważniejsze. Rezerwaty dla nieoświeconych cyfrowo
Jaka może być kolejna faza rewolucji cyfrowej? Co z osobami, które nie zgodzą się na połączenie świata cyfrowego i analogowego? O tym Mikołaj CZYŻ rozmawia z prof. Andrzejem ZYBERTOWICZEM.

Prof. Peter FRANKOPAN
Zachód jedzie na autopilocie. To europejskie „game over”
Nie mamy na Zachodzie żadnego planu działania. Nie myślimy o tym, czego potrzebujemy w dłuższej perspektywie – mówi prof. Peter FRANKOPAN w rozmowie z Michałem KŁOSOWSKIM.

David DJAÏZ
Nowy model Francji
Francja potrzebuje nowego modelu społecznego. Nie będącego kopią rozwiązań z innych państw, tylko opartego na francuskiej demografii, geografii, historii, kulturze, języku, wierzeniach i mitach.

Darío GIL
Rafael YUSTE
Dlaczego nauka powinna zrewolucjonizować świat polityki
Kryzysy wymagają alternatywnych mechanizmów przywództwa, finansowania i koordynacji między instytucjami. Zamiast rekrutować naukowców na przywódców politycznych, musimy zaszczepić myślenie naukowe w nowych i istniejących instytucjach.

Zat RANA
Historia się nie powtarza, lecz się rymuje. O przewidywaniu przyszłości w świecie pełnym niepewności
Powodem dla którego historia się rymuje, jest to, że nawet jeśli poszczególne typy miejsc i osób nigdy nie są dokładnie takie same, wiele miejsc i wielu ludzi jest na tyle do siebie podobnych, że na przestrzeni dziejów działają w spójny sposób pomimo swoich różnic.

Prof. Mauro GUILLÉN
Trendy, które ukształtują świat w 2030 roku
Zanim się zorientujemy, w większości krajów będzie więcej dziadków niż wnuków. Rynki klasy średniej w Azji będą łącznie większe niż w Stanach Zjednoczonych i Europie razem wziętych. Kobiety będą posiadać więcej majątku niż mężczyźni.

Maciej ZIĘBA OP
Nie potrzeba pomników z kamienia. 10 lekcji Jana Pawła II
Bez mądrego, opartego na faktach, przekazywania wiedzy o pontyfikacie Jana Pawła II fałszywe klisze z czasem zapełnią mózgi kolejnej generacji wchodzących w dorosłość obywateli III RP.