W tym tygodniu na "Wszystko Co Najważniejsze" polecamy...

W tym tygodniu na "Wszystko Co Najważniejsze" polecamy...

Tomasz ROŻEK
Spór, który buduje i który niszczy

Tomasz ROŻEK: Spór, który buduje i który niszczy

Nie ma rozwoju bez sporu. Ale spór może być też hamulcowym wzrostu. Wszystko zależy od motywów. Są spory „po coś” i spory „po nic”. Jedne są jak wiatr po długich godzinach flauty, te drugie przypominają bieg w kisielu.

Łukasz KOŁTUNIAK
Kim jest Daniel Křetínský, czeski magnat medialny podbijający Europę?

Łukasz KOŁTUNIAK: Kim jest Daniel Křetínský, czeski magnat medialny podbijający Europę?

Daniel Křetínský skupuje nie tylko czeskie media o dużej sile rażenia, jak na przykład poczytny tabloid „Blesk”, ale z przytupem wszedł na francuski rynek medialny, gdzie wykupił kilka tytułów, w tym magazyn „Elle”. „Frekvence”, „Radio Zet!” czy „Europa” – to tylko niektóre z pozostałych tytułów medalnych, którymi w swoim portfolio może pochwalić się Křetínský. Posiada także grupę medialną Czech Media Invest a jego majątek wycenia się na ok. 2,1 miliarda Euro.

Guillaume MÉTAYER
Musimy wspólnie przepracować „pęknięcie” Europy

Guillaume MÉTAYER: Musimy wspólnie przepracować

Wielkie wspólne wydarzenia powinniśmy obchodzić w Europie wspólnie. Mam na myśli stulecie Europy, 11 listopada czy trzydziestolecie rocznicy upadku muru berlińskiego i demontażu żelaznej kurtyny. Powinniśmy traktować te rocznice jako okazję do wielkiej debaty nad naszym wspólnym losem.

Prof. Ryszard M. MACHNIKOWSKI
Czy Trump zostawia Europę?

Prof. Ryszard M. MACHNIKOWSKI: Czy Trump zostawia Europę?

Ameryka próbuje wykorzystać swe, topniejące zresztą w związku z nadchodzącym Brexitem wpływy w Europie, by ograniczyć rolę, wpływy i znaczenie Niemiec w Europie. Liczne europejskie „kryzysy” spowalniają proces integracji tego kontynentu, co przyjmowane jest z równą satysfakcją zarówno na Kremlu, jak i w Białym Domu. Negocjacje ze słabszym podmiotem zwykle są bardziej efektywne, a słabości Europy nie da się dziś już ukryć.

Dominika ANDRZEJCZAK
Paryż. Dziesięć pomysłów. Czerwiec 2018

Dominika ANDRZEJCZAK: Paryż. Dziesięć pomysłów. Czerwiec 2018

Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

Piotr BARON
Krzyż to nie coś, to Ktoś

Piotr BARON: Krzyż to nie coś, to Ktoś

Zagadnienie niepełnosprawności w sztuce jest całkowicie niedefiniowalne. Artyści dotknięci niepełnosprawnością intelektualną tworzą często dzieła fenomenalnej wręcz jakości. Artyści dotknięci niepełnosprawnością fizyczną przekraczają barierę niemożliwego i kontynuują proces kształtowania siebie poprzez dzieło, i dzieła poprzez siebie.

strategie

Jakub JANDA, Monika L. RICHTER
Rosyjska infiltracja i dezinformacja w Europie

Jakub JANDA, Monika L. RICHTER: Rosyjska infiltracja i dezinformacja w Europie

W Holandii, po wykryciu rosyjskiej dezinformacji przed referendum w sprawie układu stowarzyszeniowego z Ukrainą w 2016 roku, holenderski rząd powrócił do głosowania w formie papierowej podczas wyborów parlamentarnych w 2017 roku, aby zapobiec ewentualnemu włamaniu ze strony Rosji do elektronicznego systemu głosowania. Holenderski wywiad ustalił następnie, że Kreml wytwarzał fake news, zamierzając wpłynąć na wynik wyborów. We Włoszech początkowe obawy dotyczące dezinformacji związanej z Kremlem pojawiły się podczas referendum konstytucyjnego w 2016 roku, kiedy antyestablishmentowy Ruch Pięciu Gwiazd wykorzystywał w swojej kampanii prokremlowską propagandę. Niestety, tradycyjnie prorosyjska postawa Włoch przetrwała, a kraj nie podjął żadnych środków, by złagodzić wysiłki Kremla. Hiszpania została brutalnie wybudzona z letargu przez groźbę rosyjskiej dezinformacji podczas niedawnego katalońskiego referendum niepodległościowego, które było aktywnie wspierane przez rosyjskie media, a podczas którego puszczono w obieg szereg fałszywych wiadomości.

Jean Paul OURY: Europa w pułapce paradoksu sztucznej inteligencji

Jean Paul OURY
Europa w pułapce paradoksu sztucznej inteligencji

Viktor ORBÁN: Najważniejsze pytania Europy

Viktor ORBÁN
Najważniejsze pytania Europy

Herman van ROMPUY: Europa potrzebuje przywództwa

Herman van ROMPUY
Europa potrzebuje przywództwa

piękno nauki

Piotr DYTKO
Polskie powroty.
Jak przekonać młodych polskich naukowców do powrotu do Polski?

Piotr DYTKO: Polskie powroty. Jak przekonać młodych polskich naukowców do powrotu do Polski?

Uruchomiony przez rządową Narodową Agencję Wymiany Akademickiej program „Polskie Powroty” to narzędzie, które każdy menedżer nauki powita z uznaniem, choć uznaniu temu będzie towarzyszyć pytanie: „dlaczego tak późno?”. Dlaczego musieliśmy czekać na to tak wiele lat? O ile prościej byłoby tych ludzi zatrzymać u nas, niż teraz walczyć o ich powrót.

Marek DZIUBIŃSKI: Polski wynalazek. Diagnoza serca online

Marek DZIUBIŃSKI
Polski wynalazek.
Diagnoza serca online

Prof. Maciej CHOROWSKI: Jak polska gospodarka może wykorzystać nowe technologie?

Prof. Maciej CHOROWSKI
Jak polska gospodarka może wykorzystać nowe technologie?

polska właśnie

Piotr LEGUTKO
Terapia historią

Piotr LEGUTKO: Terapia historią

Opowiedzmy swoją historię, by dowiedzieć się, kim jesteśmy. Ale nie piszmy tej historii na nowo, nie szukajmy na siłę alternatywnych scenariuszy, nie wymądrzajmy się, nie pouczajmy naszych antenatów, nie krytykujmy, że można było coś zrobić lepiej czy inaczej. Przyjmijmy „całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska — tak jak prosił o to na krakowskich Błoniach w 1979 roku Jan Paweł II — z wiarą, nadzieją i miłością”. Zobaczmy naszą niepodległość jako pragnienie wolności. Nie teoretycznej, abstrakcyjnej, ale dokładnie takiej, jaką wymyślimy sobie i dla siebie na długo przez 1918 rokiem.

Jan ŚLIWA
Słowa jak pałki.
Wojna demosu z populusem

Jan ŚLIWA: Słowa jak pałki. Wojna demosu z populusem

Kto jednak jest populistą? To proste – ten, kogo tak nazwą antypopuliści. A ponieważ z populistami się nie rozmawia, to każda dyskusja jest wygrana przed jej rozpoczęciem. Jest to bardzo praktyczne i redukuje wysiłek umysłowy.

Łukasz GIBAŁA
7 razy dość.
Siedem powodów, dla których Kraków potrzebuje zmiany prezydenta

Łukasz GIBAŁA: 7 razy dość. Siedem powodów, dla których Kraków potrzebuje zmiany prezydenta

Każdy z krakowskich problemów to problem do rozwiązania. Jacek Majchrowski miał na to 15 lat — i wystarczy. Kraków potrzebuje „chcenia”. Potrzebuje nowej energii. Tylko z nią można zmieniać to miasto na lepsze.

Księgarnia

Krzysztof ZIEMIEC
Wysiedleni. Akcja Wisła 1947

Krzysztof ZIEMIEC: Wysiedleni. Akcja Wisła 1947

Akcja wysiedlania ludności ukraińskiej z południowo-wschodniej Polski rozpoczęła  o świcie 28 kwietnia 1947 r. i trwała około trzech miesięcy. Działania prowadzone były często w sposób brutalny i bezwzględny. W ciągu kilku miesięcy na Ziemie Zachodnie i Północne przymusowo przesiedlono ponad 140 tys. Ukraińców. Bezpośrednim pretekstem dla rozpoczęcia deportacji stało się zastrzelenie 28 marca 1947 w okolicy Baligrodu wiceministra obrony narodowej gen. Karola Świerczewskiego. Wobec zamieszkujących południe Polski Ukraińców zastosowano zbiorową odpowiedzialność.

Piotr GURSZTYN: Ribbentrop - Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?

Piotr GURSZTYN
Ribbentrop – Beck.
Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?

Krzysztof ZIEMIEC: Różaniec bez granic. I co dalej?

Krzysztof ZIEMIEC
Różaniec bez granic.
I co dalej?

Przemysław PREKIEL: Stanisław Dubois. Redaktor Robotnika

Przemysław PREKIEL
Stanisław Dubois.
Redaktor Robotnika

Niklas KÄMPARGÅRD: Żyć w zgodzie z naturą

Niklas KÄMPARGÅRD
Żyć w zgodzie z naturą

Piękno Fotografii

Joanna LEMAŃSKA
Cool Pics (189).
Wietnam II. Z dala od miasta.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (189). Wietnam II. Z dala od miasta.

Po wyjeździe z Hanoi skierowałam się do Zatoki Ha Long, nie mogąc się doczekać zobaczenia zjawiskowych, kredowych skał, wznoszących się niemalże pionowo ponad powierzchnię wody. Pejzaż zatoki nie zawodzi, jednak turystyczny tłok zdecydowanie odbierały urok temu wyjątkowemu miejscu. Niestety okazało się też, że jest ono bardzo zanieczyszczone. Pod tym względem o wiele lepiej prezentowało się kolejne odwiedzone przeze mnie miejsce – Trang An i Tam Coc. Porośnięte bujną, soczystą zielenią skalne formacje, wyglądają zupełnie jak te, położone w Ha Long. Zamiast morza znajdziemy tam jednak malownicze zakola rzeki. Było tak także nieco mniej turystów i możliwość cieszenia się widokami w spokoju i ciszy.

MULTILANGUAGES

Guillaume MÉTAYER: Travaillons ensemble à surmonter la fracture entre l’Europe de l’Ouest et l’Europe centrale et de l’Est!

Guillaume MÉTAYER: Travaillons ensemble à surmonter la fracture entre l'Europe de l'Ouest et l'Europe centrale et de l'Est!

Mateusz MORAWIECKI: The Roots of the Polish Modern Patriotism

Mateusz MORAWIECKI: The Roots of the Polish Modern Patriotism

Pépites

Najbardziej gościnny kraj w Europie, który przyjął najwięcej migrantów? Polska.

Najbardziej gościnny kraj w Europie, który przyjął najwięcej migrantów? Polska.

Już jest czwarty nr „Wszystko Co Najważniejsze”. Zapraszamy do EMPIKÓW w całym kraju

Już jest czwarty nr

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 kwietnia 2018