

Kamil DWORACZEK
W cieniu radioaktywnej chmury. Konsekwencje katastrofy czarnobylskiej w Polsce
W mediach, a następnie w literaturze, wciąż mówiono i pisano o katastrofie w Czarnobylu. W rzeczywistości feralna elektrownia, poza nazwą, z Czarnobylem miała niewiele wspólnego. Najbliższym jej miastem, położonym w odległości kilku kilometrów, była licząca blisko 45 tys. mieszkańców Prypeć.

Bogdan RYMANOWSKI
Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika
Pblikujemy fragment książki “Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika”, wyd. Zysk i S-ka. Bogdan Rymanowski przenosi nas do 1979 roku i wizyty w Polsce Jana Pawła II.

Prof. Andrzej PACZKOWSKI
Kreml chciał zduszenia „Solidarności” polskimi rękami
Związek Radziecki miałby więcej strat niż korzyści z interwencji zbrojnej w Polsce na początku lat 80.

Filip GAŃCZAK
Szczecin oczami władz NRD
Młot i cyrkiel to elementy godła państwowego Niemieckiej Republiki Demokratycznej. W herbie Szczecina widnieje z kolei głowa gryfa. Miasto portowe leży niespełna 150 kilometrów od Berlina. Po II wojnie światowej przypadło jednak Polsce. Szczeciński gryf nie splótł się z młotem i cyrklem.

Jarosław PAŁKA
Polskie wojska operacyjne w Układzie Warszawskim
W czasach zimnej wojny polscy żołnierze w ramach wielkiej ofensywy wojsk podległych Moskwie, mieli zdobywać północną część RFN, Danię, Holandię i Belgię. O polskich planach operacyjnych i tzw. systemie obronnym PRL pisze Jarosław PAŁKA.

Prof. Tytus JASKUŁOWSKI
Szczecin. Miasto, którego nie było
Monografia – Szczecin. Miasto, którego nie było. Dyplomacja RFN i polskie przełomy 1970–1989 otwierała wieloletni projekt badawczy zainicjowany przez BBH OIPN w Szczecinie. Punktem wyjścia do niego stało się pytanie na ile kluczowe przesilenia polityczne w PRL, których główną areną stał się właśnie Szczecin, znajdowały stosowne odzwierciedlenie w raportach sporządzanych przez służby dyplomatyczne kluczowych państw NATO i Układu Warszawskiego.

Prof. Stanisław ŻERKO
Hipokryzja Berlina. Zasmucająca historia niemieckich odszkodowań dla Polaków
Sprawa reparacji niemieckich i odszkodowań od Niemiec obfituje w niezwykle ciekawe i wciąż nieznane lub mało znane szczegóły. Ilustruje ona konsekwencję i bezwzględność w tej kwestii kolejnych rządów Republiki Federalnej Niemiec – od Adenauera po Merkel. A zarazem hipokryzję, gdyż jednocześnie politycy niemieccy deklarują wolę pojednania z narodem polskim.

Jarosław WASILEWSKI
Katarzyna WASILEWSKA
Warszawa została zniszczona, ale nie pokonana
Wspomnienia Zbigniewa Przyrowskiego (1921-2008), założyciela i wieloletniego redaktora naczelnego „Młodego Technika”, zostały wydane przez Instytut Pamięci Narodowej w opracowaniu naukowym Katarzyny i Jarosława Wasilewskich.

Piotr BYSZEWSKI
Organizacja „Ruch”
Zamiarem inicjatorów „Ruchu” było skupianie ludzi chcących zaangażować się w działalność niepodległościową – pisze Piotr BYSZEWSKI

Arkadiusz KUTKOWSKI
Polskie rehabilitacje. Wybrane zagadnienia polityki karnej władz PRL
Rehabilitacje delegitymizowały komunizm w jego wersji „rewolucyjnej”, gotowej zastępować go „dyktaturą proletariatu”.

Mirosław SIKORA
Black Box. Wywiad jako instrument transferu technologii i wsparcia decyzji ekonomicznych w PRL
Zmasowane użycie służb specjalnych do zdobywania informacji z zakresu nauki, techniki, przemysłu, czy rynków surowcowych przez państwa komunistyczne po 1945 r. nie miało precedensu w historii instytucji wywiadu. W latach siedemdziesiątych wywiad stanowił już istotny współczynnik postępu technologicznego i rozwoju gospodarczego Polski.

Prof. Marek KORNAT
Edward Gierek rozbudził nadzieje, których nie był w stanie zaspokoić
Edward Gierek chciał być twórcą nowoczesnej, ale oczywiście komunistycznej Polski. W rzeczywistości pozostawił po sobie 21 miliardów dolarów długu i kryzys ekonomiczny, który zapoczątkował koniec Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Paweł MIEDZIŃSKI
Sól Agencji – fotoreporterzy i ich spojrzenie na imponderabilia
Fragment rozdziału publikacji “Centralna Agencja Fotograficzna 1951–1991” poświęconemu autorefleksji fotoreporterów dotyczących mechanizmów (auto)cenzury, z jakimi zetknęli się w swojej pracy.

Joachim GAUCK
Prof. Marek A. CICHOCKI
"Sprawiedliwość jako warunek pojednania"
Joachim GAUCK: “Bardzo często honorowano mnie w Polsce, szczególnie w środowiskach postsolidarnościowych, jako kogoś w rodzaju koronnego świadka na rzecz tezy, iż można i należy dokonać lustracji w formie pełnej dekomunizacji. Mówiłem wtedy, przyjaciele, chyba nie mówicie o tym poważnie, nie w dziesięć lat po rewolucji, teraz nawet nie jesteście w stanie dokonać ograniczonej wymiany elit”.