Rafał LEŚKIEWICZ: Polskie doświadczenia transformacji ustrojowej. Czy na pewno się udało?
Rafał LEŚKIEWICZ

Rafał LEŚKIEWICZ

Polskie doświadczenia transformacji ustrojowej. Czy na pewno się udało?

Polska transformacja okazała się procesem ewolucyjnym. Dopiero we wrześniu 1993 roku ostatni rosyjscy żołnierze wyjechali z warszawskiego Dworca Wschodniego do Moskwy. Pięć i pół roku później Polska przystąpiła do Paktu Północnoatlantyckiego, a w roku 2004 do Unii Europejskiej.

Ewa K. CZACZKOWSKA, Tomasz WIŚCICKI: Dlaczego zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę?
Ewa K. CZACZKOWSKATomasz WIŚCICKI

Ewa K. CZACZKOWSKA
Tomasz WIŚCICKI

Dlaczego zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę?

Kościół świadczący o Chrystusie był przez totalitarną władzę postrzegany jako zagrożenie dla niej. Najzupełniej słusznie, choć zagrożenie dla komunizmu stanowił on w zupełnie inny sposób, niż wydawało się ideologom marksizmu i pragmatykom władzy. Ksiądz Jerzy Popiełuszko zwalczany był przez komunistów jako polityczny przeciwnik – zginął jako świadek Chrystusa.

Prof. Patryk PLESKOT: Rurarz, Spasowski – żywoty równoległe. Wokół ucieczek ambasadorów PRL w grudniu 1981 r.
Prof. Patryk PLESKOT

Prof. Patryk PLESKOT

Rurarz, Spasowski – żywoty równoległe. Wokół ucieczek ambasadorów PRL w grudniu 1981 r.

Nie ulega wątpliwości, że wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. stało się impulsem, który pchnął Romualda Spasowskiego i Zdzisława Rurarza do dramatycznej decyzji: zwrócenia się o azyl polityczny do rządu USA. Ucieczka dwóch ambasadorów nie nastąpiła jednak od razu; co więcej, była wynikiem znacznie bardziej skomplikowanego splotu przyczyn: zarówno politycznych i ideowych, jak i osobistych; a nawet prozaicznych.

Mateusz SZPYTMA: Duszpasterstwo Rolników w archidiecezji krakowskiej w latach 1982–1990
Mateusz SZPYTMA

Mateusz SZPYTMA

Duszpasterstwo Rolników w archidiecezji krakowskiej w latach 1982–1990

Rolnicza „Solidarność” na terenie archidiecezji krakowskiej już na początku swej działalności, w październiku 1980 r., postanowiła szukać wsparcia w Kościele katolickim. Wobec braku dostępu do mediów informacje zachęcające do zakładania kół „Solidarności Wiejskiej” były więc przekazywane przez Kurię Metropolitalną w Krakowie i jej sieć parafialną.

Andrzej W. KACZOROWSKI: Narodziny Duszpasterstwa Rolników
Andrzej W. KACZOROWSKI

Andrzej W. KACZOROWSKI

Narodziny Duszpasterstwa Rolników

Kościół i wspierane przezeń rolnictwo indywidualne rozsadzające system PRL od początku były postrzegane przez komunistów jako dwie główne siły antyustrojowe.

Monika LUFT: Pejzaż z przemytnikiem. Jak wywożono z PRL dzieła sztuki i antyki
Monika LUFT

Monika LUFT

Pejzaż z przemytnikiem.
Jak wywożono z PRL dzieła sztuki i antyki

Nie ma prawdziwej afery kryminalnej bez zagadkowego morderstwa – i w śledztwie dotyczącym „złotogłowych” wątek taki również się pojawił. Tajemnicza śmierć kolekcjonera Mariana Trojana kilkakrotnie posłużyła SB do bezpodstawnego w istocie sugerowania w najróżniejszych podsumowaniach i analizach, że grupa Mętlewicza nie cofała się nawet przed popełnieniem zabójstwa.

Wydanie 494 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 494 Wszystko co Najważniejsze

Nie minęło wiele czasu: zaledwie trzydzieści lat temu, we wrześniu 1993 roku, ostatni rosyjski żołnierz wyszedł z Polski. To dziwna rocznica, bliska i odległa jednocześnie. Rosyjska wojna na Ukrainie sprawiła, że echa spraw zdawać by się mogło odległych i zamkniętych, powróciły. Historia się nie skończyła.

Jan PARYS: Jak doszło do wycofania wojsk rosyjskich z Polski w 1993 r.?
Jan PARYS

Jan PARYS

Jak doszło do wycofania wojsk rosyjskich z Polski w 1993 r.?

Rosjanie podczas negocjacji próbowali narzucić Polsce takie warunki, jakie niegdyś narzucili Finlandii, oznaczające de facto niepełną suwerenność. Starali się wymusić rozwiązania, które pozbawiłyby Polskę swobody w dziedzinie polityki zagranicznej i spraw bezpieczeństwa.

Prof. Krzysztof BRZECHCZYN: O losach solidarnościowego dziedzictwa ideowego
Prof. Krzysztof BRZECHCZYN

Prof. Krzysztof BRZECHCZYN

O losach solidarnościowego dziedzictwa ideowego

Pomimo że masowy ruch Solidarności lat 1980–1981 był zasadniczym impulsem prowadzącym do upadku komunizmu w latach 1989–1991 w Polsce i w całej Europe Środkowo-Wschodniej, to solidarnościowe dziedzictwo ideowe tego okresu w niewielkim stopniu zaważyło na przebieg transformacji gospodarczej w naszym kraju.

Krzysztof SZUJECKI: Gest Kozakiewicza. Sport i polityka
Krzysztof SZUJECKI

Krzysztof SZUJECKI

Gest Kozakiewicza.
Sport i polityka

Władysław Kozakiewicz, jeden z najwybitniejszych w historii polskich tyczkarzy, któremu kontuzja odebrała szansę na wysoką pozycję na olimpiadzie w Montrealu w 1976 r., pojechał na igrzyska olimpijskie do Moskwy w roli faworyta. I nie zawiódł kibiców w kraju, sięgając po złoto, ale dla poprawy samopoczucia Polaków zrobił o wiele więcej. Właśnie mijają 43 lata od pokazania Wielkiemu Bratu z Moskwy tzw. „gestu Kozakiewicza”.

Jan PARYS: Losy Kościoła, losy narodu
Jan PARYS

Jan PARYS

Losy Kościoła, losy narodu

Kościół swoją obecnością podczas rokowań z komunistami brał odpowiedzialność za dobre i złe skutki porozumień Okrągłego Stołu.

Prof. Maria GINTOWT-JANKOWICZ: O odrodzeniu służby cywilnej
Prof. Maria GINTOWT-JANKOWICZ

Prof. Maria GINTOWT-JANKOWICZ

O odrodzeniu służby cywilnej

Byliśmy pionierami, działającymi w nieustannie zmieniającym się otoczeniu i pod silną presją czasu – pisze Maria GINTOWT-JANKOWICZ.

Barbara KLICH-KLUCZEWSKA: Czy „Solidarność” była kobietą?
Barbara KLICH-KLUCZEWSKA

Barbara KLICH-KLUCZEWSKA

Czy „Solidarność” była kobietą?

Kogo symbolizuje dziś Anna Walentynowicz na okładce „Time”? Silną aktywistkę czy raczej matkę Polkę? I co to ma wspólnego z doświadczeniem oporu politycznego?

Prof. Piotr MADAJCZYK: Polski Marzec ’68 widziany z Niemiec Zachodnich
Prof. Piotr MADAJCZYK

Prof. Piotr MADAJCZYK

Polski Marzec ’68 widziany z Niemiec Zachodnich

Wpływ wydarzeń 1968 r. na stosunki polsko-niemieckie był niewielki, co widoczne stało się już po 1970 r., gdy rozpoczął się proces ich normalizacji. Miały one jednak wpływ na obraz Polski i polskiego społeczeństwa w Niemczech.

Kamil DWORACZEK: W cieniu radioaktywnej chmury. Konsekwencje katastrofy czarnobylskiej w Polsce
Kamil DWORACZEK

Kamil DWORACZEK

W cieniu radioaktywnej chmury. Konsekwencje katastrofy czarnobylskiej w Polsce

W mediach, a następnie w literaturze, wciąż mówiono i pisano o katastrofie w Czarnobylu. W rzeczywistości feralna elektrownia, poza nazwą, z Czarnobylem miała niewiele wspólnego. Najbliższym jej miastem, położonym w odległości kilku kilometrów, była licząca blisko 45 tys. mieszkańców Prypeć.

Filip GAŃCZAK: Szczecin oczami władz NRD
Filip GAŃCZAK

Filip GAŃCZAK

Szczecin oczami władz NRD

Młot i cyrkiel to elementy godła państwowego Niemieckiej Republiki Demokratycznej. W herbie Szczecina widnieje z kolei głowa gryfa. Miasto portowe leży niespełna 150 kilometrów od Berlina. Po II wojnie światowej przypadło jednak Polsce. Szczeciński gryf nie splótł się z młotem i cyrklem.

Jarosław PAŁKA: Polskie wojska operacyjne w Układzie Warszawskim
Jarosław PAŁKA

Jarosław PAŁKA

Polskie wojska operacyjne w Układzie Warszawskim

W czasach zimnej wojny polscy żołnierze w ramach wielkiej ofensywy wojsk podległych Moskwie, mieli zdobywać północną część RFN, Danię, Holandię i Belgię. O polskich planach operacyjnych i tzw. systemie obronnym PRL pisze Jarosław PAŁKA.

Prof. Tytus JASKUŁOWSKI: Szczecin. Miasto, którego nie było
Prof. Tytus JASKUŁOWSKI

Prof. Tytus JASKUŁOWSKI

Szczecin. Miasto, którego nie było

Monografia – Szczecin. Miasto, którego nie było. Dyplomacja RFN i polskie przełomy 1970–1989 otwierała wieloletni projekt badawczy zainicjowany przez BBH OIPN w Szczecinie. Punktem wyjścia do niego stało się pytanie na ile kluczowe przesilenia polityczne w PRL, których główną areną stał się właśnie Szczecin, znajdowały stosowne odzwierciedlenie w raportach sporządzanych przez służby dyplomatyczne kluczowych państw NATO i Układu Warszawskiego.

Katarzyna WASILEWSKA, Jarosław WASILEWSKI: Warszawa została zniszczona, ale nie pokonana
Jarosław WASILEWSKIKatarzyna WASILEWSKA

Jarosław WASILEWSKI
Katarzyna WASILEWSKA

Warszawa została zniszczona, ale nie pokonana

Wspomnienia Zbigniewa Przyrowskiego (1921-2008), założyciela i wieloletniego redaktora naczelnego „Młodego Technika”, zostały wydane przez Instytut Pamięci Narodowej w opracowaniu naukowym Katarzyny i Jarosława Wasilewskich.

Piotr BYSZEWSKI: Organizacja „Ruch”
Piotr BYSZEWSKI

Piotr BYSZEWSKI

Organizacja „Ruch”

Zamiarem inicjatorów „Ruchu” było skupianie ludzi chcących zaangażować się w działalność niepodległościową – pisze Piotr BYSZEWSKI