„Całe życie ludzkości osiadło w książce: ginęły państwa, społeczeństwa, plemiona i narody, a książka pozostawała. Rosła ona i rozwijała się razem z postępem ludzkości” – pisał Aleksander Hercen. Ten postęp trwa nadal, a nowe technologie z pewnością przysłużą się dalszemu rozwojowi książki. Z telefonów komórkowych korzysta prawie każdy dorosły Polak, i to nie tylko dzwoniąc czy wysyłając SMS-y. Prowadzimy czaty, korzystamy z aplikacji, oglądamy webinary, słuchamy muzyki, robimy zdjęcia i nagrywamy wideo. Każdego dnia korzystamy z różnych form przekazu, które dostosowujemy do naszych osobistych potrzeb oraz do potrzeb zmieniającego się świata, coraz bardziej wymagającego od nas wielozadaniowości i bycia zawsze na czas. Nasze uczestnictwo w kulturze książki także się powiększa – to już nie tylko praktyki związane z czytaniem książek, wymienianiem wiedzy o nich, zachęcaniem innych do czytania, zdobywaniem, wymienianiem egzemplarzy.

To także alternatywne formy czytelnictwa, jak e-booki czy audiobooki, słuchane w aplikacjach mobilnych, w cyfrowych usługach abonamentowych czy streamingowych. Dzięki temu możemy mieć kontakt z książką każdego dnia.

„Wszystko co Najważniejsze” podąża za tym trendem. Chcemy być bliżej Czytelnika, celnie odpowiadać na jego potrzeby i szybciej spełniać jego czytelnicze oczekiwania. Stąd obecność w naszym serwisie propozycji ebooków i audiobooków.Wierzymy, że rewolucyjne podejście do książki, odpowiednie umiejscowienie jej w obszarze technologii przyczynią się do renesansu kultury książki i wzrostu czytelnictwa.

Lew Tołstoj powiadał: „Cóż może być bardziej cennego od codziennych spotkań z mądrymi książkami?”. Nie możemy się z tym nie zgodzić. Codzienne spotkania z literaturą, publicystyką czy reportażem są dostępne na wyciągnięcie ręki – choćby to była ręka naciskająca przycisk darmowej aplikacji do słuchania czy czytania książek.

Miłej lektury

Katarzyna DOMAŃSKA

Prof. Andrzej NOWAK: Trudny rok 1670. Między Rzeczpospolitą, Ukrainą a Turcją
Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

Trudny rok 1670. Między Rzeczpospolitą, Ukrainą a Turcją

Rok 1670: tu bodaj po raz pierwszy majaczy szantaż swoistej alternatywy: albo modernizacja, to jest porzucenie złego dziedzictwa Rzeczypospolitej i pójście za każdą dyrektywą, jaka nadejdzie z krajów bardziej oświeconych, albo trwanie przy „mrzonkach” wielkiej Polski, z jakąś historyczną misją czy rolą wobec Europy wschodniej.

Piotr WEISER: Izrael Hłaski. "Nocami strzelają Arabowie”
Piotr WEISER

Piotr WEISER

Izrael Hłaski. "Nocami strzelają Arabowie”

Hłasko ani osadników nie uznawał za ludzi rozpustnych, ani ladacznic za postaci negatywne. Domom publicznym przypisywał funkcje niebagatelne. Były to bodaj najważniejsze po kinie instytucje społeczne. Kino, dom z dziewczętami, armia, bar z alkoholem. Taka byłaby kolejność w jego sztywnej hierarchii.

Jiří FRIEDL: Polscy Żydzi. Przez Czechosłowację do Palestyny
Jiří FRIEDL

Jiří FRIEDL

Polscy Żydzi. Przez Czechosłowację do Palestyny

Dla żydowskiej organizacji Bricha Czechosłowacja była kluczowym obszarem tranzytowym. Polscy Żydzi zmierzali tamtędy do amerykańskiej strefy okupacyjnej, a stamtąd do Palestyny. Ich exodus rozpoczął się tuż po skończeniu działań wojennych w Europie w maju 1945 roku. Rozpędu nabrał jednak dopiero po pogromie w Kielcach 4 lipca 1946 roku.

o. Innocenty BOCHEŃSKI: „Rycerz Niepokalanej” w rzeczywistości
o. Innocenty BOCHEŃSKI

o. Innocenty BOCHEŃSKI

„Rycerz Niepokalanej” w rzeczywistości

Dwie rzeczy trzeba sobie uświadomić, kiedy się jedzie do Niepokala­nowa. Najpierw trzeba sobie uprzytomnić, że drukuje się tam najwięk­sze polskie czasopismo.

Wincenty WITOS: Podstawę rządzenia stanowi i stanowić powinno prawo
Wincenty WITOS

Wincenty WITOS

Podstawę rządzenia stanowi i stanowić powinno prawo

Każdy urzędnik musi czynem udowadniać, że dobra państwowego nikomu marnować ani rozdrapywać nie wolno. Zniknąć musi natychmiast szafowanie przez funkcjonariuszy dobrem państwa. Duch demokratyczny, jakiego wymaga nowoczesna Polska, musi się przejawiać w sposobie urzędowania, pilności, gorliwości i sumienności urzędników.

Prof. Łukasz GACEK: Wzrost Chin redefiniuje dotychczasową rolę Europy w świecie
Prof. Łukasz GACEK

Prof. Łukasz GACEK

Wzrost Chin redefiniuje dotychczasową rolę Europy w świecie

Wzrost Chin jest wyjątkowo istotny, ponieważ redefiniuje dotychczasową rolę Europy w świecie. Nasuwa się pytanie, jak Europa powinna reagować na wzrost Chin, jak równoważyć ich wpływy, zwłaszcza w sferze gospodarczej, i wreszcie w jakim stopniu może kształtować ich wybory.

Ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ: Unia Europejska wobec religii
Ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ

Ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ

Unia Europejska wobec religii

W świetle europejskiej tradycji problemem nie powinien być fakt, że Europa i jej tożsamość podlegają ewolucyjnym zmianom ani też, że zmiany te inspirowane są napływem imigrantów. Pytanie o zasadniczym znaczeniu dotyczy raczej charakteru owych zmian oraz kryteriów włączania „obcych” elementów do skarbca europejskiej kultury.

Prof. Grzegorz ŁĘCICKI: Mądrość filmu
Prof. Grzegorz ŁĘCICKI

Prof. Grzegorz ŁĘCICKI

Mądrość filmu

Film może być przekazicielem swoistej mądrości życiowej, wiedzy oraz doświadczenia pozwalających na lepsze rozpoznawanie prawdy, dobra i piękna w konfrontacji z fałszem, złem i brzydotą.

Aleksandra GRALCZYK: Przeciążenie informacyjne w dobie niepokojów społecznych
Aleksandra GRALCZYK

Aleksandra GRALCZYK

Przeciążenie informacyjne w dobie niepokojów społecznych

Lawinowy wzrost ilości treści jest zbyt duży, aby mózg człowieka mógł odebrać informacje w całości, a w dalszej kolejności odpowiednio zinterpretować. Również ich selekcja oraz magazynowanie są w sposób naturalny ograniczone i nieporównywalnie mniejsze od możliwości współczesnej infomasy

Bohdan URBANKOWSKI: Romantyzm – państwo ponad granicami
Bohdan URBANKOWSKI

Bohdan URBANKOWSKI

Romantyzm – państwo ponad granicami

To, co nazywamy Romantyzmem, było po części kulturą wymuszoną, lecz walczącą o powrót do suwerenności, walczono, czym się dało, stosując zaskoczenie i maskowanie ataków.

Andrzej KRASKA-LEWALSKI: Kazimierz Leski Bradl – żołnierz, powstaniec, naukowiec i społecznik
Andrzej KRASKA-LEWALSKI

Andrzej KRASKA-LEWALSKI

Kazimierz Leski Bradl – żołnierz, powstaniec, naukowiec i społecznik

Kazimierz Leski był człowiekiem o silnej osobowości, trudnym partnerem we współpracy zarówno dla swoich podwładnych i zwierzchników, jak i w życiu prywatnym (…). Nie przeszkadzało mu to w świadomym podtrzymywaniu kontaktów z byłymi żołnierzami AK. Czynnie angażował się w prace kół i stowarzyszeń, a ukoronowaniem tej działalności społecznej, było powierzenie mu funkcji prezesa Związku Powstańców Warszawskich.

Wincenty WITOS: Budować czy burzyć?
Wincenty WITOS

Wincenty WITOS

Budować czy burzyć?

Rewolucja u nas może się podobać tylko tym, co dążą wyraźnie, świadomie czy nieświadomie, do bezwzględnej zguby państwa i zniszczenia tego, co jeszcze istnieje, do zrobienia z Polski otchłani ostatniej nędzy i zdziczenia.

Prof. Andrzej ZYBERTOWICZ: Świeckie opium dla mas?
Prof. Andrzej ZYBERTOWICZ

Prof. Andrzej ZYBERTOWICZ

Świeckie opium dla mas?

Korporacje zaangażowały się w regulowanie warunków, w jakich przebiegają debaty publiczne – aż do poziomu wyrzucania z hukiem z pracy ludzi.

Prof. Stéphane COURTOIS: Lenin. Wynalazca totalitaryzmu
Prof. Stéphane COURTOIS

Prof. Stéphane COURTOIS

Lenin. Wynalazca totalitaryzmu

Chociaż światowy system komunistyczny załamał się w latach 1989-1991, wciąż znajdujemy przykłady leninowskiej potęgi w różnych krajach, w których nadal działają partie komunistyczne, a ślady jego myśli nadal pojawiają się w debacie publicznej nawet dzisiaj: w czasach, w których pojawił się nowy totalitaryzm, zapoczątkowany w 1979 roku islamistyczną rewolucją ajatollaha Chomeiniego.

Michał STRĄK: Polskę cechuje bałagan w rządzeniu państwem
Michał STRĄK

Michał STRĄK

Polskę cechuje bałagan w rządzeniu państwem

Brakuje nam systemu rządzenia państwem jako całością. Nie potrafimy uzgadniać, co jest interesem narodowym w kraju, który zmienia się od środka oraz pod wpływem uwarunkowań zewnętrznych.

Marek WALICKI: Z Polski Ludowej do Wolnej Europy
Marek WALICKI

Marek WALICKI

Z Polski Ludowej do Wolnej Europy

Matka nigdy nie chwaliła się swoim bohaterskim czynem. I nigdy nie przyszłoby jej do głowy, by upomnieć się gdzieś o wyróżnienie, nie mówiąc o Yad Vashem. Ale gdyby w imieniu wszystkich takich jak ona – cichych, skromnych i „sprawiedliwych” – ktoś posadził w Jerozolimie drzewa, zapewne rósłby już tam gęsty las.

Quentin SKINNER: Rzeczywistość renesansu
Quentin SKINNER

Quentin SKINNER

Rzeczywistość renesansu

Gdy poważnie zastanowimy się nad zarysem wczesnonowożytnej historii europejskiej, staje się oczywiste, że większość ludzi żyjących w tamtych czasach byłaby zaskoczona, gdyby dowiedziała się o odrodzeniu lub o odzyskaniu czegokolwiek, co nadało jakąś wartość ich życiu