Prof. Michał KLEIBER: Patriotyzm - dzisiaj? Prof. Michał KLEIBER: Patriotyzm - dzisiaj?
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Patriotyzm - dzisiaj?

Dopóki istnieć będą państwa jako niezależne byty polityczne, patriotyzm pozostanie ideą naturalną i potrzebną. Długo nie doczekamy się czasów nazywanych niekiedy okresem post-tożsamościowym czy post-patriotycznym. Państwo niejako z definicji potrzebuje pewnego poziomu wspólnoty wartości swych obywateli, a tym spoiwem jest przede wszystkim afirmacja znacznej części dziedzictwa narodowego.

Prof. Piotr CZAUDERNA: O potrzebie krytycznego rozumu Prof. Piotr CZAUDERNA: O potrzebie krytycznego rozumu
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

O potrzebie krytycznego rozumu

Naszym obowiązkiem, jeśli nieobca jest nam dbałość o Polskę i jej historyczne i kulturowe dziedzictwo, jest zarówno wiara w istnienie obiektywnej prawdy, jak i wysiłek krytycznego myślenia prowadzący do jej odkrywania – pisze prof. Piotr CZAUDERNA Wielu ludzi myśli, że myśli; jestem pewien, że się mylą. Myślenie jest męczące i wymagające. [Rush Limbaugh, amerykański komentator polityczny] .W swoim ostatnim tekście [“Czas zarazy – próba rekapitulcji” [LINK] napisałem, że kluczowym słowem, którym można by opisać nasze obecne doświadczenie i to, co…

Podcasty Najważniejsze. Prof. Michał KLEIBER: Patriotyzm - dzisiaj? Podcasty Najważniejsze. Prof. Michał KLEIBER: Patriotyzm - dzisiaj?
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Patriotyzm - dzisiaj?

W piętnastym odcinku Podcastów Wszystko co Najważniejsze prof. Michał KLEIBER w artykule “Patriotyzm – dzisiaj?”.

Prof. Anna CEGIEŁA: Kilka słów o patriotyzmie pamięci Prof. Anna CEGIEŁA: Kilka słów o patriotyzmie pamięci
Prof. Anna CEGIEŁA

Prof. Anna CEGIEŁA

Kilka słów o patriotyzmie pamięci

Nasze dzieci i wnuki mają prawo zapytać o to, co zrobiono dla ocalenia dobrego imienia tych, którym coś zawdzięczamy. W tej dziedzinie mamy wciąż zaległości i to związane nie tylko z ludźmi, których mieliśmy zapomnieć.

Mateusz MORAWIECKI: Czas pozytywistów Mateusz MORAWIECKI: Czas pozytywistów
Mateusz MORAWIECKI

Mateusz MORAWIECKI

Czas pozytywistów

Czym jest nasz nowoczesny patriotyzm? To współuczestniczenie w budowie nowego modelu polskiego demokratycznego kapitalizmu, który może być liderem czwartej rewolucji przemysłowej. Polska ma wielką przyszłość przed sobą, ale tylko wtedy, gdy będzie wierna swojej przeszłości. Polski heroizm jest już globalną marką – przypominamy tekst Mateusza MORAWIECKIEGO dla “Wszystko Co Najważniejsze”.

Maciej STACHURA: Twarze patriotyzmu Maciej STACHURA: Twarze patriotyzmu
Maciej STACHURA

Maciej STACHURA

Twarze patriotyzmu

Pamiętam, jak dekadę temu podczas studenckich wojaży, w małych miasteczkach amerykańskiego stanu Maine imponowały mi flagi zatknięte na masztach przed domami, ludzie ubrani w barwy narodowe, zawsze z szacunkiem wypowiadający się o amerykańskich symbolach narodowych. Podobnie zaczyna dziać się w Polsce, rodzi się moda na patriotyzm.

Daniel OBAJTEK: Najważniejsze dla państwa i gospodarki. Rzecz o patriotyzmie gospodarczym Daniel OBAJTEK: Najważniejsze dla państwa i gospodarki. Rzecz o patriotyzmie gospodarczym
Daniel OBAJTEK

Daniel OBAJTEK

Najważniejsze dla państwa i gospodarki.
Rzecz o patriotyzmie gospodarczym

Budujmy patriotyzm gospodarczy pokazując Polakom, że sięgając po lokalne wyroby, wybierając je świadomie, będą wzmacniać kondycję gospodarczą kraju. To klient – na końcu całego procesu – decyduje, czy sięgnie po wyrób polski, czy po inny. To od niego zależy decyzja, którą gospodarkę będzie wzmacniał.

Dominik PANEK: #SprawiedliwaWśródNarodów. Polskie Radio 24 - misja i edukacja Dominik PANEK: #SprawiedliwaWśródNarodów. Polskie Radio 24 - misja i edukacja
Dominik PANEK

Dominik PANEK

#SprawiedliwaWśródNarodów.
Polskie Radio 24 - misja i edukacja

Kiedy na świecie wybuchły kontrowersje wokół nowelizacji polskiej ustawy o IPN i pojawiało się coraz więcej głosów dotyczących rzekomego polskiego antysemityzmu i negatywnej roli, jaką Polacy odegrali wobec Żydów w czasie II wojny światowej, postanowiliśmy wykorzystać archiwa radiowe.

Ks. Prof. Franciszek LONGCHAMPS DE BÉRIER: Co łączy Polaków? Ks. Prof. Franciszek LONGCHAMPS DE BÉRIER: Co łączy Polaków?
Ks. prof. Franciszek LONGCHAMPS DE BÉRIER

Ks. prof. Franciszek LONGCHAMPS DE BÉRIER

Co łączy Polaków?

Polaków wciąż łączy nadzieja związana z wielką rolą kobiet. Oby też łączył ich, jak kiedyś, ogromny dla nich szacunek. Czy kobietom uda się zmusić nas do doceniania różnorodności i poszukiwania dobra wspólnego? Czy będą umiały studzić emocje? A potem przekazać kolejnym pokoleniom to, co w Polsce najlepsze?

Abp Józef MICHALIK, Ks. Henryk ZIELIŃSKI: Pełne nienawiści podziały nie służą przyszłości Polski Abp Józef MICHALIK, Ks. Henryk ZIELIŃSKI: Pełne nienawiści podziały nie służą przyszłości Polski
Abp Józef MICHALIKKs. Henryk ZIELIŃSKI

Abp Józef MICHALIK
Ks. Henryk ZIELIŃSKI

Pełne nienawiści podziały nie służą przyszłości Polski

Potrzeba było wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie, żeby w mediach przebiła się idea miłości do Ojczyzny i ofiarności. Ofiara tych, którzy zginęli w powstaniu warszawskim i wcześniej w powstaniu w getcie warszawskim, wymaga szacunku. Nie może być tak, że tylko Amerykanie będą nam o tym przypominać.

Marcin GIEŁZAK: Lewica będzie patriotyczna albo nie będzie jej wcale Marcin GIEŁZAK: Lewica będzie patriotyczna albo nie będzie jej wcale
Marcin GIEŁZAK

Marcin GIEŁZAK

Lewica będzie patriotyczna albo nie będzie jej wcale

We Francji mawia się, że z polityką jest jak z grą na skrzypcach: bierze się je lewą ręką, ale gra się prawą. W Polsce jest dokładnie odwrotnie. Legitymację do sprawowania władzy daje dowiedzenie pozytywnego stosunku do „sprawy polskiej”, wykazanie, że ukierunkuje się swoje wysiłki na utrwalenie i wzmocnienie polskiej państwowości oraz zapewnienie obywatelom poczucia bezpieczeństwa i silnej tożsamości. Ten egzamin musieli zdać u nas wszyscy utożsamiani z lewicą, bez względu na to, czy do niej przynależeli faktycznie: Ignacy Daszyński, Józef Piłsudski, Aleksander Kwaśniewski. Jeśli kiedykolwiek powstanie w Polsce wielka lewicowa partia, to wyrośnie ona ze specyficznie polskiego gruntu i będzie się z nim w pełni identyfikować.

Roland MASZKA: Błazen i król. Wokół Konstytucji 3 Maja Roland MASZKA: Błazen i król. Wokół Konstytucji 3 Maja
Roland MASZKA

Roland MASZKA

Błazen i król.
Wokół Konstytucji 3 Maja

Czyż to nie król powinien siedzieć w tym krześle i myśleć o policzku, jaki dano Rzeczpospolitej? – zauważa jedna z uczennic. Czy nie nastąpiła tu zamiana ról? Kto powinien myśleć o losach państwa? Błazen? Kto powinien siedzieć na tym krześle? Ktoś podnosi rękę na nasz kraj a oni się bawią! – dodaje inny uczeń. Być może jest właśnie tak, że to błazen wypowie całą prawdę… Nie tylko na obrazie Matejki, ale i w czasie lekcji.

Roland MASZKA: Jedność Roland MASZKA: Jedność
Roland MASZKA

Roland MASZKA

Jedność

Marsz nie będzie jeden, tylko będzie ich trzydzieści. Właśnie dlatego, że Ojczyzna jest jedna, a ludzie nie myślą jednakowo. Ludzie chcą się identyfikować z Ojczyzną, ale chcą się też identyfikować z drugim człowiekiem i ideą, za którą stoi prawda i odczuwalna wartość…

Prof.Michał KLEIBER: Jaka Polska pojutrze? Prof.Michał KLEIBER: Jaka Polska pojutrze?
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Jaka Polska pojutrze?

Artykułowane w dniu Święta Niepodległości i godne najwyższej pochwały przekonania o wadze niepodległościowego patriotyzmu wymagają w praktyce wielkiej mądrości rozumienia rzeczywistych powiązań wielu sektorów życia publicznego i wyzwań w nich istniejących.

Adam SKOWRON: Henryk Sławik. Krótka historia wielkiego bohatera Adam SKOWRON: Henryk Sławik. Krótka historia wielkiego bohatera
Adam SKOWRON

Adam SKOWRON

Henryk Sławik.
Krótka historia wielkiego bohatera

Dokumenty mówią o co najmniej pięciu tysiącach, pojawiają się też szacunki dwukrotnie większe. Do dziś nie ustalono ilu Żydów ocalono dzięki organizacji prowadzonej przez Henryka Sławika. 

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam