

Quentin SKINNER
Interpretacja. Racjonalność. Prawda
Rozważmy fakt, że tak wielki filozof polityczny jak Jean Bodin wierzył, że czarownice mają związek z diabłem. Lub fakt, że tak wielki badacz natury jak Arystoteles wierzył, że ciała zmieniają swoje właściwości w zależności od zmiany miejsca

Prof. Chantal DELSOL
Jak inni mają kochać Zachód, skoro on sam siebie już nie kocha?
Stary Kontynent – osłabiany od wewnątrz przez instytucje europejskie, zamiast odpierać ataki z zewnątrz – nie jest najlepiej przygotowany do odpowiedzi na geopolityczne wyzwania chwili

Prof. Jacek HOŁÓWKA
Czy superkomputer może mieć zmysł metafizyczny?
Superkomputer nie pozwoliłby żadnemu intruzowi, by nam psuł humor podejrzeniami, że otaczający nas świat jest fikcją.

Prof. Zbigniew STAWROWSKI
Praworządność jako wartość europejska. Filozoficzny kontekst politycznego sporu
Dzisiejsze polityczne spory o praworządność nie są niczym innym niż współczesną aktualizacją odwiecznego konfliktu między wizją człowieka reprezentowaną przez, z jednej strony, tych, dla których liczy się tylko własny interes a decyduje o wszystkim ostatecznie siła, a z drugiej strony, tych, którzy wiedzą, że sensowne życie człowieka przeniknięte jest poczuciem wspólnoty oraz solidarności i powinności wobec innych.

Mathias RISSE
Aby przetrwać, potrzebujemy cierpliwości, elastyczności i inteligencji
Etycy nadal nie zgadzają się co do podstawowych zasad moralności, do tego stopnia, że nie wiadomo, czy superinteligencje nie uznałyby wyeliminowania ludzkości za coś niewłaściwego.

Prof. Jacek KORONACKI
O edukacji słów kilka. Refleksja bardzo osobista
Szkoła nie istnieje poza społeczeństwem. Jakaś korporacja może się zamknąć w bańce własnej „kultury”, ale szkoła nie, przeciwnie, ona kształci tak, jak tego chce – zresztą o tym nie myśląc – ogół. Ona jest taka, jak ten ogół.

Prof. Massimo PIGLIUCCI
Jak rządzić krajem – zdaniem Cycerona
Cyceron w De re publica proponuje połączenie trzech podstawowych typów rządów: monarchii, arystokracji i demokracji.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 481 Wszystko co Najważniejsze
„Pytają czy trzeba kochać. O to nie należy pytać, to trzeba czuć” napisał Blaise Pascal. W czterechsetną rocznicę śmierci tego wybitnego filozofa postanowiliśmy poświęcić to najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” temu, co pomimo upływu czasu wciąż nie traci na znaczeniu.

Patryk PALKA
„Państwo, w którym nie ma bojaźni bożej, paść musi w gruzy”. O roli religii w tworzeniu wspólnoty politycznej
Żadne prawo nie przerazi człowieka tak bardzo, by zaprzestał jego łamania. Żadna ustawa nie przekona go do tego, że postępowanie według jej wskazań z całą pewnością pozwoli mu osiągnąć zamierzone cele. Odwołanie się do boskiej instancji zmienia jednak wszystko.

Michał KŁOSOWSKI
Podział ostateczny
Podział ostateczny C.S. Lewisa to literacka, alegoryczna opowieść, która pozwala zrozumieć, czym jest zło. A tego w końcu mamy wkoło wiele.

Prof. Jacek HOŁÓWKA
Gniew i wściekłość
Arystoteles twierdził, że okrucieństwo to błąd rozumu. Seneka, że to wina płytkich i burzliwych pragnień. Kto lepiej wyjaśnił ludzkie zdziczenie – Arystoteles czy Seneka? Ja sądzę, że ten pierwszy.

Prof. Wojciech SADY
Czym jest czas?
Czas, chciałoby się rzec, upływa zawsze w jedną stronę, z przeszłości w przyszłość. A co by było, gdyby zaczął płynąć w stronę przeciwną? Na poziomie zdrowego rozsądku nie jesteśmy w stanie tego pytania zrozumieć. Ale jeśli czas to zmienna w równaniach fizyki, to rzecz staje się prosta – pisze prof. Wojciech SADY.

Prof. Edward FESER
Pięć dowodów na istnienie Boga
Istnienie Boga ma wyjaśnienie. Wyjaśnienie leży w Jego własnej naturze jako tego, co jest czystą rzeczywistością, jest proste, czyli niezłożone, i jest Samoistnym Istnieniem – pisze prof. Edward FESER

Ks. prof. Józef BREMER
Wolna wola – kognitywistyczna puszka Pandory
Argumentacja przeciwników wolnej woli przeradza się w niekończący się regres.

Jan ŚLIWA
Książka dla papieża. Historia w kapsułce
Podczas audiencji w Watykanie prezydent Francji Emmanuel Macron podarował papieżowi Franciszkowi książkę Immanuela Kanta Projet de Paix Perpétuelle. Losy książki wyjaśniono, właściwie historii nie ma. Niemniej nasuwają się różne interesujące refleksje.

Prof. Jacek KORONACKI
Zachód spychany w przepaść bezsensu
Powrót do normalności, której dokładny kształt nie sposób przewidzieć, będzie wymagał wysiłku pokoleń. Zachodnie Kościoły chrześcijańskie już w większości skapitulowały przed naporem rzeczników postprawdy. I dziś zbyt mała i zbyt zmarginalizowana jest klasycznie myśląca Reszta, by ów powrót do normalności mógł trwać tylko jedno pokolenie.

Michel HOUELLEBECQ
Literatura jest najważniejsza
Literatura nie przyczynia się do rozwoju wiedzy, jeszcze mniej do moralnego postępu ludzkości, natomiast znacząco poprawia ludziom poczucie dobrostanu. I czyni to w sposób, którym nie może się posłużyć żadna inna forma sztuki.

Prof. Zbigniew STAWROWSKI
Polityka a metafora – filozof w jaskini cieni
Wspólnota zorganizowana i rządzona na sposób republikański musi zawierać w sobie istotne instytucjonalne elementy właściwe tak zwanym czystym formom ustrojowym (monarchii, arystokracji, demokracji). Jej ustrój musi być zatem ustrojem mieszanym. To natomiast, w jakiej postaci i proporcji owe elementy miałyby współwystępować, zależy już od konkretnego historycznego ukształtowania danej wspólnoty.

Sohrab AHMARI
Niezerwana nić. Czy Bóg potrzebuje polityki?
Jak biskup Hippony oceniłby naszą sytuację? Z pewnością znalazłby na współczesnym Zachodzie „zgromadzenie rozumnych istot połączonych wspólną zgodą co do przedmiotu ich miłości”, a mianowicie umiłowanie nieskrępowanej wolności osobistej i bogactwa.

Janusz PYDA OP
Tylko Bóg czyni cuda
Fakt, że Bóg jako stwórca świata jest wobec niego transcendentny, czyli całkowicie inny i różny, umożliwia czynienie cudów, czyli szczególnych ingerencji w stworzone dzieło.