Prof. Ryszard LEGUTKO: O upadku inteligencji Prof. Ryszard LEGUTKO: O upadku inteligencji
Prof. Ryszard LEGUTKO

Prof. Ryszard LEGUTKO

O upadku inteligencji

Sądziłem kiedyś, że polska inteligencja przetrwa, ale pomyliłem się. Przeceniłem wpływ „Solidarności” na zachowania naszych elit, nie zauważyłem przyrodzonego polskiej klasie intelektualnej połączenia pychy i poddaństwa.

Eliezer YUDKOWSKY: Siła inteligencji Eliezer YUDKOWSKY: Siła inteligencji
Eliezer YUDKOWSKY

Eliezer YUDKOWSKY

Siła inteligencji

Niedocenienie inteligencji pociąga za sobą niedoszacowanie potencjalnej potęgi sztucznej inteligencji.

Rafał WOŚ: Pięć warunków lepszej debaty polskiej Rafał WOŚ: Pięć warunków lepszej debaty polskiej
Rafał WOŚ

Rafał WOŚ

Pięć warunków lepszej debaty polskiej

Polska jest zbyt dużym krajem, by zdać się jedynie na import myśli z zagranicy. Trzeba nam żywej, oryginalnej i nieoczywistej debaty publicznej. Oto kilka sposobów, jak pójść (albo przynajmniej zacząć iść) w tym właśnie kierunku.

Jan ROKITA: Intelektualiści na służbie Jan ROKITA: Intelektualiści na służbie
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Intelektualiści na służbie

„Solidarność” wciągnęła do polityki, a także na jej obrzeża całe tabuny profesorów i artystów, którzy jednak wkrótce potem stali się bardziej kulą u nogi polskiej polityki aniżeli jakimś ożywczym źródłem jej autorefleksji i publicznej debaty.

Jarosław OBREMSKI: Nie pozwólmy ukraść dobra wspólnego Jarosław OBREMSKI: Nie pozwólmy ukraść dobra wspólnego
Jarosław OBREMSKI

Jarosław OBREMSKI

Nie pozwólmy ukraść dobra wspólnego

Władza samorządowa jak każda podlega krytyce, a ministerstwo nie może być niemową, kiedy samorządy, często nawet kierując się dobrymi intencjami, czynią krzywdę kulturze. Jednocześnie ministerstwa odpowiedzialne za edukację, kulturę czy naukę mają szczególną powinność przedkładania dobra wspólnego nad polityczność.

Jarosław OBREMSKI: Siedem grzechów głównych Jarosław OBREMSKI: Siedem grzechów głównych
Jarosław OBREMSKI

Jarosław OBREMSKI

Siedem grzechów głównych

Prawicowi świętoszkowie w gębie bez przełożenia na życie prywatne i cierpiący za miliony lewicowcy, którzy w życiu realnym pogardzają ludźmi pracy fizycznej. Dodać należy nadmierną troskę o własne wzbogacenie, i to kosztem budżetu państwa czy organizacji pożytku publicznego. Wystarczy przypomnieć niektóre prywatyzacje. Elity bez świadectwa życia nikogo nie przekonają, mogą tylko manipulować lub zastraszać ośmieszeniem.

Jerzy RAKOWIECKI: Pamiętnik inteligenta Jerzy RAKOWIECKI: Pamiętnik inteligenta
Jerzy RAKOWIECKI

Jerzy RAKOWIECKI

Pamiętnik inteligenta

Każdy z nas, każdy miał kiedyś swoją „Ikwę srebrną falą płynącą” i swoją „Dolinę Issy”. Ale prędzej czy później roztopią się śniegi wszystkich, nawet Franciszków Villonów i staną się po prostu… niegdysiejsze. Więc nie płaczę nad rozlanym dawno mlekiem, ja w ogóle nie płaczę. Co najwyżej próbuję się tylko uśmiechnąć nieśmiało, jak Chmielewski, kącikiem ust i – Wio! Wiśta wio – w tę moją podróż dookoła świata, który przeminął. Nie, ten świat zapadł się, tak jak zapada się wszystko, gdy trzęsie się ziemia.

Krzysztof ZANUSSI, Piotr ZAREMBA: Dobro ma swoją cenę Krzysztof ZANUSSI, Piotr ZAREMBA: Dobro ma swoją cenę
Krzysztof ZANUSSIPiotr ZAREMBA

Krzysztof ZANUSSI
Piotr ZAREMBA

Dobro ma swoją cenę

Z Polski może wyjść coś mądrego, co pomoże Zachodowi wyplątać się z jego błędów. Nie wyśmiewam słów premiera Morawieckiego o rechrystianizacji Europy. O tym wcześniej mówił Jan Paweł II. Tylko chciałbym za tym widzieć myśl, przesłanie. Coś, co uwolni nas od fałszywego, iluministycznego zastoju. Ale co nie będzie też populizmem, wyrazem naszej megalomanii – mówi Krzysztof ZANUSSI w rozmowie z Piotrem ZAREMBĄ.

Jan ROKITA: Upadek Ikara Jan ROKITA: Upadek Ikara
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Upadek Ikara

Potężna presja współczesnej kultury skłania nas, abyśmy pozwalali prowadzić się uczuciom i namiętnościom. Tego uczą teraz szkoła, kino, teatr i reklama, to powtarzają ciągle „gwiazdy” w mediach, tego wymaga dzisiejsza forma polityki, żywiącej się jedynie rozbudzaniem namiętności. Wiek Oświecenia się już skończył. A wraz z nim zamknęła się także epoka myślących i „niepokornych” inteligentów.

Jan MACIEJEWSKI: Inteligencja stanu wyjątkowego Jan MACIEJEWSKI: Inteligencja stanu wyjątkowego
Jan MACIEJEWSKI

Jan MACIEJEWSKI

Inteligencja stanu wyjątkowego

W wojnie wykształciuchów z chamami dokonał się bunt mas – udało im się narzucić swój język elitom. Pierwszą ofiarą wojny o godność jest zdrowy rozsądek. Niebezpiecznie zaczęły znikać miejsca, w których toczyć się może spokojna, wolna od plemiennych emocji dyskusja.

Czesław BIELECKI: Czy można budować inteligentne państwo bez projektu? Czesław BIELECKI: Czy można budować inteligentne państwo bez projektu?
Czesław BIELECKI

Czesław BIELECKI

Czy można budować inteligentne państwo bez projektu?

Spójrzmy na polską politykę, polskie sądownictwo, polskie prawodawstwo, polską administrację i polskie wojsko po blisko trzydziestu latach niepodległości. W sferze publicznej większość faktów, wydarzeń i decyzji jest nieinteligentnie pomyślana. Niezdarnie i nie w terminie zrealizowana. Tam, gdzie przestaje działać pieniądz, wpadamy w próżnię czasową. Obietnice – tak, ale rozliczenia już nie. A przecież, powtarzam od lat, to czas jest pieniądzem polityki. Nie pomoże sztuczna inteligencja tam, gdzie braknie naszej – ludzkiej. Bez inteligentnych pomysłów, idei, projektów żaden wehikuł czasu nie przeniesie nas z półperyferii do tworzących się centrów cywilizacji.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Upadek polskiej inteligencji Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Upadek polskiej inteligencji
Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Upadek polskiej inteligencji

Jeśli inteligencja pragnęła swego czasu zastąpić rolę szlachty w polskim społeczeństwie, to dziś wyraźnie zapomina ona o zasadzie „szlachectwo zobowiązuje”. W jednym inteligencja dzisiejsza przypomina dawną szlachtę, a właściwie jej najgorsze obyczaje: w pieniactwie.

Piotr LEGUTKO: Czas na burzę mózgów Piotr LEGUTKO: Czas na burzę mózgów
Piotr LEGUTKO

Piotr LEGUTKO

Czas na burzę mózgów

Inteligencja zastygła w geście i rytuale sprzed lat, niczym w chocholim tańcu. Zaczyna niebezpiecznie przypominać sektę zamykającą się na świat zewnętrzny, żyjącą groteskowym mitem o swojej wyjątkowości. Mówimy o elicie społecznej powstałej na zasadzie dziedziczenia lub kooptacji, trzymającej pakiet kontrolny w kulturze, mediach i na uniwersytetach. I to środowisko zajęte jest dziś głównie obroną owego pakietu, a nie pełnieniem roli, która się z nim wiąże.

o.Jacek SALIJ OP: Polska inteligencja na rozdrożach o.Jacek SALIJ OP: Polska inteligencja na rozdrożach
o.Jacek SALIJ OP

o.Jacek SALIJ OP

Polska inteligencja na rozdrożach

Grzechem przeciwko zgodzie narodowej jest dopuszczenie do naszych postaw patriotycznych takich czy innych elementów nacjonalizmu. Z drugiej jednak strony zgodę narodową psuje również odżegnywanie się od patriotyzmu. Również z tej rany inteligencja polska powinna się leczyć.

Michał KŁOSOWSKI: Trzydziestolatkowie odbijają Polskę Michał KŁOSOWSKI: Trzydziestolatkowie odbijają Polskę
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Trzydziestolatkowie odbijają Polskę

Są wkurzeni i niecierpliwi. Przez ostatnie ćwierć wieku nie mieli możliwości rozwoju, jedyną szansą był wyjazd za granicę albo praca poniżej możliwości. Teraz sytuacja się zmieniła, a obecni trzydziestokilkulatkowie odbijają Polskę.

Marek KACPRZAK: Inteligencja to unikanie prostych recept, zwykłych ścieżek, emocji tłumów Marek KACPRZAK: Inteligencja to unikanie prostych recept, zwykłych ścieżek, emocji tłumów
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

Inteligencja to unikanie prostych recept, zwykłych ścieżek, emocji tłumów

Obserwując to, co dzieje się wokół nas, w medialnej przestrzeni internetu, możemy się czuć jak na karnawałowym placu, gdzie każdy zakłada maskę i gdzie z niewiadomych powodów zniesiono wszelkie zasady hierarchii, bariery obyczajowości i kwestię wartości, jaką stanowi inteligencja sama w sobie.

Tomasz ZARYCKI: Jakie elity dla rozwoju Polski? Tomasz ZARYCKI: Jakie elity dla rozwoju Polski?
Tomasz ZARYCKI

Tomasz ZARYCKI

Jakie elity dla rozwoju Polski?

Inteligencja dominuje nad elitami ekonomicznymi i politycznymi. W efekcie, bardziej niż na budowie nowoczesnej gospodarki czy sprawnego państwa wysiłki elit koncentrują się w Polsce na kwestiach kulturowo-tożsamościowych. Czy skupiając się na nich, uda nam się jednak zmienić dotychczasowy model gospodarczy?

Eryk MISTEWICZ: "Wyznaczniki inteligencji" Eryk MISTEWICZ: "Wyznaczniki inteligencji"
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

"Wyznaczniki inteligencji"

Prawdziwa inteligencja z reguły nie daje się namówić na bezrefleksyjną pozytywną opinię o jednej ze stron ideologicznego sporu. Przenosi zresztą spory na poziom niedostępny dla maluczkich. Myślę o mojej ulubionej pani profesor, o której dziś prawica mówi, że – uwaga: brzydkie słowo – sfiksowała, a ona, cóż, po prostu jest sobą. Jest wolna.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam