.Każdy z nas, Polaków wie, czym jest Niepodległość. Przecież uczymy się tego od najmłodszych lat: Niepodległość to Polska. To po prostu wolność, to wspólne działanie, nawet w obliczu sporu, jak w 1918 roku Dmowski i Piłsudski.

Na Wszystko Co Najważniejsze chcemy opowiedzieć o Niepodległej w taki właśnie sposób - poprzez oddanie głosu różnym, z pozoru, tożsamościowym narracjom tworzącym Polskę w 100 lat po wydarzeniach 1918 roku. Tylko wtedy dowiemy się, co nie tyle nas dzieli ale łączy, co sprawi że 11 listopada 2018 roku będziemy chcieli wspólnie świętować, ciesząc się z bycia razem i tworzenia wspólnoty.

Chcemy więc po pierwsze zapytać o Polskę Pokolenie Niepodległości. Naszych pradziadków i prababcie, którzy urodzili się w roku niepodległości. Odpowiedzi na pytanie o sposób wspólnego przeżywania niepodległości chcemy szukać w pracach i wspomnieniach twórców Niepodległej, starając się znaleźć w nich klucz do naszej wspólnej przyszłości. To we wspomnieniach, zwłaszcza zapisanych, tych dla których rok 1918 był początkiem wszystkiego, szukać możemy tropów, wyznaczających ścieżkę dla Polski.

Niepodległa 2018 to miejsce zatrzymania się wokół tego, co ma szansę nas połączyć.

Po drugie spróbujemy znaleźć odpowiedź kim jest współczesny Polak, co znaczy dla niego 100-lecie niepodległości i jak powinniśmy je świętować. W tym celu oddamy łamy Wszystko Co Najważniejsze liderom społecznym i ekspertom, którzy poprzez swoją pracę budują nasze wspólne dobro i przyszłość.

I w końcu, last but not least, chcemy spojrzeć w przyszłość. Spróbować wymyślić Polskę w 2118 roku, spojrzeć w oblicza Polaków tamtego czasu i zapytać ich, czy znajdują w obchodach 1918 roku mianownik, określający ich samych. Spojrzeć z boku by dowiedzieć się, czy działamy dla przyszłości kraju, w którym żyjemy i co powinniśmy zrobić by w przyszłości świętować 200 lat Niepodległej.

Otwieramy więc pole do dyskusji, mądrego sporu nad kształtem Polski. Miejsca wymiany idei na rzecz naszego dobra wspólnego – Polski.

Te trzy elementy będą konstytuowały projekt #Niepodległa2018. Zapraszamy do współpracy!

Michał Kłosowski

Michał KŁOSOWSKI

Zdjęcie okładkowe wpisu Prof. Michał KLEIBER: 11 listopada. Rocznica, która wzmacnia naszą wspólnotę

11 listopada. Rocznica, która wzmacnia naszą wspólnotę

Tylko silna obywatelska wspólnota – wzorem tak przecież bardzo przed ponad stu laty zróżnicowanego społeczeństwa wychowanego w trzech zaborach - jest w stanie skuteczne rozwiązywać problemy, które pojawiają się przed nami dzisiaj i niestety z pewnością pojawić się będą przed nami także w przyszłości.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Naród, który stale się odradza

Naród, który stale się odradza

Umiłowanie wolności jest w Polsce szczególnie silne, jeśli zważyć, jak długo tej wolności Polakom brakowało w ostatnich dwóch stuleciach.

Przemysław PREKIEL: Nie blokujmy marszu, organizujmy własny

Nie blokujmy marszu, organizujmy własny

Dlaczego lewica nie mogłaby zorganizować własnego Marszu Niepodległości i uwypuklić w nim tego, co dla środowiska najcenniejsze – niepodległości, spra...

Roland MASZKA: Matematyka niepodległości

Matematyka niepodległości

Jednym z ciekawszych pomysłów jest połączenie maratonu i matematyki. Uczniowie rozwiązują zadania matematyczne całą noc.

Ewa CZACZKOWSKA: Prymas dla Niepodległej

Prymas dla Niepodległej

Komuniści dążyli metodycznie do zniszczenia tożsamości narodowej Polaków, zniszczenia pamięci historycznej, tradycji, wartości, które wynikały z chrze...

Piotr LEGUTKO: Terapia historią

Terapia historią

Opowiedzmy swoją historię, by dowiedzieć się, kim jesteśmy.

Prof. Eryk ŁON: O patriotyzmie gospodarczym

O patriotyzmie gospodarczym

Byłoby wielkim sukcesem gdyby z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przeszła dyskusja o potrzebie promowania i wdrażania ide...

Jan KOWALSKI: Niepodległa dla wszystkich

Niepodległa dla wszystkich

Rozpoczyna się odliczanie do wielkiej rocznicy, takiej, której świadkami możemy być tylko raz w życiu – stulecia odzyskania przez Polskę niepodległośc...

Romuald LAZAROWICZ: Fajterki. W hołdzie paniom podziemnym

Fajterki.
W hołdzie paniom podziemnym

Panowie zwykle są bardziej widoczni, ich działania bardziej spektakularne, ale bez pań i ich ciężkiej pracy podziemie byłoby po prostu niemożliwe.

Romuald LAZAROWICZ: Tęsknota za nieznanym dziadkiem

Tęsknota za nieznanym dziadkiem

Prezydent Lech Kaczyński przyznał mu Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, a data śmierci jego i współtowarzyszy co roku przypominana jest jako Dzień...

Katarzyna ZAWODNA: Zrozumieć młode pokolenie

Zrozumieć młode pokolenie

Tylko te firmy, które rozumieją, że młode pokolenie jest jedną ze stron w dyskusji i wsłuchują się w jego głos, mają szansę na uwolnienie drzemiącego ...

Małgorzata NIEZABITOWSKA: W twoim kraju wojna! Francuski łącznik

W twoim kraju wojna!
Francuski łącznik

Znaleźliśmy się w pierwszym tygodniu „wojny”. Obowiązywał, jak mówiliśmy żartobliwie, czerwony alert, czyli już na serio stan najwyższego zagrożenia.