Agresja
Putina

Kandydaci na Prezydenta Francji 2022. Stosunek kandydatów do Polski

Kandydaci na Prezydenta Francji 2022.
Stosunek kandydatów do Polski

Rada Konstytucyjna zatwierdziła listę kandydatów w wyborach prezydenckich, które odbędą się 10 i 24 kwietnia 2022 roku.

Laurent Fabius, prezes Rady Konstytucyjnej, przedstawił listę kandydatów, którzy uzyskali niezbędną do kandydowania liczbę wsparcia wybranych wcześniej samorządowców i polityków. Po uzyskaniu 500 podpisów (“parrainage”) na liście kandydatów na prezydenta Francji znalazło się 12 osób. Oto kandydaci na Prezydenta Francji 2022 – ich krótka charakterystyka oraz stosunek kandydatów w wyborach prezydenckich we Francji do Polski.

1. Emmanuel Macron – urzędujący prezydent, faworyt wyścigu prezydenckiego, liberalne, proeuropejskie centrum. Stosunek do Polski wypadkową stanowisk Unii Europejskiej.

2. Éric Zemmour – pisarz, publicysta, założyciel partii Reconquéte. Zrozumienie dla Polski i Węgier, wielokrotne głosy wsparcia dla polityki rządu PiS [LINK].

3. Marine Le Pen – kontynuatorka pracy ojca, założyciela Frontu Narodowego, skrajna prawica. Na stosunek do Polski i krajów Europy Centralnej wpływają związki z Rosją Władimira Putina.

Marine Le Pen Władimir Putin

4. Jean-Luc Mélenchon – skrajna populistyczna lewica spod znaku Francji Niepokornej. Na stosunek do Polski i krajów Europy Centralnej wpływają bardzo silne związki z Rosją Władimira Putina.

5. Valérie Pécresse – wybrana w prawyborach reprezentantka Republikanów. Stosunek do Polaki i krajów Europy Centralnej pochodny relacji Republikanów, chłodny i neutralny. Valérie Pécresse studiowała w Rosji, co jednak nie przejawia się t.zw. rusofilstwem.

6. Yannick Jadot – przedstawiciel ugrupowań ekologicznych, wybrany w prawyborach. Stosunek do Polski i krajów Europy Centralnej zrównoważony, kandydat bierze udział w protestach przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę.

7. Anne Hidalgo – socjalistyczna mer Paryża. Stosunek do Polski i krajów Europy Centralnej pochodny fascynacji Rosją Władimira Putina oraz poziomu respektowania “rządów prawa” w tych krajach.

8. Fabien Roussel – skrajna lewica, kandydat Francuskiej Partii Komunistycznej. Startuje po raz pierwszy. Stosunek do Polski i krajów Europy Centralnej pochodny fascynacji Rosją Władimira Putina.

Kandydaci w wyborach prezydenckich we Francji 2022 r.

9. Philippe Poutou – założyciel Nowej Partii Antykaptalistycznej, skrajna lewica. Na stosunek do Polski i krajów Europy Centralnej wpływają związki z Rosją Władimira Putina.

10. Nathalie Arthaud – trockistka, skrajna lewica, po raz trzeci startuje w wyborach prezydenckich. Stosunek do Polski i krajów Europy Centralnej pochodny fascynacji Rosją Władimira Putina.

11. Nicolas Dupont-Aignan – założyciel partii Powstań Francjo, skrajna prawica. Na stosunek do Polski i krajów Europy Centralnej nakłada się fascynacja Rosją Władimira Putina.

12. Jean Lassalle – centrysta, kolejny już raz próbuje przekroczyć 1,5% poparcia. Stosunek do Polski i krajów Europy Centralnej pochodny fascynacji Rosją Władimira Putina.

Kandydaci na Prezydenta Francji 2022: najnowszy sondaż IFOP Presidentielle 2022

Oprac. AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 marca 2022
Przejdź do paska narzędzi Wyloguj się