Prof. Marek KORNAT: Poczdamska lekcja historii
Prof. Marek KORNAT

Prof. Marek KORNAT

Poczdamska lekcja historii

Teza historyków doby PRL o „wielkim zwycięstwie”, jakie odnosiła Polska w Poczdamie dzięki poparciu ZSRR, nie ma oparcia w rzeczywistości.

Marek KLECEL: Sybir. Największe więzienie świata
Marek KLECEL

Marek KLECEL

Sybir. Największe więzienie świata

Rola Syberii kształtowała się stopniowo od XVIII w. Sybir był dla represyjnych władz rosyjskich bardzo efektywnym rozwiązaniem ustrojowym.

Ewa K. CZACZKOWSKA, Tomasz WIŚCICKI: Dlaczego zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę?
Ewa K. CZACZKOWSKATomasz WIŚCICKI

Ewa K. CZACZKOWSKA
Tomasz WIŚCICKI

Dlaczego zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę?

Kościół świadczący o Chrystusie był przez totalitarną władzę postrzegany jako zagrożenie dla niej. Najzupełniej słusznie, choć zagrożenie dla komunizmu stanowił on w zupełnie inny sposób, niż wydawało się ideologom marksizmu i pragmatykom władzy. Ksiądz Jerzy Popiełuszko zwalczany był przez komunistów jako polityczny przeciwnik – zginął jako świadek Chrystusa.

Karol NAWROCKI: Kto nie z nimi, ten faszysta
Karol NAWROCKI

Karol NAWROCKI

Kto nie z nimi, ten faszysta

Władze Federacji Rosyjskiej konsekwentnie zakłamują przeszłość, by znaleźć w niej usprawiedliwienie dla swej obecnej agresywnej polityki. W tej mistyfikacji kluczowa jest Polsk.

Elizabeth SPALDING: Komunistom udało się pomieszać nam pojęcia
Elizabeth SPALDING

Elizabeth SPALDING

Komunistom udało się pomieszać nam pojęcia

Musimy bronić tego, co jest prawdziwe i rzeczywiste, ujawniając to, co opiera się na kłamstwach i ignorancji oraz dezinformacji i propagandzie. – pisze Elizabeth SPALDING

Prof. Stéphane COURTOIS: Lenin. Wynalazca totalitaryzmu
Prof. Stéphane COURTOIS

Prof. Stéphane COURTOIS

Lenin. Wynalazca totalitaryzmu

Chociaż światowy system komunistyczny załamał się w latach 1989-1991, wciąż znajdujemy przykłady leninowskiej potęgi w różnych krajach, w których nadal działają partie komunistyczne, a ślady jego myśli nadal pojawiają się w debacie publicznej nawet dzisiaj: w czasach, w których pojawił się nowy totalitaryzm, zapoczątkowany w 1979 roku islamistyczną rewolucją ajatollaha Chomeiniego.

Andrzej W. KACZOROWSKI: Narodziny Duszpasterstwa Rolników
Andrzej W. KACZOROWSKI

Andrzej W. KACZOROWSKI

Narodziny Duszpasterstwa Rolników

Kościół i wspierane przezeń rolnictwo indywidualne rozsadzające system PRL od początku były postrzegane przez komunistów jako dwie główne siły antyustrojowe.

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Polska, czyli unikalność kwalifikowana
Prof. Jacek HOŁÓWKA

Prof. Jacek HOŁÓWKA

Polska, czyli unikalność kwalifikowana

Po upadku komunizmu najpierw stworzyliśmy społeczeństwo obywatelskie, a następnie je zadusiliśmy. Cała oficjalna polityka jest fasadowa, deklaratywna i oparta na fikcji liberalnego państwa dobrobytu.

Aleksander LASKOWSKI: Krzysztof Penderecki. Sacrum i awangarda
Aleksander LASKOWSKI

Aleksander LASKOWSKI

Krzysztof Penderecki.
Sacrum i awangarda

Tworząc dzieła sakralne i prezentując je w komunistycznej Polsce, Krzysztof Penderecki włączał się czynnie w działalność społeczną i polityczną, która doprowadziła do obalenia komunizmu.

Benedict ROGERS: Ludobójstwo Ujgurów. Nazywajmy to zgodnie z prawdą
Benedict ROGERS

Benedict ROGERS

Ludobójstwo Ujgurów.
Nazywajmy to zgodnie z prawdą

Od 2017 roku w setkach obozów w Sinciangu przetrzymywanych jest ponad milion Ujgurów, Kazachów i innych osób należących do mniejszości muzułmańskich. Niektóre źródła podają, że liczba zatrzymanych wynosi nawet 2–3 mln.

Wydanie 494 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 494 Wszystko co Najważniejsze

Nie minęło wiele czasu: zaledwie trzydzieści lat temu, we wrześniu 1993 roku, ostatni rosyjski żołnierz wyszedł z Polski. To dziwna rocznica, bliska i odległa jednocześnie. Rosyjska wojna na Ukrainie sprawiła, że echa spraw zdawać by się mogło odległych i zamkniętych, powróciły. Historia się nie skończyła.

Jan PARYS: Jak doszło do wycofania wojsk rosyjskich z Polski w 1993 r.?
Jan PARYS

Jan PARYS

Jak doszło do wycofania wojsk rosyjskich z Polski w 1993 r.?

Rosjanie podczas negocjacji próbowali narzucić Polsce takie warunki, jakie niegdyś narzucili Finlandii, oznaczające de facto niepełną suwerenność. Starali się wymusić rozwiązania, które pozbawiłyby Polskę swobody w dziedzinie polityki zagranicznej i spraw bezpieczeństwa.

Petr HLAVÁČEK: Ukraina jak Czechosłowacja w 1968 roku?
Petr HLAVÁČEK

Petr HLAVÁČEK

Ukraina jak Czechosłowacja w 1968 roku?

Uważam za cokolwiek irytujące utożsamianie rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku z sowiecką inwazją na Czechosłowację w roku 1968. Czasami taką paralelę stosują sami Ukraińcy, by „przeciętnym” Czechom ułatwić zrozumienie, jak rażącego naruszenia prawa międzynarodowego dopuszcza się Rosja.