
Barbara FEDYSZAK-RADZIEJOWSKA
Rolnicza „Solidarność”. Wspólnota „religii i gniewu z przeszłości”
Czy dzisiaj, pamiętając prawie wyłącznie o Sierpniu 1980 i o pracowniczych protestach, jesteśmy wierni prawdzie o przeszłości?

Prof. Stéphane COURTOIS
Rosyjska twarz komunizmu. Przemoc, terror i niewola
Dlaczego współczesny komunizm, który pojawił się w 1917 roku, prawie natychmiast przekształcił się w krwawą dyktaturę, a następnie w zbrodniczy reżim?

Prof. Jacek HOŁÓWKA
Polska, czyli unikalność kwalifikowana
Po upadku komunizmu najpierw stworzyliśmy społeczeństwo obywatelskie, a następnie je zadusiliśmy. Cała oficjalna polityka jest fasadowa, deklaratywna i oparta na fikcji liberalnego państwa dobrobytu.

Aleksander LASKOWSKI
Krzysztof Penderecki. Sacrum i awangarda
Tworząc dzieła sakralne i prezentując je w komunistycznej Polsce, Krzysztof Penderecki włączał się czynnie w działalność społeczną i polityczną, która doprowadziła do obalenia komunizmu.

Benedict ROGERS
Ludobójstwo Ujgurów. Nazywajmy to zgodnie z prawdą
Od 2017 roku w setkach obozów w Sinciangu przetrzymywanych jest ponad milion Ujgurów, Kazachów i innych osób należących do mniejszości muzułmańskich. Niektóre źródła podają, że liczba zatrzymanych wynosi nawet 2–3 mln.

Andrzej KOŁODZIEJ
Spółki joint venture. Jak po 1989 r. Rosja próbowała utrzymać kontrolę nad Polską
Zgoda na utworzenie polsko-rosyjskich spółek joint venture absolutnie zamknęłaby starania Polski o wejście do NATO.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 494 Wszystko co Najważniejsze
Nie minęło wiele czasu: zaledwie trzydzieści lat temu, we wrześniu 1993 roku, ostatni rosyjski żołnierz wyszedł z Polski. To dziwna rocznica, bliska i odległa jednocześnie. Rosyjska wojna na Ukrainie sprawiła, że echa spraw zdawać by się mogło odległych i zamkniętych, powróciły. Historia się nie skończyła.

Jan PARYS
Jak doszło do wycofania wojsk rosyjskich z Polski w 1993 r.?
Rosjanie podczas negocjacji próbowali narzucić Polsce takie warunki, jakie niegdyś narzucili Finlandii, oznaczające de facto niepełną suwerenność. Starali się wymusić rozwiązania, które pozbawiłyby Polskę swobody w dziedzinie polityki zagranicznej i spraw bezpieczeństwa.

Łukasz KAMIŃSKI
Praska Wiosna 1968 r. Następstwa sierpniowej inwazji
Można zaryzykować tezę, że tragedia Czechosłowacji w 1968 r. uchroniła później Polskę przed podobnym losem.

Petr HLAVÁČEK
Ukraina jak Czechosłowacja w 1968 roku?
Uważam za cokolwiek irytujące utożsamianie rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku z sowiecką inwazją na Czechosłowację w roku 1968. Czasami taką paralelę stosują sami Ukraińcy, by „przeciętnym” Czechom ułatwić zrozumienie, jak rażącego naruszenia prawa międzynarodowego dopuszcza się Rosja.

Jan ROKITA
Samorząd terytorialny i jego wrogowie
Samorząd terytorialny – to w gruncie rzeczy jedyny doniosły i względnie trwały wkład, jaki w kształt ustrojowy Rzeczypospolitej wniosła myśl polityczna obozu solidarnościowego.

Krzysztof SZUJECKI
Gest Kozakiewicza. Sport i polityka
Władysław Kozakiewicz, jeden z najwybitniejszych w historii polskich tyczkarzy, któremu kontuzja odebrała szansę na wysoką pozycję na olimpiadzie w Montrealu w 1976 r., pojechał na igrzyska olimpijskie do Moskwy w roli faworyta. I nie zawiódł kibiców w kraju, sięgając po złoto, ale dla poprawy samopoczucia Polaków zrobił o wiele więcej. Właśnie mijają 43 lata od pokazania Wielkiemu Bratu z Moskwy tzw. „gestu Kozakiewicza”.

Alain BESANÇON
Leszek Kołakowski. Jeden z ostatnich swego pokolenia
Leszek Kołakowski jawi się jako myśliciel niezwykle elegancki. Mógłby przypaść do gustu francuskiej publiczności.

Jan PARYS
Losy Kościoła, losy narodu
Kościół swoją obecnością podczas rokowań z komunistami brał odpowiedzialność za dobre i złe skutki porozumień Okrągłego Stołu.

Prof. Maria GINTOWT-JANKOWICZ
O odrodzeniu służby cywilnej
Byliśmy pionierami, działającymi w nieustannie zmieniającym się otoczeniu i pod silną presją czasu – pisze Maria GINTOWT-JANKOWICZ.

Barbara KLICH-KLUCZEWSKA
Czy „Solidarność” była kobietą?
Kogo symbolizuje dziś Anna Walentynowicz na okładce „Time”? Silną aktywistkę czy raczej matkę Polkę? I co to ma wspólnego z doświadczeniem oporu politycznego?

Tomasz BALBUS
Podpułkownik Ludwik Marszałek „Zbroja”
Na temat podpułkownika Ludwika Marszałka „Zbroi”, działacza organizacji NIE i WiN, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Tomasz Balbus.

Tomasz LESZKOWICZ
Katyń jako element pamięci antysystemowej w LWP
Wojsko w systemie komunistycznym spełniało funkcję indoktrynacyjną, wtłaczając do głowy żołnierzy m.in. propagandową wizję historii.

Jolanta KRYSOWATA-ZIELNICA
Repatriacja czy nowe osadnictwo. Zadanie demograficzne państwa i gminy
Repatriacja to także koszt, choć niefinansowy: praca ludzi, urzędników. Dokumenty, praca, edukacja, „załatwianie spraw” urzędowych.

Prof. Rafał ŁATKA
Wielka Nowenna kardynała Stefana Wyszyńskiego
Kardynał Wyszyński ataki władz na niego traktował jako jasny sygnał, że postępuje słusznie, działając w interesie Kościoła i społeczeństwa.