Karol NAWROCKI: Noc stanu wojennego
Karol NAWROCKI

Karol NAWROCKI

Noc stanu wojennego

41 lat temu komunistyczna junta wyprowadziła czołgi na ulice polskich miast. Dziś przywracamy godność ofiarom, a zbrodniarzom wysyłamy jasny sygnał: nie możecie spać spokojnie.

Elżbieta KOWALCZYK: Komuniści w Warszawie. Działalność Komitetu Warszawskiego KPRP/KPP (1918–1938)
Elżbieta KOWALCZYK

Elżbieta KOWALCZYK

Komuniści w Warszawie.
Działalność Komitetu Warszawskiego KPRP/KPP (1918–1938)

Monografia Komuniści w Warszawie. Działalność Komitetu Warszawskiego KPRP/KPP (1918–1938) opowiada historię zawodowych funkcjonariuszy, organizatorów i koordynatorów partii komunistycznej w Warszawie oraz grup robotników, zwykłych jej członków, którzy dali się uwieść ideologii zapowiadającej nową, lepszą i sprawiedliwszą rzeczywistość. 

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Kapitalizm – system o dwóch twarzach
Prof. Jacek HOŁÓWKA

Prof. Jacek HOŁÓWKA

Kapitalizm – system o dwóch twarzach

Istnieją dwie wersje kapitalizmu: nieprzejednana i pojednawcza. Pierwsza służy walce klas i sprzyja spekulantom. Druga pomniejsza znaczenie rynku, ale aktywizuje rozliczne ludzkie uzdolnienia i zainteresowania. Każda jest związana z inną koncepcją rynku – pisze prof. Jacek HOŁÓWKA

Sohrab AHMARI: Archipelag GUŁag zachodniej cywilizacji
Sohrab AHMARI

Sohrab AHMARI

Archipelag GUŁag zachodniej cywilizacji

Czy to możliwe, żeby liberalny Zachód, sprowadziwszy wolność do legalizmu oraz braku naturalnych i tradycyjnych barier, również nie był wolny, tylko w inny sposób?

Abp Fulton J. SHEEN: Komunizm i sumienie Zachodu
Abp Fulton J. SHEEN

Abp Fulton J. SHEEN

Komunizm i sumienie Zachodu

Rozwój filozofii komunizmu, a do pewnego stopnia również wybuch rewolucji komunistycznej, obciąża sumienie świata zachodniego.

Prof. Renato CRISTIN: Długi cień komunizmu. Ukraina, Rosja, Putin, KGB i wojna
Prof. Renato CRISTIN

Prof. Renato CRISTIN

Długi cień komunizmu.
Ukraina, Rosja, Putin, KGB i wojna

Współczesna Rosja została zbudowana na strukturze sowieckich służb specjalnych. Wojna na Ukrainie jest pierwszą (i miejmy nadzieję ostatnią) zakrojoną na szeroką skalę agresją militarną postradzieckiej Rosji.

Josef MLEJNEK jr: Triumf nad komunizmem, który zamienił się w nowe więzienie
Josef MLEJNEK jr

Josef MLEJNEK jr

Triumf nad komunizmem, który zamienił się w nowe więzienie

„Wolność, wolność!”, rozlegało się na Placu Wacława i na Letnej jesienią 1989 roku, ale w wyjątkowej atmosferze pokoju, zbliżenia i współpracy, w czym wielu dostrzegło wpływ nowo kanonizowanej czeskiej księżniczki z XIII wieku. Ale ilu protestujących naprawdę tęskniło za wolnością, a ilu za standardem życia, który widzieli w zachodnich magazynach lub filmach? Dziś wydaje się, że odsetek członków tej drugiej grupy był znacznie większy, niż mógłby przypuszczać zewnętrzny obserwator w tamtym czasie.

Juraj MARUŠIAK: Idea komunizmu nigdy nie zdobyła poparcia wśród narodów Europy Środkowej i Wschodniej
Juraj MARUŠIAK

Juraj MARUŠIAK

Idea komunizmu nigdy nie zdobyła poparcia wśród narodów Europy Środkowej i Wschodniej

Opinia publiczna w Czechosłowacji w odniesieniu do okupacji tego kraju przez wojska Układu Warszawskiego była przeważnie prosowiecka, co było związane z pozytywnym obrazem Rosji w znacznej części społeczeństw słowackiego i czeskiego jeszcze z okresu odrodzenia narodowego w XIX wieku. Inaczej było w Polsce, która zawsze charakteryzowała się specyficznym poziomem wrogości wobec swojego wschodniego sąsiada.

Piotr POPIOŁEK: Jan Paweł II i kapitalizm
Piotr POPIOŁEK

Piotr POPIOŁEK

Jan Paweł II i kapitalizm

Papież przestrzega w encyklice, by w dobie porażki komunizmu wystrzegać się „radykalnej ideologii kapitalizmu”, w której dominuje wiara, że wszelkie problemy zostaną rozwiązane w „swobodnej grze sił rynkowych”.

Łukasz KAMIŃSKI, Grzegorz MAJEWSKI, Petr BLAŽEK: Ponad granicami. Historia Solidarności Polsko-Czechosłowackiej
Grzegorz MAJEWSKIŁukasz KAMIŃSKIPetr BLAŽEK

Grzegorz MAJEWSKI
Łukasz KAMIŃSKI
Petr BLAŽEK

Ponad granicami. Historia Solidarności Polsko-Czechosłowackiej

Ponad granicami. Historia Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. I jedno ze spotkań: przy pięknej pogodzie spotkali się z jednej strony Václav Havel, Marta Kubišová, Jiří Bednář i Tomáš Petřivý, a z drugiej Jacek Kuroń, Adam Michnik, Jan Lityński i Antoni Macierewicz. Ten ostatni spóźnił się, chcąc zebranym pokazać świeżo wydrukowany numer Głosu.

Prof. Małgorzata GMURCZYK-WROŃSKA: Upadek dynastii Romanowów. Nieodrobiona lekcja zapomnienia
Prof. Małgorzata GMURCZYK-WROŃSKA

Prof. Małgorzata GMURCZYK-WROŃSKA

Upadek dynastii Romanowów. Nieodrobiona lekcja zapomnienia

Zbrodnia wymordowania rodziny Romanowów stała się w Rosji Sowieckiej publiczną tajemnicą. Bolszewicy robili wszystko, by tę zbrodnię ukryć, karali więzieniem za mówienie o niej. Większość Rosjan bała się poruszać temat losów rodziny carskiej. W 1976 r. geolog Aleksander Awdonin razem z pisarzem Gelim Riabowem przystąpili do poszukiwań w okolicy Jekaterynburga. W 1979 roku w okolicy miasta odnaleźli trzy czaszki i kości. Z uwagi na groźbę restrykcji ze strony władz nie upublicznili wyników swoich poszukiwań. Awdonin uczynił to dopiero po upadku ZSRR, w 1991 roku, zawiadamiając Prokuraturę Generalną Federacji Rosyjskiej.

Łukasz KAMIŃSKI: Późna sprawiedliwość. Justice 2.0.
Łukasz KAMIŃSKI

Łukasz KAMIŃSKI

Późna sprawiedliwość.
Justice 2.0.

Symbolicznym dla całego projektu przypadkiem jest wstrząsająca historia Hartmuta Tautza. Ten osiemnastoletni mieszkaniec NRD w 1986 r. postanowił uciec na Zachód przez granicę czechosłowacko-austriacką. 22 metry przed linią demarkacyjną dopadły go specjalnie szkolone psy straży granicznej. Gdy patrol dotarł do ciężko okaleczonego uciekiniera, żołnierze najpierw przeszukali ofiarę i próbowali ją przesłuchać. Dopiero po kilkudziesięciu minutach wezwali ambulans. Młodego człowieka nie udało się uratować. Jego tragiczny los zaprezentowano m.in. w Parlamencie Europejskim, a w miejscu śmierci staraniem PEMC stanął pomnik.