Patryk PALKA: Ateński Związek Morski. Protoplasta NATO
Patryk PALKA

Patryk PALKA

Ateński Związek Morski. Protoplasta NATO

NATO stanowi ewenement w historii stosunków międzynarodowych. Nie jest jednak pierwszą organizacją w dziejach o podobnym charakterze. Pod wieloma względami przypomina Związek Morski – starożytny sojusz greckich polis o wymiarze militarno-politycznym, na którego czele stały Ateny.

Patryk PALKA: Sufrażystki, sufrażetki czy feministki. Kto walczył o prawa wyborcze kobiet?
Patryk PALKA

Patryk PALKA

Sufrażystki, sufrażetki czy feministki.
Kto walczył o prawa wyborcze kobiet?

Mężczyźni walczyli o upowszechnienie praw wyborczych ponad dwa tysiące lat, natomiast kobietom zajęło to zaledwie stulecie. Sufrażystki nie osiągnęłyby jednak tak spektakularnego sukcesu, gdyby nie wcześniejsze zdobycze myśli oświeceniowej i dążenia do demokratyzacji życia politycznego w XVIII i XIX wieku. Trudno wyobrazić sobie zaistnienie tych procesów bez udziału mężczyzn.

Patryk PALKA: Kazimierz IV Jagiellończyk. Siła i stabilizacja w czasie wielkich przetasowań
Patryk PALKA

Patryk PALKA

Kazimierz IV Jagiellończyk. Siła i stabilizacja w czasie wielkich przetasowań

Kazimierz Jagiellończyk władał Polską przez niemal pół wieku (1447–1492). Jego panowanie przypadło na czas wielkich przeobrażeń, podczas których rodziły się nowa Europa i nowy świat. Historycy nazywają umownie drugą połowę XV stulecia przełomem epok, okresem przejścia między średniowieczem a nowożytnością. Istnieje szereg analogii między tamtym momentem dziejów a współczesnością

Patryk PALKA: Mit Napoleona w Polsce
Patryk PALKA

Patryk PALKA

Mit Napoleona w Polsce

Zasadnicze pytanie w związku z funkcjonowaniem mitu napoleońskiego w Polsce nie brzmi: „dlaczego” ani „jak” powstał, ale co w biało-czerwonej legendzie Bonapartego jest faktem, a co ułudą i jakie wnioski z epopei napoleońskiej Polacy mogą wyciągnąć dzisiaj

Prof. Michał BACZKOWSKI: Zaprzepaszczone szanse? Powstanie listopadowe
Prof. Michał BACZKOWSKI

Prof. Michał BACZKOWSKI

Zaprzepaszczone szanse? Powstanie listopadowe

Dominujący w aktualnej historiografii pogląd, że powstanie nie miało żadnych widoków na sukces, jest paradygmatem powszechnie przyjmowanym przez badaczy. A jednak co chwilę pada pytanie: jakie szanse miało powstanie listopadowe? Dlaczego zatem to pytanie jest tak często i tak uporczywie zadawane?

Patryk PALKA: Gen. Stanisław Maczek i jego dywizja – zwycięzcy czasu wojny
Patryk PALKA

Patryk PALKA

Gen. Stanisław Maczek i jego dywizja – zwycięzcy czasu wojny

Tytuł niniejszego tekstu stanowi nawiązanie do eseju Mordechaja Paldiela Bohaterscy Polacy czasu wojny. Pragnę podkreślić w ten sposób szczególny charakter osiągnięć 1. Dywizji Pancernej, której szlak bojowy, prowadzący od zwycięstwa do zwycięstwa, był naznaczony heroizmem i okupiony krwią. Na końcu bohaterskiej drogi czekała kapitulacja III Rzeszy i polska flaga powiewająca nad niemieckim miastem Wilhelmshaven.

Przemysław PREKIEL: Kobiety rewolucji
Przemysław PREKIEL

Przemysław PREKIEL

Kobiety rewolucji

Rewolucja 1905 roku jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski początku XX wieku. O istocie jej znaczenia świadczy fakt, iż wydarzenia z tego czasu upamiętniono na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie pod nazwą „Akcje zbrojne 1904–1908”. Niedocenianą rolę odegrały w niej kobiety, nie tylko pomagając, ale również prowadząc walkę na pierwszej linii – pisze Przemysław PREKIEL.

François d’ALANÇON: Dominik Saski. Od powstania listopadowego do integracji we Francji
François d’ALANÇON

François d’ALANÇON

Dominik Saski. Od powstania listopadowego do integracji we Francji

Znany francuski dziennikarz poświęcił kilka lat na poszukiwania informacji o swoim przodku, Polaku walczącym w powstaniu listopadowym. Dotarł do fascynujących dokumentów i dowiedział się o swoich polskich korzeniach. Jego fascynacja polską historią trwa.

Prof. Krzysztof BRZECHCZYN: Konfederacja warszawska wzorcem tolerancji wyznaniowej
Prof. Krzysztof BRZECHCZYN

Prof. Krzysztof BRZECHCZYN

Konfederacja warszawska wzorcem tolerancji wyznaniowej

Tolerancja wyznaniowa była jednym z elementów wolności szlacheckich stanowiących podstawę ustroju Rzeczypospolitej. O jej stosowaniu więcej bowiem ważyły względy pragmatyczne niż teologiczne.

Monika KRAWCZYK: Izraelici w powstaniu listopadowym
Monika KRAWCZYK

Monika KRAWCZYK

Izraelici w powstaniu listopadowym

Społeczeństwo żydowskie przykładało się do wsparcia rewolucji: w Warszawie powstały specjalne warsztaty, w których żydowscy rzemieślnicy „wzięci w rekwizycję” pracowali na potrzeby armii, szyjąc mundury, buty, produkując oporządzenie etc. Kasy bankierów zasilały skarb w potrzebne fundusze, kosztem i staraniem społeczeństwa żydowskiego zorganizowano lazaret oficerski.

Prof. Arkady RZEGOCKI: Nieprzerwana ciągłość polskiej tradycji
Prof. Arkady RZEGOCKI

Prof. Arkady RZEGOCKI

Nieprzerwana ciągłość polskiej tradycji

Sprowadzenie szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie jest ostatecznym potwierdzeniem faktu, że III RP jest kontynuatorką wielkich polskich tradycji ustrojowo-prawnych, a także doktryny legalizmu, z takim trudem przechowywanej na emigracji.