

Monika KOTLAREK
Jak być szczęśliwym? Albo o tym, czego żałowalibyśmy najbardziej
Niekoniecznie musimy uczyć się tylko i wyłącznie na własnych błędach. Czasem warto spojrzeć na obcych, rodzinę, przyjaciół. Uczyć się obserwować ich i wyciągać odpowiednie wnioski. I mimo że ostateczny krok należy do nas, to czy nie warto jednak uczyć się od mistrzów i pozwolić sobie od czasu do czasu na to, aby być otwartym na świat i doświadczenia uczniem?

Teo VAFIDIS
Kuchnia smaku. Seres. Tu wszystko się zaczęło
Historia gastronomii sięga zamierzchłych czasów. Tymi, którzy odkryli techniki kulinarne, rozwinęli je i wzbogacili, byli Grecy. Dla nich jedzenie to nie tylko zaspokojenie głodu, to także sposób życia, zdrowie, długowieczność, rozrywka, dobre relacje, przyjemność zmysłowa.

Agnieszka MIELCZAREK
Detoks dla opornych
Między 400 a 600 różnych substancji chemicznych w ciele mieszkańca kraju wysokorozwiniętego identyfikują naukowcy. Substancje te pochodzą m.in. z żywności, wdychanego powietrza, używek, chemii użytkowej, farmaceutyków. Czy możemy spróbować się ich pozbyć z naszych organizmów? W jaki sposób?

Jan KUROŃ
Kulinarna ekonomia - teraz! Skończmy z marnowaniem żywności
W kilku polskich miastach powstał ciekawy pomysł. Społeczne lodówki lub miejsca, gdzie mieszkańcy zostawić mogą żywność dla potrzebujących. Genialne w swojej prostocie, jedzenie się nie zmarnuje, a gorzej sytuowani będą mogli skorzystać.

Niklas KÄMPARGÅRD
Żyj jak rolnik. Stwórz własny, w zgodzie z naturą, spokojny świat. Oto jak
Na punkcie tej książki zwariowały mieszczuchy Europy. Marzyciele chcący znaleźć dla siebie fragment swojej przestrzeni i realizować na nim normalne, spokojne życie. Krok po kroku Niklas KÄMPARGÅRD pomaga im w odniesieniu w tym sukcesu.

Agnieszka MIELCZAREK
W poszukiwaniu energii życia
Dzięki odpowiedniej diecie organizm broni się sam. To co jemy nie tylko wpływa na nasze zdrowie ale także na kondycję naszej skóry i młody wygląd. Starzenie się to proces naturalny i nieuchronny. Możemy go jednak spowolnić i wcale nie jest nam do tego potrzebny chirurgiczny skalpel ani strzykawka z wypełniaczami.

Deepak CHOPRA
Przyszłość Boga. Praktyczne rozważania o współczesnej duchowości
Mistrz duchowy z Indii powiedział kiedyś swojemu uczniowi: „Fizyczny świat jest bardzo przekonujący. Wydaje się solidny i wiarygodny. Jak można z niego uciec? Uświadamiając sobie, że ten świat jest tak naprawdę wytworem twojego umysłu. Bez tego fizyczny świat owija się wokół ciebie niczym sieć. Ale wszystkie sieci mają oka. Znajdź jedną taką dziurę i wyskocz przez nią”.

Katarzyna DOMAŃSKA
Niech się stanie światłość...
Odwołania do symbolu światła — rozumianego jako światło duchowe claritas — odnajdujemy w dziełach filozoficznych i teologicznych. Czytamy w nich, że tworzywem i podłożem każdego istnienia jest światło, a przejawia się ono w postaciach światła duchowego i światła cielesnego.

Marta "Marika" KOSAKOWSKA
Prowincja to stan świadomości
Dziś z Łomżą kojarzy się przeważnie tylko piwo i ewentualnie McDonald’s, w którym się staje w drodze na Mazury. Szkoda. Wyobrażam sobie czasem jej przedwojenną wspaniałość, picie porannej kawy w Hotelu Metropol, wybieranie kapelusza lub rękawiczek na Długiej, spacer ulicą Dworną w lekkiej jasnej sukience, lakierkowych pantofelkach i z parasolką przeciwsłoneczną nad głową.

Kelly McGONIGAL
Siła stresu (4). Fobia społeczna. Czy są granice akceptacji lęku?
Często się spotykam z takim oto pytaniem: „Ta cała akceptacja stresu sprawdza się tylko wtedy, kiedy nie doświadcza się prawdziwego lęku, prawda?”. U źródeł tego pytania leży takie oto przekonanie: „Prawdziwy lęk jest bardzo, bardzo zły. Dlatego muszę się go pozbyć. Jeżeli go zaakceptuję, nie dam rady. Muszę go pokonać albo to on zje mnie”.

Kelly McGONIGAL
Siła stresu (3). Zagrożenie zamieniaj w wyzwanie
Różnica między chroniczną reakcją na zagrożenie a stałą reakcją na wyzwanie nie dotyczy wyłącznie tego, czy umie się wygłosić dobrą mowę albo zachować skupienie podczas egzaminu, czy też nie. Ta różnica może odnosić się do tego, czy doświadcza się przytłoczenia, czy wzmocnienia przez codzienny stres. Czy będzie się miało zawał serca po pięćdziesiątce, czy też dożyje się dziewięćdziesiątki w dobrym zdrowiu.

Chris GUILLEBEAU
Trzy historie. Trójka ludzi. I trzy pasje
Gdy po samodzielnym rejsie do Anglii i z powrotem w wieku trzynastu lat Laura ogłosiła, że za rok planuje opłynąć całą kulę ziemską, władze przydzieliły jej opiekę kuratorską. Laura uciekła na wyspę Saint Martin, lecz została znaleziona i odesłana do Holandii. W końcu wytoczyła władzom proces, który wygrała, dzięki czemu mogła rozpocząć wyprawę.

Agnieszka PAWNIK
Japoński orientalizm, czyli o gejszach, które lubią herbatę i sztuki walki
Do pewnego stopnia wszyscy polegamy na uproszczeniach. Nikt nie wnika w symbolikę Hello Kitty czy laleczek kokeshi. W interesie Japończyków nie leży wyjaśnianie tych spraw. Japończycy opanowali do perfekcji grę oczekiwaniami zachodniego odbiorcy.

Kelly McGONIGAL
Siła stresu (2). Stres nierozłącznym elementem szczęścia?
Z badań naukowych wynika, że mniej stresujące życie wcale nie czyni ludzi tak szczęśliwymi, jak się tego spodziewają. Ludzie są szczęśliwsi, kiedy są bardziej zajęci, a nawet kiedy są zmuszani do brania na siebie więcej, niż przyjęliby dobrowolnie. Właśnie faktem radykalnego spadku liczby zajęć można by tłumaczyć, dlaczego u emerytów ryzyko depresji wzrasta aż o 40%.

Ken ROBINSON
Uchwycić żywioł. O tym jak znalezienie pasji zmienia wszystko
Bycie w swoim Żywiole zależy od odnalezienia naszych własnych, charakterystycznych talentów i pasji. Dlaczego większość ludzi ich nie znalazła? Jednym z najważniejszych powodów jest to, że większość ludzi ma bardzo ograniczone pojęcie o swoich własnych naturalnych zdolnościach.

Monika KOTLAREK
Medycyna 3.0. Jak wspierać chorego?
Na podstawie swojego doświadczenia i rozmów z wieloma bliskimi pacjentów, stworzyłam listę konkretnych porad, gestów i zachowań, które bliski na pewno doceni, a Państwo będziecie mogli go wesprzeć bez poczucia niezręczności.

Kelly McGONIGAL
Siła stresu. Jak stresować się mądrze i z pożytkiem dla siebie
Być może spocone dłonie, potrzeba moralnego wsparcia czy ruminacje uchodziły dotąd w Twoich oczach za objawy nazbyt silnego stresu, za oznaki tego, że niezbyt dobrze sobie radzisz z napięciem. A czy teraz jesteś w stanie pomyśleć o nich inaczej, czyli jak o sygnałach świadczących o tym, że ciało i mózg udzielają Ci pomocy?

Chris GUILLEBEAU
Trzysta maratonów. Ale po co?
W opowieści Homera Odyseusz pokonuje w trakcie swojej dwudziestoletniej wyprawy niezliczone trudności. Opiera się urokowi syren, unika stania się przekąską cyklopów i stacza ciężką walkę po powrocie do domu. Doświadcza także sporej dawki monotonii, gdy kolejne dni zlewają się w jeden nierozróżnialny ciąg. Nigdy jednak nie ustaje w wędrówce i cały czas brnie do przodu.

Agnieszka PRZYCHODZKA-DZIEKOŃSKA
Zatrzymana w ruchu, ale nie w życiu
Z perspektywy czasu ten październikowy dzień wiele zmienił w jej życiu. Gorzej tańczy, nie biega, za to bardziej czuje, więcej widzi — ma czas na obserwowanie świata. Pielęgnuje w sobie szacunek wobec siebie i tego, co ją spotkało. To zapewne największy z darów tego doświadczenia. Zatrzymana w ruchu wykorzystuje inne możliwości; dziś nie ma to takiego znaczenia, jak bardzo jesteśmy sprawni fizycznie.

Laura VANDERKAM
Sześć sekretów udanego weekendu. Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem
Jeżeli chcesz odnieść sukces w dzisiejszym świecie, musisz zawsze w poniedziałek być wypoczęty i gotowy do pracy. A jedynym sposobem, żeby to osiągnąć, jest uczynienie z weekendów czegoś, co Cię będzie odmładzać, a nie wykańczać albo rozczarowywać. Laura Vanderkam przedstawia sześć sekretów udanego weekendu.