Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Wystarczy przestać dokarmiać smoka
Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Wystarczy przestać dokarmiać smoka

Henri Guaino nie powiedział nam, jak rozumie Rosję: czy jako normalnego partnera stosunków międzynarodowych, czy jako imperium, które chce żyć kosztem życia innych – pisze prof. Wojciech ROSZKOWSKI.

Eryk MISTEWICZ: Dekalog dobrych projektów
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Dekalog dobrych projektów

Nie myśl o pieniądzach, monetyzacji, zgodności twojego projektu z zamówieniem publicznym czy konkursem, który wkrótce rozpisać ma taka czy inna instytucja rozdawnictwa europejskich lub budżetowych pieniędzy. Nikt nigdy nie zaproponował nic, co przeszłoby do historii, byłoby świetne, ludzie by pokochali, a co powstałoby dzięki dotacjom unijnym.

Eryk MISTEWICZ: Arystokracja Rozumu
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Arystokracja Rozumu

To odwaga głoszenia poglądów. Rodzaj cnót rycerskich przeniesionych z czasów zasad, wartości, hartowania się postaw – w czasy, gdy wszystko i wszystkich, wydawałoby się, można kupić, zasponsorować, obsypać grantami i nagrodami. A więc intelektualna niekorumpowalność.

Eryk MISTEWICZ: Zawsze jest tak samo. Po kolejnym zamachu na wartości Europy
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Zawsze jest tak samo.
Po kolejnym zamachu na wartości Europy

I znów kolejna odsłona wojny cywilizacji. Wojny z Europą, wojny z Republiką, wojny z demokracją – ustrojem słabym, jeśli łatwiej jest zrezygnować z tradycyjnej choinki przed katedrą Notre Dame, niż spróbować powiedzieć: to jest nasza tradycja, i jeśli jej nie szanujecie, nie powinniście liczyć na dobre przyjęcie w naszym kraju. W naszym kraju…

Eryk MISTEWICZ: Dlaczego państwo powinno dbać o opozycję?
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Dlaczego państwo powinno dbać o opozycję?

W tych dniach najbardziej cenię tych, którzy wychodzą z szeregów swoich ugrupowań, swoich armii i narażeni na nienawiść swoich “braci”, kierują się i do jednych i drugich: “panowie, co my właściwie robimy? nie moglibyśmy inaczej?”

Eryk MISTEWICZ: "Polska. Trzy scenariusze na 2016 r."
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

"Polska. Trzy scenariusze na 2016 r."

Trzy scenariusze rozwoju sytuacji w Polsce w 2016 roku. Od najbardziej koncyliacyjnej, poprzez demokratyczne zapasy w stylu wolnym, aż po ciężkie, metaliczne uderzenia kilofem w skorupę zmian. To, co czeka nas na pewno to dużo krzyku, hałasu, rwetesu, emocji. Polskę czeka na pewno najostrzejsza zmiana od 1989 r. Zmiana oczekiwana przez dużą część wyborców PiS, kontestowana przez znaczną część społeczeństwa. Którą drogą pójdzie Polska w 2016 roku?

Eryk MISTEWICZ: Co studiować? Jeśli studia wyższe mają mieć jakikolwiek sens
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Co studiować?
Jeśli studia wyższe mają mieć jakikolwiek sens

Trwa ostry lobbing na rzecz powołania nowego kierunku studiów wyższych, cztero- czy pięcioletnich: „operator call center”. Skomentowałem ten fakt w społecznościówce, nawiązując do dyskusji toczonych na Wszystko co Najważniejsze o upadku akademii, uniwersytetów, szkolnictwa wyższego: „To już jest koniec. Nie ma już nic”. I bardzo szybko otrzymałem pytanie: „A co obecnie warto studiować? Tak według Pana”.

Jan ROKITA: Europa stała się luksusowym sklepem, w którym zaczęło brakować dóbr
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Europa stała się luksusowym sklepem, w którym zaczęło brakować dóbr

Gdyby ktoś chciał nas za pięć, dziesięć lat, z powodu zbyt dużej rozbieżności interesów politycznych, odciąć od niemieckiej strefy gospodarczej, np. przy pomocy barier celnych, to dla Polski oznaczać to będzie prawdziwą zapaść i cofnięcie cywilizacyjne. Musielibyśmy się liczyć co najmniej z dwudziestoma latami kryzysu.

Eryk MISTEWICZ: The Future of the Media. Loyalty, Engagement, Transformation
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

The Future of the Media.
Loyalty, Engagement, Transformation

Engagement is the key to turning readers and spectators into subscribers. Not coincidentally ”engagement” comes from an old French word ”engager” meaning ”to pledge”. It’s about commitment, deal between the author and the audience to co-operate in making and spreading content for a better world in constant change.

Eryk MISTEWICZ: "Wyznaczniki inteligencji"
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

"Wyznaczniki inteligencji"

Prawdziwa inteligencja z reguły nie daje się namówić na bezrefleksyjną pozytywną opinię o jednej ze stron ideologicznego sporu. Przenosi zresztą spory na poziom niedostępny dla maluczkich. Myślę o mojej ulubionej pani profesor, o której dziś prawica mówi, że – uwaga: brzydkie słowo – sfiksowała, a ona, cóż, po prostu jest sobą. Jest wolna.

Eryk MISTEWICZ: Przyszłość mediów. Lojalność. Zaangażowanie. Transformacja
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Przyszłość mediów.
Lojalność. Zaangażowanie. Transformacja

Zaangażowanie jest kluczem do przekształcenia widzów w abonentów, czytelników w subskrybentów. Nie bez przyczyny zaangażowanie pochodzi od francuskiego „engager”, co oznacza „zastaw siebie”. Chodzi o dużo więcej, o swoiste zobowiązanie, swoisty deal na linii autor — czytelnik, współpracę w tworzeniu i rozpowszechnianiu treści na rzecz lepszego, zmieniającego się świata.

Agnieszka ROMASZEWSKA-GUZY, Eryk MISTEWICZ: "Ratunek w partyzantce"
Agnieszka ROMASZEWSKA-GUZYEryk MISTEWICZ

Agnieszka ROMASZEWSKA-GUZY
Eryk MISTEWICZ

"Ratunek w partyzantce"

“Nieufność stała się constans. I jest zaraźliwa. Wewnątrz każdej partii opozycyjnej sobie nie ufają. Wewnątrz układu rządowego sobie nie ufają. Nikt z nikim, choćby na pięć minut nie może się umówić, bo niemal nikt nikomu nie wierzy. Każda umowa może zostać złamana. Bardzo trudno zrealizować cokolwiek więcej, niż najbardziej prostacki targ personalny”.

Eryk MISTEWICZ: Europa dawno nie była tak intelektualnie słaba. Po zamachach w Brukseli
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Europa dawno nie była tak intelektualnie słaba. Po zamachach w Brukseli

Europa się spatologizowała. Charyzmatycznych liderów Europy można dziś wymienić na palcach jednej ręki. Tak, włączam do tej grupy Nicolasa Sarkozy’ego i dwóch przywódców z Europy Wschodniej. Nie zaliczam do niej Angeli Merkel. Nie mylmy charyzmy i wizji z siłą, czystą siłą. I rację mają ci, którzy twierdzą, że Europejczycy stali się ofiarami tej słabości. To oni wyhodowali system oparty na permisywizmie, relatywizmie i sytości.

Eryk MISTEWICZ: "Duch Francji, duch debaty i siła intelektu"
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

"Duch Francji, duch debaty i siła intelektu"

W stanie wojennym ambasady krajów zachodnich organizowały spotkania intelektualistów. Dziś Ambasada Francji, zapraszając do rozmowy myślicieli o świecie przyszłości, udostępnia eksterytorialną przestrzeń tuż obok gmachu Sejmu RP, udostępnia najlepsze praktyki francuskiej demokracji, umożliwia rozmowę na najwyższym diapazonie polskiej myśli intelektualnej, w resztce polskiej elity.

Eryk MISTEWICZ: "Musimy przez to przejść"
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

"Musimy przez to przejść"

Wreszcie jest w miarę normalnie: jedni mają Gazetę Wyborczą, drudzy Gazetę Polską. Jedni demonstrują w sobotę, inni w niedzielę. Jak dla mnie, demokracja nam zakwita, a nie goreje. Najważniejsze pytanie jest jednak jeszcze inne: czy uda się stworzyć mechanizmy (stworzyć je często od początku), dzięki którym ZMIANA nie będzie li tylko ZAMIANĄ?

Eryk MISTEWICZ: "Dlaczego Platforma przegrała?"
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

"Dlaczego Platforma przegrała?"

„Wektor obciachu”, który sprawnie przypięła Platforma PiS-owi kilka lat temu, został w ostatnich dwóch latach równie sprawnie odpięty od PiS i przypięty Platformie. „Wektor obciachu” to np.czy przyznajemy się w rozmowie z ankieterami do głosowania na daną partię, ale też czy namawiamy przyjaciół do oddania głosu. Tak niemrawej Platformy w mediach społecznościowych naprawdę się nie spodziewałem.

Eryk MISTEWICZ: "Do czego jest państwo?"
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

"Do czego jest państwo?"

Państwo nie ma prawa wchodzić na teren szkół, uczelni, teatrów i mediów publicznych. Nie ma prawa kreować polityki edukacyjnej, naukowej, kulturalnej, nie ma prawa używać mediów do realizacji swojej polityki. Trochę tak jak ministerstwo sprawiedliwości nie ma prawa zaglądać do sądów i prokuratur. Ma je finansować, i to wszystko. Jeśli tak, to Eryk Mistewicz zadaje pytanie: “Do czego jest państwo?”.

Eryk MISTEWICZ: Jestem za utrzymaniem ciszy wyborczej, nawet jeśli to przeżytek
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Jestem za utrzymaniem ciszy wyborczej, nawet jeśli to przeżytek

Cisza wyborcza jest jak całowanie starszych kobiet w rękę, jak pisanie listów w świecie opanowanym przez szybkie media, jak czytanie papierowej prasy w sobotni poranek albo jak te śmieszne, bardzo śmieszne łańcuchy strażników w Parlamencie Europejskim. Czy można szanować babcię bez ucałowania jej ręki? Zapewne tak, tylko co to za szacunek?