Guillaume PITRON: Wojna o metale rzadkie. Ciemna strona transformacji energetycznej i cyfrowej
Guillaume PITRON

Guillaume PITRON

Wojna o metale rzadkie.
Ciemna strona transformacji energetycznej i cyfrowej

By uzyskać kilogram wanadu, trzeba oczyścić osiem i pół tony skały. Szesnaście, by wyprodukować kilogram ceru. Pięćdziesiąt, by otrzymać kilogram galu. A niewyobrażalną wręcz liczbę tysiąca dwustu ton, by otrzymać ledwie jeden kilogram lutetu. Niewielka dawka każdego z tych metali wytwarza pole magnetyczne zdolne do generowania większej energii niż ta sama ilość węgla czy ropy. Tu leży sedno zielonego kapitalizmu, definiowanego jako dążenie do zastępowania źródeł energii skutkujących emisją miliardów ton dwutlenku węgla przez takie, które nie wymagają spalania i w związku z tym nie emitują najmniejszego nawet grama tego gazu.

Sam BRANNEN: Pięć ryzyk na drugą połowę 2019 roku
Sam BRANNEN

Sam BRANNEN

Pięć ryzyk na drugą połowę 2019 roku

Pew Research Centre przewiduje że w pewnym momencie roku 2019 r., 62 miliony amerykańskich millenialsów (w wieku 23-38 lat) wyprzedzi pokolenie wyżu demograficznego (w wieku 55-77) jako największa dorosła grupa demograficzna i konsumencka w Ameryce. Konsekwencje mogą być poważne.

Prof. Aleksander SURDEJ: Rok 2019. Paroksyzmy deglobalizacji. Zapnijmy pasy bezpieczeństwa narodowej zgody
Prof. Aleksander SURDEJ

Prof. Aleksander SURDEJ

Rok 2019. Paroksyzmy deglobalizacji. Zapnijmy pasy bezpieczeństwa narodowej zgody

Orędownicy wolnego handlu zapominają, że gdy produkcja przemysłowa przemieszcza się z Europy do Azji, to pozostawia gospodarczo wyjałowioną ziemię i pozbawionych pracy ludzi, którzy wbrew samouspakajającej propagandzie nie znajdują zatrudnienia w sektorach wysokich technologii, lecz rozwścieczeni ubierają różnokolorowe kamizelki i gotowi są do użycia siły, aby upomnieć się u swoich rządów o poprawę warunków życia.

Prof. Stanisław KOZIEJ: Co z tą nową zimną wojną?
Prof. Stanisław KOZIEJ

Prof. Stanisław KOZIEJ

Co z tą nową zimną wojną?

W warunkach nowej hybrydowej zimnej wojny wybuch konfliktu bezpośredniego między dwoma stronami jest bardziej prawdopodobny (jest „do pomyślenia”) niż w klasycznej zimnej wojnie XX wieku. Dotyczy to w szczególności agresji skrytej, zakamuflowanej, podprogowej (przykład takiej agresji mieliśmy na Krymie i w pewnym stopniu także w Donbasie). Mniej prawdopodobna, ale jednak dużo bardziej prawdopodobna niż w pierwszej zimnej wojnie może być agresja otwarta, ale na ograniczoną skalę.

Jakub JANDA, Monika L. RICHTER: Rosyjska infiltracja i dezinformacja w Europie
Jakub JANDAMonika L. RICHTER

Jakub JANDA
Monika L. RICHTER

Rosyjska infiltracja i dezinformacja w Europie

W Holandii, po wykryciu rosyjskiej dezinformacji przed referendum w sprawie układu stowarzyszeniowego z Ukrainą w 2016 roku, holenderski rząd powrócił do głosowania w formie papierowej podczas wyborów parlamentarnych w 2017 roku, aby zapobiec ewentualnemu włamaniu ze strony Rosji do elektronicznego systemu głosowania. Holenderski wywiad ustalił następnie, że Kreml wytwarzał fake news, zamierzając wpłynąć na wynik wyborów. We Włoszech początkowe obawy dotyczące dezinformacji związanej z Kremlem pojawiły się podczas referendum konstytucyjnego w 2016 roku, kiedy antyestablishmentowy Ruch Pięciu Gwiazd wykorzystywał w swojej kampanii prokremlowską propagandę. Niestety, tradycyjnie prorosyjska postawa Włoch przetrwała, a kraj nie podjął żadnych środków, by złagodzić wysiłki Kremla. Hiszpania została brutalnie wybudzona z letargu przez groźbę rosyjskiej dezinformacji podczas niedawnego katalońskiego referendum niepodległościowego, które było aktywnie wspierane przez rosyjskie media, a podczas którego puszczono w obieg szereg fałszywych wiadomości.

Andrzej ZIEMSKI: Polska – wizje strategiczne. Dokąd po neoliberalizmie?
Andrzej ZIEMSKI

Andrzej ZIEMSKI

Polska – wizje strategiczne.
Dokąd po neoliberalizmie?

Dziś i w dalszej perspektywie, Polska, aby odgrywać aktywną rolę musi wykorzystać twórczo wspaniałe spostrzeżenie Gombrowicza opublikowane w jego Dziennikach. Zwrócił on uwagę, że europejskość nie polega na zlaniu się z Europą, lecz na tym, aby być jej częścią składową, wnoszącą własne, specyficzne wartości do europejskiej kultury. Modernizacja i rozwój Polski, budowa nowych instytucji, tworzenie społeczeństwa obywatelskiego takie szanse stwarza.

Prof. Michał KLEIBER: Przyszłość Unii – wyzwanie dla nas wszystkich
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Przyszłość Unii – wyzwanie dla nas wszystkich

Potrzebne jest ograniczenie w Unii olbrzymiego dzisiaj korporacyjnego lobbingu na rzecz silniejszego głosu organizacji obywatelskich, dzisiejsza sytuacja ma bowiem dotkliwe konsekwencje dla interesu publicznego.

Wojciech MYŚLECKI: Mateusz Morawiecki musi zbudować ruch na rzecz reformy państwa
Wojciech MYŚLECKI

Wojciech MYŚLECKI

Mateusz Morawiecki musi zbudować ruch na rzecz reformy państwa

Sprawa aparatu partii rządzącej zaczyna w tej chwili urastać do rangi problemu numer jeden w Polsce. Przyszłość reform nie będzie zależała od tego, co stanie się z aparatem w najbliższych miesiącach, ale powodzenie tego etapu reformy już tak. Moim zdaniem rozstrzygnie się w tym roku, czy PiS zacznie się reformować, czy się rozpadnie.

Michaela DODGE: Strategia obronna USA prezydenta Trumpa. Wraca kwestia tarczy antyrakietowej
Michaela DODGE

Michaela DODGE

Strategia obronna USA prezydenta Trumpa.
Wraca kwestia tarczy antyrakietowej

Jeśli Stany Zjednoczone chcą utrzymać bezpieczeństwo własne oraz sojuszników, wciąż wiele pracy przed nimi. Poprzez podkreślenie kroków niezbędnych do budowy sprawnych systemów aż do wskazania przyszłych zagrożeń, rozwój dziedziny obrony przeciwbalistycznej ma szansę wejść na poziom, którego do tej pory nie znano.

Michał KOBOSKO: Kim Pan jest, Panie Trump?
Michał KOBOSKO

Michał KOBOSKO

Kim Pan jest, Panie Trump?

Gdy uzna to za właściwe, prezydent Trump zaryzykuje lokalne wojny, zaangażuje amerykańskie wojska, pójdzie na zwarcie. Ważny sygnał dla Moskwy, Pekinu, Teheranu, Pjongjangu, także Erdogana. W wielu miejscach świata Trump będzie za to znienawidzony. Ale w równie wielu może być uwielbiany, a przynajmniej szanowany.

Waldemar PAWLAK: Chimeryka, Rosmeryka, a może Chiropa? Powrót historii i powrót geopolityki
Waldemar PAWLAK

Waldemar PAWLAK

Chimeryka, Rosmeryka, a może Chiropa?
Powrót historii i powrót geopolityki

Okres symbiozy USA i Chin nazwany Chimeryką przemija. Czy zastąpi go Rosmeryka — pogłębiona współpraca USA z Rosją przeciwko Chinom, czy też Chiny zrealizują nowy jedwabny szlak przez Rosję i Polskę do Europy i powstanie Chiropa? Byłby to wówczas największy lądowy obszar gospodarczy w historii świata.

Prof. Michał KLEIBER: Europa - razem czy osobno
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Europa - razem czy osobno

Pod wieloma względami zmienia się na świecie geografia polityczna, a my w Europie jakby za tymi zmianami nie nadążamy. I nie dotyczy to bynajmniej tylko unijnych instytucji, z którymi jakoś można sobie poradzić. Chodzi bowiem o rzecz poważniejszą — kryzys całego systemu zachodniej demokracji.

Xavier QUÉRAT-HÉMENT: Blockchain. Zmierzamy w stronę nowego świata usług
Xavier QUÉRAT-HÉMENT

Xavier QUÉRAT-HÉMENT

Blockchain.
Zmierzamy w stronę nowego świata usług

Gospodarka „peer-to-peer” zwana również blockchain zrewolucjonizuje świat usług. Zasady, które są sprzężone z duchem służby (zrównoważona uwaga, wychodzenie naprzeciw, postawa służebna) są niezbędne, by zagwarantować taki rodzaj zaufania, którego nie dają maszyny, i którego nigdy nie będą w stanie wygenerować. To właśnie blockchain.

Michał BONI: Rosja Putina. Ameryka i Europa muszą mówić jednym głosem. Także poprzez sankcje
Michał BONI

Michał BONI

Rosja Putina.
Ameryka i Europa muszą mówić jednym głosem. Także poprzez sankcje

Nowa strategia wobec Rosji — idealistycznie, ale i poważnie podkreślę — służąca przyszłości świata, musi być wszechstronna, całościowa, jednoznaczna — jeśli chodzi o cele i uczestnictwo partnerów na rzecz jej realizacji. Musi też dać narzędzia do walki z olbrzymią falą dezinformacji, jaką szerzy Rosja Putina.

Lech KOŚCIUK: Bitwa o Przesmyk Suwalski
Lech KOŚCIUK

Lech KOŚCIUK

Bitwa o Przesmyk Suwalski

Bitwa o przesmyk suwalski może mieć decydujące znaczenie i tym samym dalekosiężne skutki. Skuteczne odcięcie republik bałtyckich od lądowego łącznika z NATO oznaczałoby porażkę Sojuszu i prawdopodobnie brak możliwości odtworzenia status quo ante.

Gustav GRESSEL: Cicha rewolucja militarna Rosji. Co to znaczy dla Europy?
Gustav GRESSEL

Gustav GRESSEL

Cicha rewolucja militarna Rosji.
Co to znaczy dla Europy?

Rosja jest obecnie potęgą militarną, zdolną zmiażdżyć każdego ze swoich sąsiadów, jeśli zostanie on odizolowany od wsparcia Zachodu. Kreml uważa użycie groźby taktycznej broni nukleranej za ważny instrument strategiczny, który może być użyty w celu odizolowania przestrzeni post-sowieckiej od zachodniego wsparcia, jednak do niedawna nie był skłonny do otwartego zagrania tą kartą.