Prof. Bogdan DE BARBARO
O wadach pobytu w bańce
Obywatel może zanurzyć się w jednej z baniek i uznać, że jest ona jedyną słuszną. Dzięki takiej operacji świat nie będzie skomplikowany, wszystko będzie jednoznaczne, nie będzie niepokoju mentalnego. Ale ma też inne możliwości.
Prof. Marta RAKOCZY
Pogmatwana historia dojrzałości
Współczesne pojęcie dojrzałości – potocznie cały czas wiązane między innymi z corocznym sprawdzianem maturalnym – nie jest terminem jasnym.
Bartosz KABAŁA
Depresja. Więcej pytań niż odpowiedzi
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na całym świecie na depresję cierpi ok. 280 milionów osób. Każdego roku z powodu depresji skuteczne próby samobójcze podejmuje 700 tys. osób. Choć przypuszcza się, że ok. 5 proc. dorosłej populacji cierpi na depresję, to coraz większym i bardziej zauważalnym problemem staje się depresja wśród młodzieży, a nawet dzieci.
Prof. Piotr DŁUGOSZ
Trauma ukraińskich uchodźców. Wyniki badań
Przypadek ukraińskich uchodźców w Polsce pokazuje, że mimo znalezienia schronienia nadal są oni pod silnym oddziaływaniem traumy wojennej.
Prof. Ben BRADLEY
Karol Darwin wyprzedził współczesną psychologię o całe stulecie
150 lat temu Karol Darwin napisał o tym, jak ewoluowała ekspresja u człowieka – wyprzedzając współczesną psychologię o całe stulecie – pisze prof. Ben BRADLEY
Markham HEID
Człowiek społeczny
Gdy człowiekowi doskwiera samotność, jego organizm uaktywnia układy odpowiedzialne za stres, a ich działanie może z czasem sprzyjać przewlekłym stanom zapalnym i różnorakim problemom zdrowotnym – od chorób serca po choroby przewodu pokarmowego.
Jan ŚLIWA
Wojna i psychologia
Wojna hybrydowa to wojna na różnych poziomach, bez nadmiernej wymiany strzałów – tak, by móc udawać, że żadnej wojny nie ma. Taką wojną może stać się aktualny konflikt między Polską (i NATO) a Białorusią (i Rosją).
Prof. Joseph E. USCINSKI
Teorie spiskowe dla każdego
Ludzie wierzą zazwyczaj w te teorie spiskowe, które pasują do ich światopoglądu
Jan ŚLIWA
Rzecz o granicach poznania. Uśmiech Zofii
Gdy chcemy rozwiązywać nowe problemy, musimy dotrzeć do granicy między znanym a nieznanym. Wziąwszy pod uwagę, jak wiele już wiemy, jest to trudne.
Prof. Bogdan DE BARBARO
Pudełko zwane wyobraźnią
Medialny chaos, ponowoczesne pomieszanie prawdy z fałszem i dobra ze złem nachalnie atakujące nasz umysł utrudniają nam dotarcie do samotności pozwalającej na wewnętrzną refleksję. Lecz gdy zadbamy o siebie poprzez zbudowanie przestrzeni dla samotności będącej zadumą, ochronimy ważną cząstkę swego istnienia.
Prof. Edward NĘCKA
Pochwała samotności
Głównym pożytkiem z samotności jest przejściowe odłączenie się od świata zewnętrznego, a to ułatwia proces myślenia.
Jordan B. PETERSON
Natura ludzka nie jest nieskończenie plastyczna
Idee faszyzmu i komunizmu były całkiem racjonalne, logiczne, możliwe do udowodnienia, zrozumiałe i… straszliwie błędne.
Michaela BRUCKMAYER
Wciąż zbyt mało wiemy o rozwoju zaburzeń lękowych i depresji u dzieci i młodzieży
Zaburzenia zdrowia psychicznego są jednym z najważniejszych problemów zdrowia publicznego wśród dzieci i nastolatków w krajach wysoko rozwiniętych.
Marek BRZEZIŃSKI
Z czego śmieją się narody
Jeśli George Mikes w swojej książeczce o Anglikach pisze, że „ludzie na kontynencie mają życie seksualne, a Anglicy tylko termofory w łóżkach”, to niekoniecznie musi to być powszechne zjawisko, chociaż ta opinia może odzwierciedlać pewną tendencję.
Jędrzej STĘPIEŃ
Siła woli
Od strony biologicznej siła woli zależy od poziomu glukozy, jednak od strony duchowej karmi się sensem. Zajmowanie się czymś, co ma sens, wzmacnia siłę woli, podobnie jak myślenie o wyższych celach i ideałach – pisze Jędrzej STĘPIEŃ W CV, w sekcji „moje najmocniejsze strony”, ludzie najczęściej wymieniają szczerość, poczucie humoru, uprzejmość, kreatywność, odwagę, a nawet skromność, zapominając o samoopanowaniu, cesze leżącej u podstaw największych ludzkich osiągnięć, a pochodzącej wprost z siły woli. Ta celna obserwacja otwiera książkę Willpower napisaną przez…
Prof. Tomasz GRZYB
Jeśli nie zadbamy o wspólnotę, świat po COVID-19 będzie zdominowany przez zawiść i nieufność
Bardzo mi brakuje w komunikacji publicznej w Polsce prowspólnotowego sposobu myślenia i działań. Za dużo w nas narracji sportowo-wojennej. Nasza komunikacja zdominowana jest takimi zwrotami, jak „walczymy”, „podejmujemy walkę”, „przegrywamy”.Porównujemy się z innymi, a ponieważ mamy mniej przypadków zachorowań niż Włosi czy Niemcy, uważamy się za lepszych lub lepiej zorganizowanych. Nie tędy droga w budowaniu wspólnoty w czasie kryzysu.
Agata RUDNIK
To, czego pandemia nauczy nas o nas samych, zależy jedynie od nas
Pandemia COVID-19 to dla naszego społeczeństwa oraz dla nas – psychologów – zupełnie nowe wyzwanie. Nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie, jaka czeka nas przyszłość za tydzień, za miesiąc.
Prof. Dariusz DOLIŃSKI
Pierwsze polskie badania postaw wobec koronawirusa
Wyraźna większość ludzi żywi przekonanie, że dobre rzeczy zdarzą się z większym prawdopodobieństwem im niż przeciętnej osobie ich płci, w ich wieku, a złe rzeczy raczej zdarzą się innym. Kanadyjski psycholog Neil Weinstein nazwał tę zbiorową iluzję nierealistycznym optymizmem.
Michał BIAŁEK
O nieprzewidzianych konsekwencjach bycia racjonalnym, podejmowaniu decyzji w języku obcym i o myśleniu o myśleniu
Zdolność wyczucia, kiedy trzeba się zagłębić w problem i go rozpakować, jest najlepszą znaną psychologii wskazówką, jak ktoś będzie sobie radził z podejmowaniem decyzji.
Prof. Tomasz GRZYB
Czemu chcemy być wyjątkowi, a wciąż jesteśmy tacy sami?
Są momenty w historii, kiedy czujemy się zagrożeni, co prowadzi do wzrostu konformizmu w społeczeństwie. Mamy także tendencję do zgadzania się z ludźmi dookoła nas, zwłaszcza w sytuacjach nowych i kryzysowych.
Prof. Bogusław PAWŁOWSKI
Ludzkość, najbardziej zachłanny gatunek na Ziemi
Mechanizmy psychiczne i różne motywacje ukształtowane zostały po to, aby nas skłonić do określonego postępowania, nie ujawniając biologicznego celu tych zachowań, a nie po to, aby nam szkodzić czy zwiększać ryzyko zaburzeń. Ewolucja jest bezkierunkowa i bezcelowa.
Dan NORRIS
Kreatywność i nienawiść. Twórz jak ludzie sukcesu!
Każdy z nas jest twórcą. Jeśli tworzysz cokolwiek, jesteś kreatywny. Jeśli nie tworzysz niczego, coś Cię blokuje. Czy pamiętasz, jak w dzieciństwie spędzałeś godziny na rysowaniu, wymyślaniu nowych rzeczy lub budowaniu fortec? Większość z nas zawsze chciała coś stworzyć, ale często o tym pragnieniu zapominała na etapie dorastania.
Ewa STELMASIAK
Well-being w miejscu pracy. Rozwój pracowników i świadomość pracodawcy
Od wejścia pokolenia milenialsów na rynek pracy kwestia well-being pracowników jest jednym z kluczowych aspektów nowego dialogu międzypokoleniowego, który już teraz istotnie wpływa na kształt i jakość budowanych przez pracodawców środowisk pracy.
Monika KOTLAREK
Przestańcie. O stygmatyzacji politycznych przeciwników
Ileż to razy słyszałam, że jakiś polityk jest „psychiczny” albo „powinien skończyć w psychiatryku”, tylko dlatego, że jego poglądy nie są zgodne z opinią danej grupy ludzi. I dzieje się tak po obu stronach barykady, więc nikt nie ma czystych rąk w tej kwestii. Stygmatyzacja, to jedno z najgorszych zachowań, jakie sobie ludzkość stworzyła.
Monika KOTLAREK
Jak być szczęśliwym? Albo o tym, czego żałowalibyśmy najbardziej
Niekoniecznie musimy uczyć się tylko i wyłącznie na własnych błędach. Czasem warto spojrzeć na obcych, rodzinę, przyjaciół. Uczyć się obserwować ich i wyciągać odpowiednie wnioski. I mimo że ostateczny krok należy do nas, to czy nie warto jednak uczyć się od mistrzów i pozwolić sobie od czasu do czasu na to, aby być otwartym na świat i doświadczenia uczniem?
Alice LATIMIER
Mózg może się uczyć w każdym wieku. O tym, że na naukę nigdy nie jest za późno
Przekażcie Waszym Rodzicom i najbliższym: czas zacząć naukę… nieważne ile ma się lat! Jesteśmy w pewnym sensie „zaprogramowani” na to, żeby się uczyć. Nasz mózg jest w stanie ciągle się dostosowywać i zmieniać pod wpływem naszych doświadczeń, od najmłodszych lat do starości. Nie ma więc jednego wieku na naukę nowego języka.
Kelly McGONIGAL
Siła stresu (3). Zagrożenie zamieniaj w wyzwanie
Różnica między chroniczną reakcją na zagrożenie a stałą reakcją na wyzwanie nie dotyczy wyłącznie tego, czy umie się wygłosić dobrą mowę albo zachować skupienie podczas egzaminu, czy też nie. Ta różnica może odnosić się do tego, czy doświadcza się przytłoczenia, czy wzmocnienia przez codzienny stres. Czy będzie się miało zawał serca po pięćdziesiątce, czy też dożyje się dziewięćdziesiątki w dobrym zdrowiu.
Kelly McGONIGAL
Siła stresu (2). Stres nierozłącznym elementem szczęścia?
Z badań naukowych wynika, że mniej stresujące życie wcale nie czyni ludzi tak szczęśliwymi, jak się tego spodziewają. Ludzie są szczęśliwsi, kiedy są bardziej zajęci, a nawet kiedy są zmuszani do brania na siebie więcej, niż przyjęliby dobrowolnie. Właśnie faktem radykalnego spadku liczby zajęć można by tłumaczyć, dlaczego u emerytów ryzyko depresji wzrasta aż o 40%.
Monika KOTLAREK
Medycyna 3.0. Jak wspierać chorego?
Na podstawie swojego doświadczenia i rozmów z wieloma bliskimi pacjentów, stworzyłam listę konkretnych porad, gestów i zachowań, które bliski na pewno doceni, a Państwo będziecie mogli go wesprzeć bez poczucia niezręczności.
Kelly McGONIGAL
Siła stresu. Jak stresować się mądrze i z pożytkiem dla siebie
Być może spocone dłonie, potrzeba moralnego wsparcia czy ruminacje uchodziły dotąd w Twoich oczach za objawy nazbyt silnego stresu, za oznaki tego, że niezbyt dobrze sobie radzisz z napięciem. A czy teraz jesteś w stanie pomyśleć o nich inaczej, czyli jak o sygnałach świadczących o tym, że ciało i mózg udzielają Ci pomocy?
Jolanta PAWNIK
Ulice Internetu (8) Gdy słowa zastępowane są przez wyrazy
Czy naprawdę wszystko warto komentować? Czy naprawdę wszystko warte jest naszego zachodu i wyrażania swojego zdania? Czy cyberświat nie zazna spokoju, jeśli nie pozna naszej opinii? Niestety, potrzeba uczestniczenia we wszystkim, czym zaśmieca nasze myśli codzienny informacyjny szum, jest silniejsza niż racjonalne myślenie. Emocje kryją się w wyrazach. W „wyrazach”, które zbyt łatwo uważamy za „słowa”.
Monika KOTLAREK
Depresja. Wyleczalna choroba dotykająca tak wielu
Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych, które WYMAGA leczenia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że ponad 350 milionów ludzi na świecie cierpi na depresję, ale z powodu stygmatyzacji tej choroby podejrzewa się, że liczba ta jest dużo większa.
Monika KOTLAREK
"O dobrym życiu"
Nikt nie zapamięta tego, ile mieliśmy samochodów, posiadłości nad morzem, jak eleganckie mieliśmy garnitury czy jakie miejsca odwiedziliśmy przed śmiercią. Zamiast tego będą pamiętać to, jakimi ludźmi byliśmy. Naszą spuścizną będzie to, jak wpłynęliśmy na życie innych osób, co sprawi, że nas zapamiętają, i to, jakie cechy naszego charakteru dobrze oddziaływały na ludzi.