W Krakowie zwykliśmy mówić: „nie da się”. I godzić się na kilka równocześnie przeprowadzanych remontów, które paraliżują nam dotarcie do pracy: rozkopanie połowy miasta w samym środku sezonu turystycznego nie należy pod Wawelem do rzadkości. Nauczyliśmy się też nie zauważać bazgrołów na murach naszych domów, zniszczonych chodników na osiedlach i tłoku w miejskich autobusach. Cieszymy się, bo zawsze mogło być gorzej. Jest tak, jakby w Krakowie czas się zatrzymał, jakby niewiele osób myślało o przyszłości. Cieszymy się, że nasze miasto lubią turyści, więc z rezygnacją przez większą część roku oddajemy im do dyspozycji zabytkowe centrum, chowając się w swoich mieszkaniach na coraz bardziej zabetonowanych osiedlach. „Nie da się”, mówimy zamykając szczelnie okna naszych mieszkań przed smogiem, który wisi w powietrzu przez wiele dni w roku.

Cieszymy się, że nasze miasto lubią turyści, więc z rezygnacją przez większą część roku oddajemy im do dyspozycji zabytkowe centrum, chowając się w swoich mieszkaniach na coraz bardziej zabetonowanych osiedlach

Oczywiście jesteśmy dumni z Krakowa. Z radością słuchamy entuzjastycznych opinii o wspaniałym klimacie miasta, czytając świetne recenzje o naszych artystach,  studentach z dumą mówimy, że są „nasi”. Na co dzień jednak ze smutkiem żegnamy kolejne małe sklepiki, w których lubiliśmy robić zakupy. Odchodzą cicho, bez medialnego rozgłosu, zniszczone horrendalnymi, narzuconymi przez urzędników, czynszami. W ich miejsce przychodzą banki. Podobnie żegnamy kolejnych znajomych, wyjeźdzających za pracą do innych miast.

Podobno krakowskie „niedasię” jest już traktowane jak produkt lokalny. Liczymy jednak, że ten stan zawieszenia da się zmienić. Kochamy Kraków, ale chcielibyśmy, by był lepszym m do życia dla nas, mieszkańców.  W cyklu „Kraków Zmiana” proponujemy rozmowę o Krakowie, w jakim chcielibyśmy żyć. Poszukamy dobrych przykładów i ciekawych ludzi, którzy wiedzą, jak to zrobić.

Jolanta PAWNIK

Michał KŁOSOWSKI

Paulina PONIEWSKA: Dawid przegrał z Goliatem. Jeszcze o wyborach prezydenckich w Krakowie
Paulina PONIEWSKA

Paulina PONIEWSKA

Dawid przegrał z Goliatem. Jeszcze o wyborach prezydenckich w Krakowie

Po 22 latach 21 kwietnia 2024 r. zakończyła się pod Wawelem era prezydenta Jacka Majchrowskiego. 5434 głosy zadecydowały o tym, kto będzie rządził w milionowym Krakowie. Dzięki nierównej walce i brudnej kampanii, jakiej jeszcze krakowianie i chyba cała Polska nie widzieli, Aleksander Miszalski z Platformy Obywatelskiej wygrał o włos z Łukaszem Gibałą, kandydatem bezpartyjnym.

Maciej FIJAK: Bitwa o Kraków nie jest rozstrzygnięta
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Bitwa o Kraków nie jest rozstrzygnięta

Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia krakowianie i krakowianki zdecydują, kto zasiądzie w prezydenckim gabinecie przy placu Wszystkich Świętych w samym centrum królewskiego miasta. Na placu boju zostało dwóch kandydatów. Łukasz Gibała, który odrabia stratę z pierwszej tury oraz Aleksander Miszalski, który dostał wsparcie Jacka Majchrowskiego i warszawskiej centrali.

Łukasz GIBAŁA: Dziesięć priorytetów dla Krakowa
Łukasz GIBAŁA

Łukasz GIBAŁA

Dziesięć priorytetów dla Krakowa

Krakowskie osiedla, zwłaszcza te nowsze, nie sprzyjają relacjom sąsiedzkim i budowaniu lokalnych społeczności. Chcemy to zmienić, tworząc mini rynki – miejsca, gdzie będzie można poznać sąsiadów, zorganizować akcję sąsiedzką, warsztaty czy zajęcia sportowe.

Paulina PONIEWSKA: Rządy centralne przychodzą i odchodzą. Bezpartyjny prezydent Krakowa gwarantuje, że zmiany w mieście będą od tego niezależne
Paulina PONIEWSKA

Paulina PONIEWSKA

Rządy centralne przychodzą i odchodzą. Bezpartyjny prezydent Krakowa gwarantuje, że zmiany w mieście będą od tego niezależne

Kraków zaskoczył wszystkich. Łukasz Gibała, niezależny kandydat na prezydenta, faworyt wszystkich przedwyborczych sondaży, zdobył o 10 proc. mniej głosów niż Aleksander Miszalski, członek Platformy Obywatelskiej i obecny poseł PO. W wyborach do Rady Miasta zwyciężyło także PO, zdobywając bezwzględną większość. Przed nami druga tura wyborów prezydenckich – jeszcze wszystko może się zdarzyć.

Marcin KĘDZIERSKI: Kraków - społeczna zmiana, czy kontynuacja?
Marcin KĘDZIERSKI

Marcin KĘDZIERSKI

Kraków - społeczna zmiana, czy kontynuacja?

Obawa o zakwestionowanie istniejącego porządku legła u podstaw dość emocjonalnej reakcji na wizję ewentualnego zwycięstwa Łukasza Gibały szeroko rozumianego krakowskiego establishmentu, w tym także środowiska deweloperskiego, finansującego negatywną kampanię. 

Maciej FIJAK: Jaka będzie nowa Rada Miasta Krakowa?
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Jaka będzie nowa Rada Miasta Krakowa?

W pierwszą niedzielę kwietnia wybierzemy nie tylko prezydenta, przedstawicieli do sejmiku wojewódzkiego, ale także 43 osoby, które zasiądą w Radzie Miasta Krakowa. Szykuje się spore przetasowanie.

Maciej FIJAK: Kto betonuje Kraków?
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Kto betonuje Kraków?

„Ktoś sobie ubzdurał, że bicie w temat betonozy i braku zieleni to dobry pomysł na zbicie kapitału politycznego” – mówił trzy lata temu prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. „Chcę rozbetonować miasto” – mówi dziś wieloletni zastępca prezydenta, Andrzej Kulig, który w wyborach startuje z poparciem… obecnego włodarza.

Maciej FIJAK: Kto wygra w Krakowie?
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Kto wygra w Krakowie?

Kraków już dziś jest najciekawszą areną w wyborach samorządowych wyznaczonych na 7 kwietnia 2024 roku. Analiza sondaży wskazuje, że to nie wielkie partie rozegrają między sobą te wybory.

Maciej FIJAK: Krakowska strefa czystego transportu - kiedy?
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Krakowska strefa czystego transportu - kiedy?

Miała pomóc wyeliminować z krakowskich ulic najbardziej trujące pojazdy. Na razie została uchylona w całości i jest tematem gorących rozmów wśród mieszkańców. Pierwsza w Polsce strefa czystego transportu (SCT) prawdopodobnie nie powstanie w tym roku. Rozpoczęły się jednak rozmowy nad jej przyszłym kształtem. Także z udziałem zagorzałych przeciwników.

Monika KONIECZNA: Manifest rzeczny dla Krakowa – nowa inicjatywa aktywistów
Monika KONIECZNA

Monika KONIECZNA

Manifest rzeczny dla Krakowa – nowa inicjatywa aktywistów

Społeczne działania wokół rzek w Krakowie trwają od dobrych kilkunastu lat. Problem jest jednak taki, że mimo starań wielu środowisk sytuacja krakowskich rzek się nie poprawia. Czy nowe inicjatywy aktywistów pomogą ruszyć z miejsca?

Maciej FIJAK: Rady dzielnic w Krakowie – zbędny dodatek czy kluczowy poziom samorządu?
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Rady dzielnic w Krakowie – zbędny dodatek czy kluczowy poziom samorządu?

Już po raz dziewiąty mieszkańcy Krakowa wybierali składy lokalnych rad dzielnic. To zdecydowanie niedoceniany, a przecież będący najbliżej codziennych problemów szczebel krakowskiego samorządu. Opiniowanie nowych inwestycji, remonty dróg, chodników, żłobków i przedszkoli, a także nowe nasadzenia czy organizacja ruchu – to tylko niektóre sprawy, którymi zajmują się rady dzielnic. Po raz pierwszy w historii swój udział w wyborach do nich miały krakowskie ruchy miejskie.

Tomasz PYTKO: Wybory dla wyborów czy pierwsza zmiana w Krakowie?
Tomasz PYTKO

Tomasz PYTKO

Wybory dla wyborów czy pierwsza zmiana w Krakowie?

Po 21 latach rządów Jacka Majchrowskiego i nikłego udziału ruchów miejskich w wyborach samorządowych dochodzi do sytuacji, w której Kraków staje się poligonem włączania aktywistów do lokalnej polityki. Zobaczymy w kwietniu, z jakim skutkiem.

Łukasz GIBAŁA: Kraków w trybie awaryjnym
Łukasz GIBAŁA

Łukasz GIBAŁA

Kraków w trybie awaryjnym

Na konferencji prasowej prezentującej projekt budżetu na 2024 rok Jacek Majchrowski twierdził, że jako Kraków „jesteśmy w dobrej kondycji finansowej”. Patrząc jednak na proponowany budżet na 2024 rok, należy wyciągnąć inne wnioski. Stan finansów miasta jest bardzo zły, brakuje ważnych dla mieszkańców inwestycji i nie ma przestrzeni na dalsze zadłużanie.

Mateusz MIERZEJEWSKI: Wyzwania deweloperskie Krakowa
Mateusz MIERZEJEWSKI

Mateusz MIERZEJEWSKI

Wyzwania deweloperskie Krakowa

Kraków staje w obliczu unikalnego paradoksu urbanistycznego – mimo że jest w Polsce liderem w pokryciu planami zagospodarowania, zmaga się z wyzwaniami w dziedzinie rozwoju miejskiego.

Daria GOSEK-POPIOŁEK: Kurz po wyborach powoli opada. Co to oznacza dla ludzi teatru w Krakowie?
Daria GOSEK-POPIOŁEK

Daria GOSEK-POPIOŁEK

Kurz po wyborach powoli opada. Co to oznacza dla ludzi teatru w Krakowie?

Kraków teatrami stoi – według danych magistratu w naszym mieście funkcjonuje ich co najmniej 65, a wśród nich znajdziemy aż 11 teatrów publicznych. Teatry w Krakowie to wielkie nazwiska, wspaniałe spektakle, piękna historia i bilety wykupione czasami na pół roku do przodu. Ale to też druga strona medalu: mobbing, niskie pensje, ręczne sterowanie przez polityków, dyrektorzy zasiadający 20 lat na stołkach i brak zabezpieczeń socjalnych. Dlatego ludzie kultury postanowili walczyć o siebie. Jak to zrobili, w czym ich wspieram i co jeszcze przed nami?

Łukasz GIBAŁA: Rodzina
Łukasz GIBAŁA

Łukasz GIBAŁA

Rodzina

Rodzina jako podmiot działania na szczeblu lokalnym. Jeśli dopasujemy przestrzeń do potrzeb całych rodzin, a więc tych najmłodszych i tych najstarszych, zbudujemy miasta, które będą dobre dla wszystkich.

Maciej FIJAK: Koniec ery prezydenta Jacka Majchrowskiego. Kraków przed wielkimi zmianami
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Koniec ery prezydenta Jacka Majchrowskiego. Kraków przed wielkimi zmianami

Dokładnie dzień po 21. rocznicy wyboru na urząd prezydenta miasta Krakowa prezydent Jacek Majchrowski spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej. „21 lat to kawał czasu” – rozpoczął wystąpienie 20 listopada 2023 roku. Co to oznacza? Kraków czeka polityczne przemeblowanie.

Maciej FIJAK: Aktywiści dla Krakowa i innych miast
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Aktywiści dla Krakowa i innych miast

Sto rozwiązań dla polskich miast, sześć głównych kategorii i kilkadziesiąt zaangażowanych organizacji miejskich z całej Polski. Tak wygląda Miejska Agenda Parlamentarna 2023, czyli drogowskaz ze spraw dotyczących miast, który trafił do posłanek i posłów kolejnej kadencji Sejmu

Monika KONIECZNA: Społeczne ratowanie rzeki Wilgi w Krakowie
Monika KONIECZNA

Monika KONIECZNA

Społeczne ratowanie rzeki Wilgi w Krakowie

Kiedy latem 2022 roku doszło do katastrofy ekologicznej na Odrze, wydawało się, że będzie to punkt zwrotny w myśleniu o rzekach w Polsce. Niestety, czas pokazał, że ani władze centralne, ani samorządowe, ani instytucje nie wyciągnęły żadnych wniosków. Dokładnie rok po tych wydarzeniach zatruto rzekę na naszym krakowskim podwórku. Mowa o Wildze, rzece przepływającej przez Kraków. W wyniku lipcowej katastrofy doszło do śmierci blisko dwóch tysięcy ryb. Wszczęte postępowanie, jak to w takich sprawach bywa, najpewniej zostanie umorzone, co oznaczać będzie, że kolejny raz nikt nie poniesie z tego tytułu konsekwencji, a rzekę nadal będzie można bezkarnie zatruwać i niszczyć.

Łukasz PUŁA: Marnowanie publicznych pieniędzy w Krakowie
Łukasz PUŁA

Łukasz PUŁA

Marnowanie publicznych pieniędzy w Krakowie

Niedawno rozpoczęła się budowa linii tramwajowej do krakowskich Mistrzejowic. Tym razem na przeszkodzie stanęły nie drzewa, ale będące w dobrym stanie elementy małej architektury o łącznej wartości prawie 200 tys. zł. O kilkadziesiąt koszy, stojaków rowerowych, ławek czy podpórek przy przejazdach rowerowych bezskutecznie upominałem się w urzędach miejskich. Kiedy okazało się, że urzędnicy zwlekają z działaniem, wziąłem sprawy w swoje ręce. Po czym urzędnicy zaczęli straszyć mnie sądem.

Monika KONIECZNA: Co w Krakowie działa?
Monika KONIECZNA

Monika KONIECZNA

Co w Krakowie działa?

Wbrew tzw. kulturze narzekania chcę skupić się na tym, – według mojej subiektywnej oceny – co w Krakowie działa, i to całkiem nieźle.

Daria GOSEK-POPIOŁEK: Trudno o bardziej symboliczny obraz niż ścieki płynące Wisłą pod Wawelem
Daria GOSEK-POPIOŁEK

Daria GOSEK-POPIOŁEK

Trudno o bardziej symboliczny obraz niż ścieki płynące Wisłą pod Wawelem

Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni interweniowałam w sprawie aż czterech zanieczyszczonych w ten sposób rzek w Małopolsce, w tym w Krakowie. To pokazuje nie tylko bierność służb, ale też długofalowy stosunek władz – i to na każdym szczeblu – do ochrony środowiska. Dyskusja po zatruciu Odry rozpaliła emocje, ale realnie nie zmieniła nic. O tym, jak poważny mamy problem z zanieczyszczeniem rzek

Tomasz PYTKO: Wesoła - wciąż niewykorzystana szansa Krakowa
Tomasz PYTKO

Tomasz PYTKO

Wesoła - wciąż niewykorzystana szansa Krakowa

W sprawie opuszczonego przez kliniki uniwersyteckie terenu papier przyjął wszystko, minęły kolejne lata, powoli dobiega końca kadencja samorządowa, a temat nadal rodzi podstawowe pytania – co dalej i kiedy. Staje się też koszmarem ekipy urzędującego od kilku kadencji w Krakowie Jacka Majchrowskiego.

Maciej FIJAK: „Wspólnie dla Miasta”. Czy w Krakowie uda się zmienić priorytety?
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

„Wspólnie dla Miasta”. Czy w Krakowie uda się zmienić priorytety?

Rok spotkań i warsztatów, ponad 50 osób zaangażowanych w liczne dyskusje i wreszcie efekt: 21 tez miejskich, 150 propozycji na lepsze miasto i inauguracja bardzo krakowskiego projektu, do którego każdy może dołączyć. Mowa o Koalicji Ruchów Krakowskich – „Wspólnie dla Miasta”. „Kraków się zmienia, zmieniają się także wyzwania przed nim stojące. Czas zmienić priorytety, które wytyczają drogę rozwoju i zarządzania naszym miastem” – można przeczytać w raporcie.

Daria GOSEK-POPIOŁEK: Krok w przód, dwa kroki w tył, czyli krakowska polityka antyalkoholowa
Daria GOSEK-POPIOŁEK

Daria GOSEK-POPIOŁEK

Krok w przód, dwa kroki w tył, czyli krakowska polityka antyalkoholowa

„Kraków na wojnie z alkoholem!”, „Czy nocna prohibicja ma sens?”, „Po latach nieograniczonej imprezy Kraków zacznie trzeźwieć” – to kilka z nagłówków. Były pokłosiem decyzji Rady Miasta o wprowadzeniu w mieście ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. To krok w dobrą stronę. Ale czy wystarczający?