W Krakowie zwykliśmy mówić: „nie da się”. I godzić się na kilka równocześnie przeprowadzanych remontów, które paraliżują nam dotarcie do pracy: rozkopanie połowy miasta w samym środku sezonu turystycznego nie należy pod Wawelem do rzadkości. Nauczyliśmy się też nie zauważać bazgrołów na murach naszych domów, zniszczonych chodników na osiedlach i tłoku w miejskich autobusach. Cieszymy się, bo zawsze mogło być gorzej. Jest tak, jakby w Krakowie czas się zatrzymał, jakby niewiele osób myślało o przyszłości. Cieszymy się, że nasze miasto lubią turyści, więc z rezygnacją przez większą część roku oddajemy im do dyspozycji zabytkowe centrum, chowając się w swoich mieszkaniach na coraz bardziej zabetonowanych osiedlach. „Nie da się”, mówimy zamykając szczelnie okna naszych mieszkań przed smogiem, który wisi w powietrzu przez wiele dni w roku.

Cieszymy się, że nasze miasto lubią turyści, więc z rezygnacją przez większą część roku oddajemy im do dyspozycji zabytkowe centrum, chowając się w swoich mieszkaniach na coraz bardziej zabetonowanych osiedlach

Oczywiście jesteśmy dumni z Krakowa. Z radością słuchamy entuzjastycznych opinii o wspaniałym klimacie miasta, czytając świetne recenzje o naszych artystach,  studentach z dumą mówimy, że są „nasi”. Na co dzień jednak ze smutkiem żegnamy kolejne małe sklepiki, w których lubiliśmy robić zakupy. Odchodzą cicho, bez medialnego rozgłosu, zniszczone horrendalnymi, narzuconymi przez urzędników, czynszami. W ich miejsce przychodzą banki. Podobnie żegnamy kolejnych znajomych, wyjeźdzających za pracą do innych miast.

Podobno krakowskie „niedasię” jest już traktowane jak produkt lokalny. Liczymy jednak, że ten stan zawieszenia da się zmienić. Kochamy Kraków, ale chcielibyśmy, by był lepszym m do życia dla nas, mieszkańców.  W cyklu „Kraków Zmiana” proponujemy rozmowę o Krakowie, w jakim chcielibyśmy żyć. Poszukamy dobrych przykładów i ciekawych ludzi, którzy wiedzą, jak to zrobić.

Jolanta PAWNIK

Michał KŁOSOWSKI

Paulina PONIEWSKA: Dawid przegrał z Goliatem. Jeszcze o wyborach prezydenckich w Krakowie
Paulina PONIEWSKA

Paulina PONIEWSKA

Dawid przegrał z Goliatem. Jeszcze o wyborach prezydenckich w Krakowie

Po 22 latach 21 kwietnia 2024 r. zakończyła się pod Wawelem era prezydenta Jacka Majchrowskiego. 5434 głosy zadecydowały o tym, kto będzie rządził w milionowym Krakowie. Dzięki nierównej walce i brudnej kampanii, jakiej jeszcze krakowianie i chyba cała Polska nie widzieli, Aleksander Miszalski z Platformy Obywatelskiej wygrał o włos z Łukaszem Gibałą, kandydatem bezpartyjnym.

Maciej FIJAK: Bitwa o Kraków nie jest rozstrzygnięta
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Bitwa o Kraków nie jest rozstrzygnięta

Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia krakowianie i krakowianki zdecydują, kto zasiądzie w prezydenckim gabinecie przy placu Wszystkich Świętych w samym centrum królewskiego miasta. Na placu boju zostało dwóch kandydatów. Łukasz Gibała, który odrabia stratę z pierwszej tury oraz Aleksander Miszalski, który dostał wsparcie Jacka Majchrowskiego i warszawskiej centrali.

Łukasz GIBAŁA: Dziesięć priorytetów dla Krakowa
Łukasz GIBAŁA

Łukasz GIBAŁA

Dziesięć priorytetów dla Krakowa

Krakowskie osiedla, zwłaszcza te nowsze, nie sprzyjają relacjom sąsiedzkim i budowaniu lokalnych społeczności. Chcemy to zmienić, tworząc mini rynki – miejsca, gdzie będzie można poznać sąsiadów, zorganizować akcję sąsiedzką, warsztaty czy zajęcia sportowe.

Paulina PONIEWSKA: Rządy centralne przychodzą i odchodzą. Bezpartyjny prezydent Krakowa gwarantuje, że zmiany w mieście będą od tego niezależne
Paulina PONIEWSKA

Paulina PONIEWSKA

Rządy centralne przychodzą i odchodzą. Bezpartyjny prezydent Krakowa gwarantuje, że zmiany w mieście będą od tego niezależne

Kraków zaskoczył wszystkich. Łukasz Gibała, niezależny kandydat na prezydenta, faworyt wszystkich przedwyborczych sondaży, zdobył o 10 proc. mniej głosów niż Aleksander Miszalski, członek Platformy Obywatelskiej i obecny poseł PO. W wyborach do Rady Miasta zwyciężyło także PO, zdobywając bezwzględną większość. Przed nami druga tura wyborów prezydenckich – jeszcze wszystko może się zdarzyć.

Marcin KĘDZIERSKI: Kraków - społeczna zmiana, czy kontynuacja?
Marcin KĘDZIERSKI

Marcin KĘDZIERSKI

Kraków - społeczna zmiana, czy kontynuacja?

Obawa o zakwestionowanie istniejącego porządku legła u podstaw dość emocjonalnej reakcji na wizję ewentualnego zwycięstwa Łukasza Gibały szeroko rozumianego krakowskiego establishmentu, w tym także środowiska deweloperskiego, finansującego negatywną kampanię. 

Maciej FIJAK: Jaka będzie nowa Rada Miasta Krakowa?
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Jaka będzie nowa Rada Miasta Krakowa?

W pierwszą niedzielę kwietnia wybierzemy nie tylko prezydenta, przedstawicieli do sejmiku wojewódzkiego, ale także 43 osoby, które zasiądą w Radzie Miasta Krakowa. Szykuje się spore przetasowanie.

Maciej FIJAK: Kto betonuje Kraków?
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Kto betonuje Kraków?

„Ktoś sobie ubzdurał, że bicie w temat betonozy i braku zieleni to dobry pomysł na zbicie kapitału politycznego” – mówił trzy lata temu prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. „Chcę rozbetonować miasto” – mówi dziś wieloletni zastępca prezydenta, Andrzej Kulig, który w wyborach startuje z poparciem… obecnego włodarza.

Maciej FIJAK: Kto wygra w Krakowie?
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Kto wygra w Krakowie?

Kraków już dziś jest najciekawszą areną w wyborach samorządowych wyznaczonych na 7 kwietnia 2024 roku. Analiza sondaży wskazuje, że to nie wielkie partie rozegrają między sobą te wybory.

Maciej FIJAK: Krakowska strefa czystego transportu - kiedy?
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Krakowska strefa czystego transportu - kiedy?

Miała pomóc wyeliminować z krakowskich ulic najbardziej trujące pojazdy. Na razie została uchylona w całości i jest tematem gorących rozmów wśród mieszkańców. Pierwsza w Polsce strefa czystego transportu (SCT) prawdopodobnie nie powstanie w tym roku. Rozpoczęły się jednak rozmowy nad jej przyszłym kształtem. Także z udziałem zagorzałych przeciwników.

Monika KONIECZNA: Manifest rzeczny dla Krakowa – nowa inicjatywa aktywistów
Monika KONIECZNA

Monika KONIECZNA

Manifest rzeczny dla Krakowa – nowa inicjatywa aktywistów

Społeczne działania wokół rzek w Krakowie trwają od dobrych kilkunastu lat. Problem jest jednak taki, że mimo starań wielu środowisk sytuacja krakowskich rzek się nie poprawia. Czy nowe inicjatywy aktywistów pomogą ruszyć z miejsca?

Maciej FIJAK: Rady dzielnic w Krakowie – zbędny dodatek czy kluczowy poziom samorządu?
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Rady dzielnic w Krakowie – zbędny dodatek czy kluczowy poziom samorządu?

Już po raz dziewiąty mieszkańcy Krakowa wybierali składy lokalnych rad dzielnic. To zdecydowanie niedoceniany, a przecież będący najbliżej codziennych problemów szczebel krakowskiego samorządu. Opiniowanie nowych inwestycji, remonty dróg, chodników, żłobków i przedszkoli, a także nowe nasadzenia czy organizacja ruchu – to tylko niektóre sprawy, którymi zajmują się rady dzielnic. Po raz pierwszy w historii swój udział w wyborach do nich miały krakowskie ruchy miejskie.

Tomasz PYTKO: Wybory dla wyborów czy pierwsza zmiana w Krakowie?
Tomasz PYTKO

Tomasz PYTKO

Wybory dla wyborów czy pierwsza zmiana w Krakowie?

Po 21 latach rządów Jacka Majchrowskiego i nikłego udziału ruchów miejskich w wyborach samorządowych dochodzi do sytuacji, w której Kraków staje się poligonem włączania aktywistów do lokalnej polityki. Zobaczymy w kwietniu, z jakim skutkiem.

Łukasz GIBAŁA: Kraków w trybie awaryjnym
Łukasz GIBAŁA

Łukasz GIBAŁA

Kraków w trybie awaryjnym

Na konferencji prasowej prezentującej projekt budżetu na 2024 rok Jacek Majchrowski twierdził, że jako Kraków „jesteśmy w dobrej kondycji finansowej”. Patrząc jednak na proponowany budżet na 2024 rok, należy wyciągnąć inne wnioski. Stan finansów miasta jest bardzo zły, brakuje ważnych dla mieszkańców inwestycji i nie ma przestrzeni na dalsze zadłużanie.

Mateusz MIERZEJEWSKI: Wyzwania deweloperskie Krakowa
Mateusz MIERZEJEWSKI

Mateusz MIERZEJEWSKI

Wyzwania deweloperskie Krakowa

Kraków staje w obliczu unikalnego paradoksu urbanistycznego – mimo że jest w Polsce liderem w pokryciu planami zagospodarowania, zmaga się z wyzwaniami w dziedzinie rozwoju miejskiego.

Daria GOSEK-POPIOŁEK: Kurz po wyborach powoli opada. Co to oznacza dla ludzi teatru w Krakowie?
Daria GOSEK-POPIOŁEK

Daria GOSEK-POPIOŁEK

Kurz po wyborach powoli opada. Co to oznacza dla ludzi teatru w Krakowie?

Kraków teatrami stoi – według danych magistratu w naszym mieście funkcjonuje ich co najmniej 65, a wśród nich znajdziemy aż 11 teatrów publicznych. Teatry w Krakowie to wielkie nazwiska, wspaniałe spektakle, piękna historia i bilety wykupione czasami na pół roku do przodu. Ale to też druga strona medalu: mobbing, niskie pensje, ręczne sterowanie przez polityków, dyrektorzy zasiadający 20 lat na stołkach i brak zabezpieczeń socjalnych. Dlatego ludzie kultury postanowili walczyć o siebie. Jak to zrobili, w czym ich wspieram i co jeszcze przed nami?