

Paulina PONIEWSKA
Kraków z fatalnie zorganizowanym transportem publicznym
Kraków wydaje setki milionów na inwestycje drogowe, zapożycza się na ten cel – i twierdzi, że nie ma pieniędzy na komunikację miejską. Władze miasta zapominają, że transport publiczny to nie usługa dobroczynna, lecz inwestycja w przyszłość, jeden z głównych elementów strategii adaptacji miasta do zmian klimatu. Nie samochód, tylko tramwaj i autobus. Czas na zmiany.

Prof. Joanna HAŃDEREK
Kraków to przygoda, magia i deszcz na Brackiej. Jak odzyskać miasto dla mieszkańców?
Walka o prawo do własnego miasta nie jest niczym nowym. Od dawna robi się to w Berlinie, Barcelonie, Mediolanie, Wenecji czy Rzymie. Kraków też chciałby mówić własnym głosem, jednak w ostatnich dekadach nasze wyjątkowe miasto stało się własnością patodeweloperów, a Rynek Główny, dawniej należący do poetów i bardów Piwnicy pod Baranami, tętni turystyczną wrzawą. Czy krakowianie mają szansę to zmienić?

Michał PŁAZA
W Krakowie przy tworzeniu terenów rekreacyjnych popełniono wszelkie możliwe błędy
Posadzenie dużego drzewa, które pasuje do otoczenia, to wysoki, ale uzasadniony koszt. Wybudowanie ścieżki dla pieszych jest konieczne, choć coraz droższe. Czy jednak instalowanie trzech designerskich koszy na śmieci na odcinku 10 metrów jest wydatkiem uzasadnionym?

Maciej FIJAK
Jacek Majchrowski bardzo niebezpiecznie zadłuża Kraków
Do limitu zadłużenia brakuje nam ok. 200 mln złotych – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w jednym z wywiadów z okazji 20-lecia swojego panowania. I choć ta informacja przeszła niemal bez echa – jest się o co martwić. Nawet gdy prezydenta na stanowisku już nie będzie, rekordowe długi i odsetki od zobowiązań będą drenowały kieszenie krakowian.

Prof. Joanna HAŃDEREK
Kraków to miasto zahamowań, z czapeczką wciśniętą na głowę. Nie widzę, nie słyszę, mam dość
Kraków to miasto specyficzne. W warstwie oficjalnej miasto nauki, sztuki, Smoka Wawelskiego, ciasnych ulic, Ewy Demarczyk, Brackiej zawsze w deszczu, Piotra Skrzyneckiego już na zawsze siedzącego na rynku. Kraków to miasto tradycji, pachnącej naftaliną, powagą, profesorską togą, kościelnymi dzwonami, to też miasto nadąsane, bo przecież gród to królewski i dawna stolica Polski.

Jacek MOSAKOWSKI
Nie pozwól, by dobry kryzys się zmarnował. Komunikacyjne wyzwanie dla polskich miast
W Krakowie stawki za przejazdy autobusów wzrosły względem zeszłego roku o 20–25 proc., tramwajów o kilkanaście, a prawdopodobnie od stycznia wszystkie pójdą ponownie w górę. Z podobnymi wzrostami borykają się obecnie właściwie wszystkie miasta, w których działa komunikacja miejska. Czy z kryzysu można wyjść zwycięsko?

Prof. Stanisław MAZUR
Uczelnia w rytmie studenckiego miasta
W interesie Krakowa jest utrzymanie zaszczytnego tytułu „miasta akademickiego” i czynienie starań, by młodzi ludzie chcieli swoje studia i swoją przyszłość wiązać właśnie z tym miejscem. Kapitał ludzki w tych niepewnych gospodarczo czasach stanowi kluczowy składnik w przemianach, których jesteśmy świadkami.

Aleksandra ROGALIŃSKA
Kraków – czy to dobre miejsce do studiowania i życia?
Kraków jest drugim największym akademickim ośrodkiem w Polsce, zaraz po Warszawie. To 23 uczelnie wyższe, w tym 13 niepublicznych, a studenci to blisko ¼ mieszkańców miasta. Czy miasto z tego korzysta? Ostatnia jego umowa z krakowskimi uczelniami (tylko ośmioma) została podpisana 14 lat temu. Czy wizytówka „akademickości” daje coś studentom?

Mariusz WASZKIEWICZ
Czy miasta potrzebują dużych parków? Słona Woda w Krakowie
Przypadek krakowskiej Słonej Wody jak w soczewce ogniskuje urzędniczą krótkowzroczność.

Łukasz PUŁA
Być młodym aktywistą w Krakowie
Krakowskim urzędnikom trzeba patrzeć na ręce i pilnować spraw. Za sukcesem stoją zapaleńcy – czy Kraków sprzyja aktywności młodych ludzi, ocenia Łukasz Puła, wnioskodawca kilkunastu projektów Budżetu Obywatelskiego w Krakowie.

Natalia SCHMIDT-POLOŃCZYK
Czy akademicki Kraków jest naprawdę akademicki?
Kraków musi zrozumieć, że betonując kolejne tereny, owszem, tworzy nowe miejsca zamieszkania, tylko pytanie, kto tu będzie chciał mieszkać po skończonych studiach?

Mariusz WASZKIEWICZ
Nowe Miasto Kraków - wszystkie błędy lokalizacji
Stoimy przed szansą zmiany chaotycznie zabudowanego obszaru. Aby tak się stało, trzeba nam jednak odwagi i wizji, a nie tkwienia w urbanistycznym XX-wiecznym zaścianku.

Jacek MOSAKOWSKI
Transportowy Zielony Ład. Czy Kraków na pewno wybiera dobrą drogę?
Kraków stawia na Zielony Ład – zapowiedziano ustami zastępcy prezydenta, by następnie przedstawić szereg planowanych proklimatycznych inicjatyw, których chce się podjąć gród Kraka. Przyjrzyjmy się tym dotyczącym transportu.

Tomasz URYNOWICZ
Rysy na pomniku.Brak wotum zaufania dla Jacka Majchrowskiego
Krakowscy radni, mimo że ubiegłoroczny budżet miasta został zrealizowany poprawnie, odmówili prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu wotum zaufania. Im bliżej wyborów samorządowych, tym mniej zaufania do urzędującego przez dziesięciolecia prezydenta.

Urszula PODRAZA
Smok Wawelski 3.0.
Tego lata w Krakowie smoki można spotkać niemal na każdym kroku. Oprócz dorocznych wydarzeń, organizowanych przez Teatr Groteska, miasto przygotowało kampanię pod hasłem „Kraków Cię zasmoczy”.

Mariusz WASZKIEWICZ
Urzędniczy Krakowski Zielony Ład
Władze Krakowa nie przejawiają troski o stan środowiska. Wszelkie zmiany dotyczące ograniczania smogu, ochrony terenów zieleni i terenów rekreacyjnych zostały wywalczone przez protesty mieszkańców.

Maciej FIJAK
Kamieniołom Libana – zielone płuca Krakowa z niesamowitą historią
To jedna z postindustrialnych pereł dzisiejszego Podgórza, a jednocześnie zielone płuca Krakowa. Prawie 30 lat temu ujęcia do filmowego arcydzieła kręcił tu słynny reżyser Steven Spielberg. Dwa lata temu to niepowtarzalne miejsce wygrało z pomysłami jego rewitalizacji. Jednak kamieniołom Libana ma także swoją tragiczną historię.

Tomasz URYNOWICZ
Czy Kraków wykorzysta szansę, jaką dają uchodźcy z Ukrainy?
Jak projektować i rozwijać Kraków w kontekście trwającej za naszymi granicami wojny i przybywających do miasta uchodźców? Jak wykorzystać potencjał tych, którzy zechcą pozostać w Krakowie na stałe? Trzeba postępować zgodnie z zasadami, czyli tak, jak na co dzień w Krakowie się nie postępuje – twierdzi Tomasz URYNOWICZ Bardzo pouczające było dla mnie niedawne spotkanie, które stowarzyszenie „1. Kraków” zorganizowało wraz z Małopolską Okręgową Izbą Architektów. Tematem byli Ukraińcy w Krakowie – i możliwość ich lepszej asymilacji. Chciałbym podzielić się…

Maciej FIJAK
Białe Morza – ostatnia szansa na Park XXL w Krakowie
Od sześciu lat miało tu funkcjonować wielkie centrum golfowe. Na szczęście, jak to w Krakowie bywa, nikomu się nie spieszyło. Dlatego dziś nie ma pola golfowego, ale za to jest czas na dyskusję o przyszłości tego miejsca. Nie zmarnujmy tej szansy.

Karol WAŁACHOWSKI
Igrzyska Europejskie w Krakowie? Kontekst ma znaczenie
Igrzyska europejskie w Krakowie powinny zostać odwołane. Argumentem głównym jest konieczność skierowania wszystkich sił i środków dla pomocy Ukraińcom.